orhidee bolnava ?

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna! Cumva e arsa de soare? Au aparut brusc petele? Cand au aparut?
Arata tare rau saracuta si ingrijorator este ca nu vad sa mai aiba varf de crestere. Daca mai are (frunzulita mica din mijlocul/varful frunzelor) atunci e ok, se va dezvolta si, cu timpul, frunzele afectate vor putea fi indepartate. Daca nu, ar mai fi o sansa ca planta sa dezvolte singura un keiki. Momentan nu prea ai ce sa-i faci, sa te asiguri insa ca nu e arsa (asta se intampla insa pe perioada verii, iarna nu prea...)
 

mya marya

New Member
Buna ! Cineva m-a sfatuit sa-i tai frunzele , portiunea afectata , dar uitandu-ma si pe dosul lor era tot asa patata , asa ca i-am taiat frunzele de tot , numai un cotor a ramas , mai are ceva sanse sa faca alte frunze ?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu trebuia sa-i tai frunzele :(, cine te-a sfatuit, te-a sfatuit bine, doar portiunea afectata o taiai, eventual. Din ce sa mai faca biata floare fotosinteza acum daca tu i-ai taiat frunzele? Zau ca numai o minune mai salveaza planta asta... :(
 

mya marya

New Member
Cine m-a sfatuit mi-a zis ca o sa-i creasca alte frunze daca baza e buna si oricum a trebuit sa le tai de tot caci amandoua frunzele erau afectate in intregime .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce sa zic, o stii mai bine...Phalenopsis ca si Vanda este o orhidee monopoidala adica are un singur varf de crestere, in mijlocul frunzelor (de unde ies, una cate una, frunzele noi). Deci nicio sansa sa-ti lastareasca la baza sau altceva, ca asta ii e specific orhideei asteia.
Daca tu nu mai ai varf de crestere (ca asa pare din poze) - poate ca ai scapat apa in mijlocul frunzelor si s-a distrus, sau mai stiu eu din ce motiv, nu mai au cum si de unde sa-i creasca frunze.
Daca le-ai si taiat pe alea de la baza afectate, planta nu mai poate face fotosinteza (sau face prin radacini direct dar insuficient) asa ca taindu-i frunzele ii scad sansele de a mai fi salvata.
 

mya marya

New Member
As mai avea nevoie inca de un sfat va rog , mai am inca o orhidee care de luni de zile nu mai da nici o tija , si in mijlocul frunzelor ar ceva negru tare ca o bucata de lemn oare sa fie putrezit mijlocul ?Atasez si doua poze !
 

Atașamente

Chiharu

Member
Buna, nu sunt experta, dar as zice ca nu mai are varful de crestere, probabil a putrezit sau a fost lovita rau si apoi s-a uscat... Practic, de acolo nu va mai da vreo alta frunza. Daca ai noroc, e posibil sa faca vreun puiut la baza, daca ai grija de ea in continuare. Pare sa aibe radacini ok, cel putin ce se vede. Iti tin pumnii
 

mya marya

New Member
Da multumesc , le-am bagat sub duş azi vara si poate de aceea i-a putrezit mijlocul , nu mai fac asa ceva niciodata !
 

mya marya

New Member
Buna seara! Va rog un ajutor ! La una din orhideele mele am observat ca ii se inegreste baza frunzelor sunt ceva pete negre , si de unde incep frunzele se vede si parca si printre frunze de unde incep ele sa creasca , oare e ceva semn de putrezire ?
 
Sus