Oncidium

Roxanna

Active Member
Nu, o știu și pe asta, dar este departe de mine și ajung cam rar pe acolo.
Nu știu dacă avem voie sa facem reclama pe forum, iți scriu intr-un mesaj privat.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
Dragilor, trec astazi peste regula cu reclama pe site, cu riscul de a lua ban, pentru ca cred ca este in interesul comunitatii sa stiti cu totii ca nu mai este nevoie sa aducem orhideele mai rare din strainatate.
Ani de zile am adus orhidee de la sere din Germania, pentru ca la noi nu gaseam mai nimic in afara de phalaenopsis. Mai mult de jumatate dintre plantele mele le-am achizitionat asa, cu preturi de transport mari. Insa, in ultima vreme, florariile Secret Garden si Design Floral din Bucuresti au plante senzationale, la preturi acceptabile, si ar trebui sa fie cunoscute de toti iubitorii de orhidee. In plus, plantele se pot comanda online si se trimit prin curier oriunde in tara.
Atasez un pic mai tarziu poze cu minunatiile cu care m-am ales in ultima vreme de la ei.
 
Ultima editare:

iudit

Well-Known Member
Moderator
Buna seara! Va arat un oncidium foarte harnicut care a produs in vara asta nu mai putin de 6 tije. Una este pe sfarsite, trei se deschid acum si mai sunt doua in formare. Desi floarea nu e spectaculoasa, compenseaza prin harnicie.
E foarte frumos !!!
 

Roxanna

Active Member
Cea mai mare orhidee a mea, Oncidium Catatante Pacific Sunspots, a inflorit, in sfarsit, dupa o asteptare de peste 2 ani. Dar asta nu o sa-l salveze de la a fi replantat si divizat, pentru ca a ajuns enorm si imi este foarte greu sa-l ingrijesc.
IMG_2523.JPG IMG_2520.JPG IMG_2522.JPG
 
Ultima editare:

victor

Active Member
Superb! în mod sigur este și parfumat! Eu nu l-aș diviza, doar pus într-un vas mai mare, raportat la masa radiculară. Felicitări!:clap::clap::clap::openrose:
 

Roxanna

Active Member
Superb! în mod sigur este și parfumat! Eu nu l-aș diviza, doar pus într-un vas mai mare, raportat la masa radiculară. Felicitări!:clap::clap::clap::openrose:
Problema este ca de-abia îl cuprind cu brațele și cântărește 10 kilograme. Este greu sa-l ridic si sa-l mut dintr-un loc în altul. O sa fac din el 5-6 plante de dimensiune decenta.
 
Sus