Orhidee bolnavă

AlexandraMarc

New Member
De 2 saptamani aproximativ tijele și frunzele noi ale unor orhidee din casa au început să se albeasca iar pe frunze apar si niste pete asemănătoare unor beșicute Care ar putea fi cauza si tratamentul?

victor

Active Member
Bună seara! Planta dumneavoastră este plină de tripși. Faceți 2 tratamente foliare, la interval de 7 zile, cu produsele, Actara, apoi cu Mospilan.

lisa1234

New Member
Bună seara! Planta dumneavoastră este plină de tripși. Faceți 2 tratamente foliare, la interval de 7 zile, cu produsele, Actara, apoi cu Mospilan.
buna ziua domnule Victor ,am tinut orhideea asta pe niste pietre umede ptr umiditate si azi am vazut cum arata ,este bolnava sau este de la umiditatea prea ridicata?poate ma puteti lamuri dumneavoastra cu un raspuns ca tot am cautat pe net raspunsuri dar nu gasesc ce ar fi .Va multumesc anticipat.

Atașamente

Ultima editare:

victor

Active Member
Bună ziua! Umiditate, înseamnă fungi apăruți pe anumite părți ale plantelor. Nu este cazul la dvs. Ce se vede, sunt porțiuni din frunze care au fost roase de dăunători. În timp acele porțiuni se vor necroza. Faceți două tratamente foliare, la interval de 7 zile, cu produsele: Actara, apoi cu Mospilan+Champ.

Sus