Opuntia

gino

Member
:D Alex este prea optimist, este prea devreme sa se poata spune cu certitudine ca sunt boboci florali.
Nemaivorbind de faptul ca uneorii la anumite specii de cactusi, bobocii in faze incipiente se pot transforma in lastari in anumite conditii de mediu, soare insuficient, temperaturi scazute in raport cu pretentiile de dezvoltare ale bobocilor si altele....
Deci, mai este de asteptat...
 

sorina

Active Member
chiar daca nu ma pricep prea bine , acum eu zic ca este boboc

si una mica mititica se ia la intrecerein flori cu cea mare
 

Roxana

Active Member
Am avut si eu Opuntia si aceia nu sunt boboci, ci puisori. Iar Opuntia nu infloreste in conditii de apartament. Cel putin asa stiu.
 

Roxana

Active Member
am inteles. imi spusese cineva de pe forum ca nu poate sa infloreasca daca este plantata in ghiveci, dar cred ca depinde si de specie.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

daca tot ne dam cu parerea :wink: eu cred ca nu sunt boboci florali ci noi lastari ale plantei .....
 

sicamin

Member
Si eu am sperat ca vor fi boboci ,dar au fost pui !Planta am puso direct in gradina ,dar i-am pus substrat de cactusi la plantare.
 

gino

Member
Minunat arata planta. Daca nu va inflori anul asta, atunci poate o va face anul viitor. Trebuie doar rabdare.
Nu era obligatoriu sa i se puna pamant de cactusi la radacina.
Ba chiar era mult mai bine fara...
 

Alina L.

Member
Foarte frumoasa plantuta sicamin ; si eu ma chinui sa fac rost de un puiut de " limba soacrei "insa nu reusesc ... momentan am doar o opuntia monachanta ( am aflat de curand cum se numeste :D ) :
 

sorina

Active Member
opuntia mea a decedat cu brio datita sotului meu care m-a sfatuit s-o pun in sura ca nu ingeheata :x :x :x :x :x :x si acum nu o mai am
 

AnDu

Active Member
Care stie ce a patit cactusul meu? :( m.ai am 3 opuntii...pe toate le tin in aceleasi conditii,acelasi timp de udare tot....doar ca aceasta lamelă a patit ceva dintr.o.data... :(
 

Atașamente

Sus