Omagiu - Colectia lui Fleur

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Acum ceva timp, am rugat-o pe Fleur sa ne prezinte colectia ei de streptocarpusi. Cum ea mi-a solicitat o mana de ajutor, astazi ducem la bun sfarsit acest proiect si va invit sa admirati frumusetile ei.
Sa ma spun ca eu am vazut "live" terasa tixita de streptocarpusi si ca as vrea sa o rug pe Flori sa ne spuna cam cati streptocarpusi are (si ca numar de ghivece si ca varietati diferite).


Ar fi minunat sa putem admira si alte colectii asa ca, iubitori de streptocarpusi, sunteti invitati sa va creati propriile albume de colectie!
 

emeclau

Active Member
super, super treaba ati facut fetelor! si Mada, super idee! :wink:
cand ii vezi pe toti asa, unul langa altul, poti sa nu vrei sa ii duci acasa?
nu poti :rusine: :nu stiu:
felicitari Feur, pentru dragostea cu care le ingrijesti!
 

anca_brasov

Member
superbe florile fleur!

sunr flori cumparata si apoi inmultite?
sau sunt rezultate din seminte?

cand ai puiuti la ele nu trimiti si la brasov? :roll: :roll:
 

Marmoset

Member
Fleur, sunt fantastici! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Impresionanta colectie, felicitari si toata lauda!
Gradinar1, nemaipomenita idee ai avut sa ne prezinti colectia lui Fleur, bravo!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Splendide,am si eu o curiozitate,in cati ani ai strans asa o varietate?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca e in concediu Fleur de nu mai intra pe-aici...dar si cand o sa apara sa raspunda la toate intrebarile noastre :D
 

celeste

Member
Felicitari, Fleur ! E o adevarata prezentare de moda a streptocarpusilor ! Fiecare se lauda cu infatisarea sa sperand sa fie cel mai frumos. Si e greu sa spui care ar putea fi mai frumos...
 

Fleur

Active Member
Abia acum am vazut acest topic. Multumesc Madalina!!!
Asa cum mai spuneam pe undeva am mai pierdut unii din ei cat am fost plecata si au ramas in grija sotului :( dar am sa-i cumpar iarasi ca sunt unii din care nu am reusit sa prind pui.
Colectia am strans-o cam in 2 ani si majoritatea au fost cumparati de la Dibleys, dar am mai facut si schimburi sau am cumparat de pe forumuri. Inainte sa plec aveam 32-33 de varietati, dar ghivece n-as putea sa spun cate fiindca aveam si cate 2-3 de acelasi fel. In general incerc sa pastrez cate 2 exemplare din fiecare avnd in vedere cat sunt de sensibili la caldurile de vara.
Puii i-am obtinut numai din frunze. Am pus anul trecut niste seminte dar nu mi-a iesit nici macar o planta si cum din ce-am auzit cam toti dintr-un plic sunt la fel, cu pretul unui plic de seminte am preferat sa-mi cumpar un pui si-n 2-3 luni sa-l vad cu flori.
Anca, de trimis am trimis in toata tara si cand o sa mai am pui o sa trimit si la Brasov :wink:
Multumesc tuturor pt aprecieri! :hug:
 

Fleur

Active Member
Daca am lipsit atat va dati seama ca am de recuperat peste tot, ca sa nu spun cat am de lucru la flori, resuscitari, mutari si permutari :) Au crescut niste balarii in ghivece la fel de inalte cat florile :roll: iar mizerie nu spun cata este ca nimeni n-a strans florile si frunzele uscate.
 

emeclau

Active Member
Fleur, chiar stiu prin ce treci...asa era si cand m-am intors eu din concediu :eek:f:
asa ca mult spor la treaba iti doresc si din cand in cand...o relaxare aici cu noi pe forum! :wink:
 

mena

Member
Spor la treaba Fleur..si sa ne tii la curent cu evolutia streptocarpusilor care au suferit cat ai fost plecata in vacanta...Sper sa recuperezi cat mai multi din ei.. :D
 

mena

Member
Care mai este situatia streptocarpusilor tai? Ai reusit sa-i readuci la viata? Ai pierdut multi? Eu sper ca sunt bine si se pregatesc cat mai multi sa infloreasca... :D
 

Fleur

Active Member
Am perdut multi dar de la majoritatea am putut sa recuperez frunze, care sper sa se prinda macar in parte :) Cand au inceput sa dea semne de moarte foarte greu il mai recuperzi mai ales vara.
Oricum mi-am propus sa-i intineresc pe toti si sa le pun pamant de padure ca suspectez ca pamantul a fost de vina pt genocidul asta :eek:f:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus