Orhidee aplecate dupa lumina

sensei3

New Member
Buna ziua
Am 10 orhidee care par ca vor sa paraseasca vasele in care cresc.
Au plecat efectiv dupa lumina si stau aplecate intr o parte.
Ma gandeam sa le replantez in pozitie verticala si sa le rasucesc periodic ?
Ce parere aveti ?
Are vreun rost sau se vor apleca iar ?
 

crysty

Active Member
Buna ziua, le legati de un bat sau bat pentru orhidee sau ce gasiti in casa de exemplu desfaceti umerase din plastic si luati tija lunga si pe urma bineinteles cum a spus si Mircea mai sus, rotiti pozitia ghiveciului/ghivecelor periodic, sa zicem o data la fiecare 2 saptamani. Dar daca deja e crescuta planta mai mult spre o parte atunci lasati-o in noua pozitie mai mult de o luna sau pana vedeti ca se mai corecteaza cresterea cat de cat. Oricum in perioada asta nu ar trebui sa dureze cu lunile pentru ca nu sunt zilele foarte scurte si innorate asa cum este iarna.
Eu mai am o metoda iarna cand e lumina slaba si la geam, iau cateodata cate un ghiveci de pe pervaz seara inainte de culcare si il pun sub veioza pana dimineata, dar asta nu e neaparat important, mai degraba iarna e important sa urmariti sa nu apara mucegaiul la substrat, caz in care daca apare , aveti grija sa udati mai rar o perioada si/sau sa aiba parte de aerisire cat de cat.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Multumesc .O sa incerc si cu tutore din lemn la rotire periodica chiar nu ma gandisem.
Cu placere. Nu infigeti batul prea aproape de orhidee, de obicei orhideele au un paharut din care ies radacinile si daca distrugeti radacinile atunci planta nu cred ca poate sa se mai refaca..am crescut si eu orhide de astea comune. Daca vreti sa stiti car de mare e paharutul care tine radacinile puteti sa varsati tocatura de scoarta si cu ocazia asta infigeti si batul-arac. Planta nu se supara ca ii reasezati scoarta, chiar ii place pentru ca ii faceti de fapt o aerisire si astfel se instaleaza mai greu mucegaiul in anotimpul rece.
Daca credeti ca trebuie asezat coletul de radacini inclinat atunci acum aveti ocazia .
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Multumesc .O sa incerc si cu tutore din lemn la rotire periodica chiar nu ma gandisem.
De 6 luni fac rotire si tot nu se clinteste. Dar nici nu se rastoarna. Asa ca le las in pace. Oricum, vad ca s.a prins singura de gura ghiveciului, deci nu pleaca. Daca nu cade cu ghiveci cu tot, eu zic sa nu le deranjezi.
 
Sus