Orhidee foarte mica

Laurentiu

New Member
Salutare,

Am cumparat din Thailanda cateva radacini mici, intr-o sticluta care avea un gel transparent. Din cauza transportului a trebuit sa defac sticla si sa le asez putin. Dupa un timp, am observat ca gelul a inceput sa faca mucegai, apoi frunzele sa se strice.. asa ca am spart sticla si am scos radacinile.. frunze nu prea mai sunt. De doua zile, ud radacinile cu un spray, de doua ori pe zi. Maine intentionez sa sparg in bucati mici o nuca de cocos si sa le plantez. Radacinile s-au cam intarit.. credeti ca le mai pot salva?


 

adrianam

Well-Known Member
Mie mi se pare ca inca mai au viata. dar poate iti raspunde cineva cu mai multa experienta.
Eu le-as pulveriza mai des pana le-as pune in scoarta.
 

Kati

Active Member
Cea care este verde (cea mai mare) mai traieste. Ar fi bine sa poti face o poza macro despre cele care par mai negricioase si despre cea mai mica dintre ele, fiindca acolo nu se vede destul de clar trunchiul plantei. Radacinile sunt bune la toate.
 

Laurentiu

New Member
Multumesc pentru raspunsuri. Revin cu poze mai bune.. sper sa nu moara.. cred ca sunt specia pe care o are Kati la avatar. Cum pot pune poze thumbnail?
 

Laurentiu

New Member
Nu stiu specia deoarece am spart sticla si am aruncat-o.. nu tin minte ce scria, dar semanau cu cea de la avatarul tau.
Am facut putine chipsuri din cocos si le-am "plantat". Din pacate le dau sanse 1% sa traiasca... nu mai au frunze. E posibil sa iasa alte frunze din acele radacini? La ce interval de timp sa le scufund in apa?
http://imgur.com/gallery/K7Hb6
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu sunt sanse, daca s-au dus frunzele, sa mai dea ceva din radacina, parerea mea.
Daca nu te pricepi foarte bine la orhidee, sa nu iei niciodata pui, nu sunt ca puii altor plante. Si eu am pierdut pui din flaskuri pe parcursul evolutiei lor, sunt extrem de greu de crescut. Mai am cativa, transplantati in scoarta de ceva timp, dar cresc foarte incet. e drept ca sunt si foarte mici, dar a trebuit sa-i scot din flask la un an dupa ce i-am primit deoarece mucegaise si se dusese aproape de tot substratul.
Nu cred ca erau specia de la avatarul lui Kati deoarece aia e Miltonia, hiper-sensibila si nu am vazut flaskuri de vanzare cu asa ceva.
 
Ultima editare:
Eu am cumparat de 2 ori Aganisia cyanea de pe ebay. Desi frunzele erau mai mari ca la tine, la transport s-au ingalbenit. Fiind plante micute, le-am asezat in muschi, in ghiveci ca la Phale foarte mici. De fiecare data s-a dezvoltat alt bulb, dar mai mult de atat nu. Au murit toate.
Fiind plante mici au nevoie de caldura, lumina si umiditate. Cel mai bine, la mine, le-a mers cand am asezat ghiveciul (aveam 2 in ghiveci, asa mici erau) pe marginea unui acvariu plantat, unde primeau lumina foarte multa, umiditate si caldura. Asta pe perioada iernii, dar vara nu am putut sa le tin tot acolo din cauza caldurii excesive de la becurile HQI. Le-am mutat pe balcon si duse au fost.
La ultimele Aganisia am primit cadou o Brasia eternal wind. A trecut mai bine de un an si jumatate si ea are doar 2 bulbi foarte micuti.
Am hotarat sa nu mai cumpar orhidee asa micute, pentru ca nu am conditiile necesare dezvoltarii lor. In schimb, am cumparat de pe net alte orhidee, dar plante mature. Psichopsis mariposa infloreste non- stop, acum 2 zile s-a deschis alta floare.
 

LadyBug

Well-Known Member
Lumina le arde si pe alea mari (am patit-o de atatea ori!) daramite pe astea mici, nu pot sta afara, iar umiditatea excesiva iar e foarte periculoasa, pt ca mucegaiesc. Trebuie sa stea dupa perdea ca sa nu se arda si sa aiba un substrat aerisit, mai bine le uzi de cateva ori pe zi dar sa se usuce repede, decat sa balteasca apa in substrat.
 
Balconul meu are geamuri albe sablate si are soare doar dimineata. Nu de asta au murit ale mele. De fapt, ramasesera, iarasi, fara frunze.
Aganisia vrea lumina, caldura 25-30*C si umiditate 70-80%. Vara e cald, dar n-am aceasta umiditate. Iarna am umiditatea asta, dar nu atata caldura, pe balcon.
Si, cresc asa de incet! Iar noi nu avem fertilizanti profesionali. De aceea, prefer sa cumpar plante mature, oricat de mult mi-as dori o specie anume.
Mai nou, vreau sa ma bucur de flori, indiferent de orhidee, decat sa astept 3 ani ca sa creasca un bulb la care florile nu se deschid.
 

Kati

Active Member
Din poza par a fi Dendrobiumi. Iar la aceasta orhidee mai sunt sanse ca sa iasa vreun pui pe langa planta mama uscativa. Planta din dreapta a murit fiindca are si mucegai pe ea, e si negricioasa in varf. Cea mare mai poate fi salvata, insa ii dau dreptate lui LadyBug, daca esti incepator, ar fi mai bine sa experimentezi cu plante mature.
Ar fi bine sa le pui in muschi, nu in scoarta, si sa ai grija sa nu fie extrem de imbibat cu apa.
 

Laurentiu

New Member
din pacate radacinile arata din ce in ce mai rau.. cred ca una singura mai este in viata.. are radacina mai groasa si pare sanatoasa
 

CristianG

Well-Known Member
Eu am cumparat de 2 ori Aganisia cyanea de pe ebay. Desi frunzele erau mai mari ca la tine, la transport s-au ingalbenit. Fiind plante micute, le-am asezat in muschi, in ghiveci ca la Phale foarte mici. De fiecare data s-a dezvoltat alt bulb, dar mai mult de atat nu. Au murit toate.
Fiind plante mici au nevoie de caldura, lumina si umiditate. Cel mai bine, la mine, le-a mers cand am asezat ghiveciul (aveam 2 in ghiveci, asa mici erau) pe marginea unui acvariu plantat, unde primeau lumina foarte multa, umiditate si caldura. Asta pe perioada iernii, dar vara nu am putut sa le tin tot acolo din cauza caldurii excesive de la becurile HQI. Le-am mutat pe balcon si duse au fost.
La ultimele Aganisia am primit cadou o Brasia eternal wind. A trecut mai bine de un an si jumatate si ea are doar 2 bulbi foarte micuti.
Am hotarat sa nu mai cumpar orhidee asa micute, pentru ca nu am conditiile necesare dezvoltarii lor. In schimb, am cumparat de pe net alte orhidee, dar plante mature. Psichopsis mariposa infloreste non- stop, acum 2 zile s-a deschis alta floare.
Bună! De pe ce site ai cumpărat psychopsis mariposa?
 
Sus