Opuntia

rodica05

Member
Incearca sa-i faci o fotografie.
Cate grade ai in locul unde o tii (min. si max)?
Daca temperatura este foarte mica, risti sa-i degere radacinile din cauza apei care va ingheta. Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, rezista o perioada destul de lunga fara apa.
Ce fel de sol are?

Rodica
 

Roxana

Active Member
Nu stiu cate grade are exact, cam 4-5, dar sta langa geam. Solul este un amestec de pamant cu nisip, dar bpana acum nu am mai avut probleme din astea.
 

sorina

Active Member
a

A mea ce flori va face ?????Am cumparat-o din sera noastra , va face anu acesta flori ???
 

blueheart_d

Member
am primit si noi o opuntie imensa, mai bine zis vreo 4, ca cea a Sorinei. cred ca are 1metru. acum am plantat-o in ghiveci ca am primit-o fara, dar a fost nevoie de 4 persoane sa o aranjam. acum "frunzele" de la ultimul nivel sunt cam suparate, dar mi se pare normal din moment ce planta a stat cam o saptamana scoasa din ghiveci. am pus si cativa pui din ea si sunt uscatei bine. cum trebuie udate "frunzele" puse la prins?
 

gino

Member
Sigur, daca ar fi mai multe...Au mai ramas o multime pe plante, dar nu erau coapte. In situatia de fata cred ca am sa le consum ca atare, oprind semintele, evident... :D
 

gino

Member
In primul rand fructele trebuie sa fie coapte, moi si usor parfumate.
Se curata de spini cu atentie si se consuma ca orice alt fruct.
Pofta buna ! :D
 

sorina

Active Member
aceasta e opuntia mea destul de mare dupa cumvedeti
.De care este si de ce nu a acut flori ( are vreo 3 ani ) ??/

 

sorina

Active Member
Multumesc de raspiuns Gino :wink: inseamna ca trag sperante peste 1 an 2 . fructele Sunt bune ???? Ce gust au ???
 
Sus