Oncidium

MASCHA

Active Member
Felicitari Roxana pentru frumoasa planta :clap: eu nu stiu ce le fac,dar nu reusesc deloc sa fac sa supravietuiasca un oncidium ....le ud prea mult,cred,desi am incercat si cu betigas de control,pana la urma tot s-a uscat :banghead:
 

Roxanna

Active Member
Felicitari Roxana pentru frumoasa planta :clap: eu nu stiu ce le fac,dar nu reusesc deloc sa fac sa supravietuiasca un oncidium ....le ud prea mult,cred,desi am incercat si cu betigas de control,pana la urma tot s-a uscat :banghead:
La mine stau in ghivece transparente și le ud când văd că substratul este aproape uscat. Pana acum nu am avut neplăceri. Iti recomand soiul asta pe care îl am eu, catatante. În aproape 4 ani de când îl am nu a făcut deloc mofturi, dimpotrivă a crescut foarte viguros.
 

MASCHA

Active Member
Il stiu,l-am avut !....Cand le cumperi le schimbi substratul?Am impresia ca desi pe marginea ghiveciului sunt uscate, in mijloc au acel muschi care pastreaza umezeala si asta cu timpul le omoara radacina.
 

Roxanna

Active Member
Il stiu,l-am avut !....Cand le cumperi le schimbi substratul?Am impresia ca desi pe marginea ghiveciului sunt uscate, in mijloc au acel muschi care pastreaza umezeala si asta cu timpul le omoara radacina.
Da, de obicei le schimb substratul după ce se trec florile și le pun in ghivece transparente. Le plantez intr-un amestec de scoarță și perlit și deasupra pun un strat de mușchi spagnum, ca sa păstreze umiditatea un pic mai mult.
Am cred în jur de 20 de tipuri din familia Oncidium și nu prea am avut probleme până acum.
 

Roxanna

Active Member
Vi-l prezint pe cel mai bătrân twinkle al meu, care trebuia să fie red, dar de fapt cred ca este varianta cinnamon. L-am cumpărat de la o sera din Germania pe vremea când in România nu se găseau și este una dintre orhidele mele preferate. Anul asta, 10 tije.
20171025_080539.jpg 20171025_080640.jpg
 
Ultima editare:
Sus