Oenothera biennis

thea

Member
Mi-a rasarit intamplator in gradina o minunata planta care are frunze cu varf ascutit si minunate flori galbene parca asemanatoare cu cele de Hibiscus.
Am vazut aceasta planta in fata gardurilor oamenilor in sate cand mergeam spre tara.
Nu stiu cum se inmulteste si tare as vrea sa o mentin pt. ca este f. frumoasa si infloreste incontinuu.Din pacate dupa floare nu ramane nimic, cade si atat.
 
D

dyayzh

Guest
Re: Planta cu flori galbene

o planta frumoasa :? :rofl: :rofl: :rofl:
Scuze Gabiuta..nu m-am putut abtine....de la soare mi se trage :oops:
 

thea

Member
Re: Planta cu flori galbene

Da asta este Gabiuta.Cum ii zice si cum se inmulteste?
Dar de ce razi de ea Dyayzh? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Planta cu flori galbene

Ce ai soro de te rizi????Ca nu era poza mea :tavalit:

Se numeste oenotera si se inmulteste ca....din semintele cazute prin toata gradina.La anul o sa ti se umple gradina .
 

thea

Member
Re: Planta cu flori galbene

Gabiuta a spus:
Ce ai soro de te rizi????Ca nu era poza mea :tavalit:

Se numeste oenotera si se inmulteste ca....din semintele cazute prin toata gradina.La anul o sa ti se umple gradina .
Asta este si ca sa rdeti mai cu pofta mi-am dat seama cum de o am.
Am comandat la Sieberz cred, "Luminita"(Oenothera spendosa Rosea) care era in catalog roza si micuta si m-am trezit ...cu varianta gigant, galbena.
Tot pe net, mai precis pe aici pe egradini, :rofl: , am vazut un filmulet care surprinde ciudatenia ei, adica cum ...infloreste vazand cu ochii (la propriu!).
Una peste alta nu-mi pare rau ca a iesit asta ca pt. mine anul asta primeaza galbenul.Anul trecut am fost cu rozul.
 
D

dyayzh

Guest
Mii de scuze :oops: In loc de "crezi"..in rapiditatea citirii intelesesem "ce" si atunci intrebarea Gabiutei se transformase in " Ce poate fi asta?"
 

anette_b

Member
eu am varianta roz de la dl levi. e minunata in al doilea an , si se inmulteste singura foarte repede. vreau sa despart tufele si sa o fac acoperitor de sol. oenothera galbena nu a mers , s-a uscat. dar aceasta roz e superba.
 
Sus