Orhidee -ajutor

mnrazvan

New Member
Buna dimineata,
Ma puteti ajuta va rog cu niste sfaturi? Sunt la inceputuri.
Ce e de facut, a aparut acea pata pe frunza care a capatat si aspectul imbatranit. Am facut poze si la radacini, ceva nu pare sa fie in regula .
Plus ca a crescut foarte mult, am atasat o poza si cu acea ramura lunga, cum trebuie sa o ajut in acest caz?
Va multumesc!
 

Atașamente

crysty

Active Member
Salut Razvan bun venit pe forum :)
Orhideea sufera de lipsa severa de apa , poza a 4a este cea mai relevanta pentru frunzele zbarcite , si poza 2 este cea mai relevanta pentru radacinile zbarcite.
In poze se vede ca s-a tasat scoarta de copac si a lasat expus prea mult radacinile . Or fi ele radacini aeriene dar alea trebuie sa fie la diametru rotunde nu zbarcite, saaiba o oarecare umiditate constanta .
Ce recomand facut , mai ales ca o sa vina vara cu calduri extreme , nu cred ca aveti la indemana si nu e o urgenta pentru iesit din casa pentru cumparat avand in vedere carantina nationala dar va spun ca sa va faceti o idee.
Trebuie scoasa orhideea din vas, cu ocazia asta se spala vasul cu apa si cu dero de eventualii spori de mucegai facuti , iar la scoarta tocata se adauga una sau doua maini de turba si inca una de scoarta daca mai trebuie , Puneti in vas amestecul de scoarta cu turba doar vreo 3 cm de la fund dupa care tineti orhideea in mana cu radacinele in vas, sa fie mai adanc situate decat sunt acum si turnati scoarta amestecata cu turba pana sus. Nu conteaza daca amestecul de scoarta cu turba ajunge pana la prima frunza, nu se intampla nimic .
Scoarta de pin tocata care se afla la orhidee din magazin, fara turba este buna iarna pentru ca nu retine apa, dar in restul anului trebuie mentinuta o oarecare umiditate constata la planta si daca nu aveti timp sau nu vreti sa stati mereu cu bidonul sa stropiti planta atunci cel mai comod este sase adauge 1-2 maini de turba in scoarta. Cu timpul se va lasa turba in jos dar oricumo sa mai trebuiasca reasezata orhideea in vas.
Turba special pentru orhidee ar fi marca asta https://www.dedeman.ro/ro/substrat-pentru-orhidee-agro-cs-5-l/p/7011263 puneti din ea 1-2 maini si amestecati cu scoarta . De ce SI turba si nu doar scoarta mai multa ? Pentru ca turba va retine apa mai mult timp si daca puneti doar scoarta la vara o sa scapati orhideea deshidratata de multe ori.
Va pregatiti si de un bidon cu pompa care se foloseste la stropit geamurile si stropiti orhideea pe frunze de cate ori puteti.
Iar radacinile alea uscate care au iesit de la fundul vasului le scurtati cu un foarfece dezinfectat cu spirt in prealabil.
Ca ingrasamant pentru orhidee eu folosesc Plantella pastile efervescente, asa arata tubul https://farmbee.ro/ingrasamant-sub-forma-de-tablete-pentru-orhidee-20-buc-plantella.html?gclid=Cj0KCQjw1Iv0BRDaARIsAGTWD1v38mNMIkzsZSvIg-JOFVCG1fIVcAefXsITVaOcrBSxHWQ5x836uokaAtioEALw_wcB
Frunzele la orhidee se pot stropi si cu stimulente din cand in cand daca aveti si daca va permiteti . Merge orice fel de stimulent , am stropit orhideele mele ba cu Algasanba, ba cu Cropmax, ba cu Atonik, ba cu Amalgerol ,chiar si cu Plant Focus (exista si varianta Orchid Focus) dar nu conteaza cu ce anume , nu au avut probleme in privinta asta , principalul e sa le ajutati si cu putin stimulator de crestere.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Multumesc mult de tot
Cu placere. Pana se termina carantina , ca sa nu iesiti din casa pentru niste turba , ,puteti sa scoateti orhideea din vas si sa o replantati mai adanc in aceeasi scoarta si nu uitati sa ii mai puneti apa. O sa vedeti ca isi va reveni, mai greu , dar sigur.
Cand o sa se poata iesi din casa si daca vreti sa schimbati si scoarta ,veti gasi la magazinele de bricolaj cum ar fi dedeman , scoarta tocata la punga pentru orhidee . Marca Compo Sano este mai scumpa , are din cate stiu si niste fribre de cocos amestecat prin scoarta dar tot nu e de ajuns tot ii mai trebuie o mana de turba.
Aici sunt niste poze cu orhideele mele si se vede cum amestecul de scoarta contine si turba ca sa nu mai scap orhideele deshidratate mai ales vara.
Edit : Sau puneti orice altceva in vas care sa retina umezeala daca nu doriti turba, de exemplu puteti incerca sa puneti un burete cum este cel de bucatarie sus peste radacini sau in vas , ideea e sa retina apa un pic mai mult timp decat o face scoarta. Fiti creativ.
 
Ultima editare:
Sus