Opuntia

tzep

Well-Known Member
Moderator
Interesant experimentul, par vigurosi lastarii asa ca poti sa-l bifezi ca o reusita. Pentru asta te felicit :clap::), dar acum urmeaza intrebarea intrebatoare, care este viitorul lui (al experimentului)?:nu stiu: Ai vrut numai sa-ti formezi mana in ale altoirii si pe viitor sa poti inradacina cu succes cactusi pretentiosi?!?!?! :gandit:
 

AnDu

Active Member
Din cate am citit pe opuntia merge altoit aproape orice cactus,fiind un cactus rezistent si un "bucatar" excelent ce hraneste repede altoiul :D am zis sa incerc cu ceva cactusi curgatori pe o lama de opuntia :D poate pe viitor voi incerca ceva pentru inmultirea rarietatilor. Cu toate ca mie.mi plac cactusii mult,da doar cei mari si masivi. Sa le dau o coroana frumoasa si sa ma depaseasca la inaltime :rofl:)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si cactusii mari au fost mici candva, rabdare sa ai cat cuprinde. :astept::visator::roll:
Uite niste "cactusei mititei", sa ai de inspiratie pentru ai tai! ;-)DSC_9101.JPG DSC_9148.JPG DSC_9161.JPG
 

AnDu

Active Member
Se vede si e faina. Am auzit totusi ca foarte rar infloreste la noi.
Cred ca nu stim noi sa.i dăm ce.i trebuie....nu e udata cand trebuie,si temperatura care trebuie. Toate la un loc duc la ratarea bobocilor. De exemplu la cactusii cate îmi înfloresc daca i.am udat cand nu trebuie si au o temperatura ce variază prea mult din biboci se fac pui :p
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai daca chiar vrem sa stim de ce nu cautam, exista foarte multe surse cu informatii stiintifice, argumentate.
Unele Opuntii sunt hardy. Cele care nu sunt e bine ca primavara sa le mutam in gradina , in substrat direct, la soare.
Ca sa stim mai multe despre C&S e bine sa stim de unde provin si sa vedem care sunt conditiile lor in natura, apoi sa incercam sa le oferim o mare parte din ele. Nu au legatura bobocii florari cu lastarii, unele sunt organe reproducatoare si altele sunt vegetative!
 

AnDu

Active Member
Mie mi.a înflorit o singura dată....cand era planta mică....si avea parte de caldura mare iarna si soare din plin....eram la liceu si era pe mijlocul pervazului.iar de atunci deloc,nici o floare :D :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gandeste-te ce conditii, substrat, udare, expunere, temperatura, a avut cu un sezon inainte de inflorire si ce s-a schimbat de atunci.
 
Sus