Orhidee fara repaus peste iarna

cornelia

Fondator
Membru staff
Stie cineva care dintre orhidee (pot fi si dintre cele rare si ciudate) infloresc fara repaus peste iarna?
 

Roxana

Active Member
Cymbidium, Cypripedium, Dendrobium (cu frunzele persistente), Miltonia, Odontoglossum, Oncidium, Phalaenopsis.
 
orhidee

GRESIT!!!

Cymbidium are nevoie de repaus pentru a inflori iarna...vara Cymbidium este in repaus si are nevoie de ceva conditii speciale (repaus la sec si 2-3 sapt cu temperaturi scazute 10 grade) pentru a inflori apoi. De aceea cymbidium nu apare pe piata vara..decat soiurile "racite"... Cam toate orhideele cu pseudobulbi au acest obicei: Cattleya, Lycaste, Angraecum, Laelia...

Orhideele care infloresc tot timpul: Phalaenopsis, unele specii de Paphiopedillum, Oncidium... la care pauzele intre infloriri sunt scurte (1-2luni).
 

elenafles

Active Member
Eu am 4 cymbidium de trei ani Nu mi-au inflorit niciodata desi vara ii scoteam pe balcon intr-un loc protejat de soare.Anul acesta pe trei dintre ei i-am dus la tara si i-am pus la umbra daliilor in gradina.Spre surprinderea mea la sfarsitul lunii septembrie au aparut tije florale la toti trei.Cel care l-am lasat pe balcon nu infloreste nici anul acesta.Deci trag urmatoarea concluzie.Vara fac pauza intr-un loc unde ii atinge roua diminetii iar cand temperatura scade noaptea la 10 grade incep sa scoata tije florale.Cand vor inflori o sa vi arat. :visator:
 

IULIA

Active Member
cymbidium se duce la soare la mijlocul lunii august.
se baga in casa cind se raceste considerabil afara.
iarna infloresc.
totul tine numai de variatiile de temperatura zi-noapte.
 
Sus