Oregano

anul acesta am sa pun si eu oregano in gradina,fiindca cumpar tot timpul la plic pentru pizza.....mai bine sa-l am pe al meu....
...si rozmarin folosesc des la pizza si sosuri...
 

anca d

New Member
Voi planta si eu oregano la primavara in gradina. Chiar nu am stiut ca plantele astea aromatice sunt rezistente la frig. Eu folosesc din abundenta oregano (mai ales la salatele de ton) si mancaruri de peste in general.
Rozmarinul am citit ca rezista peste iarna si la cartofii la tava e minunat. Anul trecut am semanat busuioc si a crescut mare si frumos, incat toata vara la salatele de rosii si la bruschete ne-am bucurat de aroma lui. Am uscat si pentru iarna si am constatat ca e mult mai aromat decat cel din comert.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am pus seminte de oregano la germinat, vreau sa am cat mai multe condimente anul acesta :D
 

dumitza

Member
Si eu la fel.Am cumparat la plicuri da toate felurile,oregano,maghiran,creson,salvie,etc.
Abia astept sa ma apuc de insamantat.Din salvie am pus deja cateva bobite care au si rasarit,dar sunt firave rau,in schimb au un miros asa placut ca as sta numai cu nasul in ele.Si citind despre salvie am aflat ca este foarte apreciata inca de pe vremea dacilor care aproape o venerau pentru proprietatile ei medicinale.O recomand tuturor.
 

MASCHA

Active Member
Am luat un plic de seminte de oregano dar nu stiu cum este mai bine sa-l seman in ghiveci sau direct in gradina cind se incalzeste.Cei care aveti planta cum ati procedat?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am semanat in ghiveci, mi s-a parut mai simplu de tinut sub control germinarea si, in plus, nici n-am mai avut rabdare sa astept primavarea din gradina :rofl:
 

dumitza

Member
Eu nu mai am unde la ghiveci...ca e aglomeratie mare mocher.... :rofl: :rofl:
Asa ca il pun in razor la taracand vine timpul.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu seminte intr-un ghiveci, au rasarit repede dar mi s epare ca stagneaza acum. Oare asa greu cresc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oregano pitic,tiritor de la Levi s-a triplat.Foto mai tirziu.Impresionant de mult avanseaza. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum este si inflorit dupa ce am mai scos din tufa si am mai dat din ea ca sa simta si altii savoarea unui condiment agreabil mediteranean:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am oregano din cel normal...e ditamai tufa, inflorit, labartat, ca nu l-am legat...ce fac cu el, trebuie tuns, ca parca vad ceva mic si verde crescand de la baza :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,mai tunde-l.Se indeseste si se face mai frumos.Il poti face si curgator daca vrei.Am avut si din acela dar ....a disparut intr-o iarna.A plecat dupa Craiasa Zapezilor :) .
Acum am citiva scosi de mine din seminte :dans: .Cind s-or mai inzdraveni dau cu drag doritorilor :D
Imi place cind trec cu mina peste el :oops: se creaza un val de aer parfumat........ :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi! Si al meu e din seminte, din primavara trecuta. Imi place ca e mereu plin de albine si fluturi cand e inflorit! :)
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Cit mai tinar.E important sa nu faca floare.
Sau il lasi sa faca floare si il tunzi in momentul maxim de inflorire, il usuci in buchet, aromele sunt fantastice...eventual incearca ambele variante, sa vezi care-i mai pe gustul tau :D
 
Sus