Omagiu - Colectia lui Fleur

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

emeclau

Active Member
imi pare tare rau , Fleur :(
apropo de pamant de padure, am fost in misiune Duminica...si am gasit un pamant galben, argilos mai mult, dar din musuroi strans ( adica era aerat) ..si m-am gandit ca l-as incerca la strepto , in combinatie cu perlit
ce zici, Fleur?
pamantul e din padure strans, si m-am uitat sa nu fie de stejar...erau pe acolo conifere si ceva arini
 

emeclau

Active Member
Fleur a spus:
De la padure razui numai stratul de deasupra, cel format din frunzele descompuse, care este destul de subtire 2-3 cm, uneori nici atat. Este destul de migalos de recoltat acest pamant si trebuie sa ai la tine o grebla sa inlaturi stratul de frunze uscate, o sapa sa razui pamantul, un faras cu care sa-l pui in pungi, galeti etc si...cat mai multe maini :wink:
Eviti sa iei de sub stejari, fiindca frunzele lor au prea mult tanin.
 

luiza

New Member
Sunt superbi, Fleur :D . Sper ca ai reusit sa salvezi cat mai multi.
Pamantul de padure il amesteci cu altceva? Cel de la suprafata este mai afanat?
 

Fleur

Active Member
Am reusit in sensul ca am pus niste frunze la prins fiindca atunci cand s-au blegit din alta cauza decat lipsa apei e putin probabil sa-si mai revina. Eu cel putin n-am reusit desi am incercat toate posibilitatile.
 

mianda.m

New Member
Fleur, ai niste flori minunate!
Eu am cumparat de la tine acum 2 saptamani 5 puiuti de streptocarpus. Sunt bine acum, s-au adaptat destul de repede. Nu chiar toti, unul e putin suparat. Ma uit la el zilnic si cred ca-si va reveni. Nu pot sa-ti spun care e cel cu pricina. Cand i-am plantat le-am aruncat etichetele. Nu sunt eu asa sofisticata, cu denumiri si alte cele. Mie-mi plac ca-s frumosi si-atat! :D
Probabil pe la primavara te deranjez iarasi cu o comanda. Pana atunci fac loc...
M-am indragostit de aceste flori!
 

Fleur

Active Member
Multumesc mianda!
Pune poze cu floricele si-i identificam imediat :wink:
Sigur o sa-si revina si suparatul. Asa sunt unii mai mofturosi putin, dar atat de minunati :D
De s-or prinde toate frunzele pe care le-am pus o sa am o multime de pui la primavara si mai trimit si la Botosani un colet :wink:
 

Fleur

Active Member
Nuti, am unde sa-i tin ca am casa mare, si cu spatii facute special pt flori doar cu ingrijitul e mai greu ca daca plec mai mult de acasa e jale mare :)
Nu stiu unde ai vazut tu pe "rulette cherry" dar nu la mine, ca abia am niste puisori care inca nu si-au deschis floricelele.
Multumesc tuturor de aprecieri! :hug:
 

nutilepadat

Active Member
Fleur este superb,asta mi-a atras privirea de la inceput in catalogul de la Dibleys,am vrut sa comand si eu dar nu se merita numai pt un soi
 

Fleur

Active Member
Oooo, sigur ca nu merita sa platesti transport 6 lire numai pt o planta. Mai vorbim la primavara daca mai vrei :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fleur sa vezi ce frumos o sa se faca. E florifer tare si mai rezistent decat alte varietati.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus