"Ochiul boului"

cornelia

Fondator
Membru staff
FlorentinaS
Trimis: Mar Sep 26, 2006
E primul an in care il am in gradina (fiind primul an in care am gradina ). L-am cumparat rasad, a inflorit superb, un roz minunat, cu flori imense, ca niste crizanteme.
Stiti cum se inmulteste? Am gasit pe net ca prin seminte, dar eu ma tot uit la florile deja trecute si nu vad nici urma de seminte...
Mi-e tare draga floarea asta, pentru ca din floricele de ochiul-boului am avut buchetelul de logodna...
Nu radeti! Am cerut o floare care sa nu se pleosteasca dupa un drum de 200 km (cat aveam de facut pana la manastirea unde ne-am logodit).
Mi s-a sugerat un buchetel din ochiul boului alb si mov (era minunat) pe care l-am cumparat sambata dimineata, iar duminica seara, cand ne-am intors in Buc, arata la fel de frumos!
De-atunci floarea mi-a devenit draga si la anul as vrea sa am si alb si mov. Dar bineinteles ca vreau sa-l inmultesc si pe-asta roz pe care il am acum.
Si ca sa scurtez vorba lunga- cum il inmultesc?

mflorian
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Imi amintesc ca am vazut seminte la Metro/Selgros/Praktiker la 1-2 RON/plic. Daca nu reusesti cu seminte din productia proprie, sigur vei gasi la primavara.

FlorentinaS
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Gasisem seminte si pe net la Agrosel parca, dar de unde au aia semintele?
Din aceasta dilema nu pot iesi

Kati
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Florentina, semintele se formeaza in jurul petalelor in mijlocul florii. Nu este o explicatie stiintifica, dar altfel nu pot explica.
Cand floarea a trecut, o lasi, oricat de urat ar arata uscata, si cand apare ceva foarte pufos in locul floarelui, acelea sunt semintele. Daca nu reusesti sa strangi, iti trimit eu intr-un plic.

FlorentinaS
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Asa am facut la carciumareasa si am cules cateva flori de-ala urate si uscate pentru anul viitor.
Problema mea e ca nu vreau sa le mai las unde le-am plantat anul asta (ca din nestiinta le-am pus aiurea pe toate) si de-aia nu ma pot baza pe ce pica anul asta din flori, sa rasara tot acolo si anul viitor.
Multumesc mult, Kati!

gabi_gabriella
Trimis: Mar Sep 26, 2006
FlorentinaS ,poti sa le lasi sa rasara si apoi sa le rasadesti acolo unde vrei

Gabiuta
Si eu am avut in gradina.Chiar daca sunt urite, semintele uscate cad pe unde nu gindesti. Se pot transplanta primavara cu usurinta.Oricum la soare. Ca sa fie frumoase asta le trebuie. Cel putin asta am constatat eu anul acesta.

sicamin
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Este adevarat ca-i trebuie soare la ochiul boului si daca tai din flori va inflori o perioada mai indelungata. Am si eu putina gradina , dar fiind incepatoare, am plantat mai multe feluri de flori, desi nu le stiu numele la toate. Sint frumoase si cind le ingrijesc si ma uit la ele, ma simt minunat.

Gabiuta
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Eu am gradina de 4 ani si fac fel defel de experiente fiindca de abia acum am descoperit acest site si este minunat ca putem sa schimbam idei si "probleme"Am tot soiul de plante in gradina si abia acum descopar cum se numesc{in afara de cele clasice.}Am descoperit cape unelepachete de semin te pe care scria ca sunt flori anuale sunt de fapt perene si multe care nu au germinat.Oricum invat,invat,invat.......

sicamin
Trimis: Mar Sep 26, 2006
Si eu sint in perioada de experimente dar poate facem schimb de anumite flori de gradina ,desi abia am inceput cu gradinaritul,am ceva flori.

Gabiuta
Trimis: Mar Sep 26, 2006
OK.Chiar daca sunt in Bucuresti pot trimite seminte.In afara de petunii,gura leului de toate culorile{sunt perene} circiumarese,dalii de toate culorile,craite pitice rosii,mustata pisicii/cred/canna rosie,portocalie,galbena,ochiul boului,gazanii,multi trandafiri/rosii,rosu cu galben,albi,rosii,roz,albi si 4 cataratori/mai am diverse tufe:unele cu flori mici mov care cresc in buchete,unele cu flori galbene care infloresc toata vara si toamna,margarete,.....etc.Am si unele care nu stiu cum se numesc dar le-am vazut acum pe site.Mi-ar place sa fac schimb si chiar o sa scriu la topicul respectiv.Deci......sunt a ta! Vom vedea cum vom face schimb.

mihai_c
Trimis: Mie Sep 27, 2006
Poti sa lasi florile pur si simplu sa se usuce si sa cada singure semintele, vor iesi la primavara. Sau dupa ce s-au copt semintele (vei vedea un puf alb intre petale) poti sa imprastii semintele in alte parti ale gradinii si la fel vor iesi singure fara nici un fel de ingrijire. Eu am mov, albe, roz si cred si rosii... daca vrei iti trimit seminte da mai incolo putin cand se maturizeaza...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A avut cineva in gradina planta asta in acest an ?Eu am pierdut-o pur si simplu.Nu stiu cum s-a intimplat fiindca slava Domnului se insaminteaza singura cit ai clipi de la un an la altul.
Sunt unele soiuri tare frumoase prin colorit.Cele mov inchis in specia limi plac tare mult. :)
Si mai sunt cele care pe o singura tulpina au mai multe tije cu flori.....are cineva??? :roll:
 

Kati

Active Member
Acum 2-3 ani aveam gradina plina cu ochiul boului, Gabiuta... Anul asta s-au topit si la mine, ca si la tine. Doar vreo 5-6 floricele pe ici pe colo, micute si ele. Si pe deasupra sunt si asa cum iti plac tie, au mai multe tije cu flori :evil: Daca reusesc sa strang ceva seminte ti le trimit, bine?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaa........sarumina Kati :D .Esti draguta.
Alea sunt superbe si nici nu am vazut seminte de cumparatde acest tip. :(
Multumesc.
 

Kati

Active Member
N-ai pentru ce, stai intai sa pot recolta semintele! :)
Peste vreo luna iti spun rezultatul.
 

albela

Active Member
Eu am cumparat in primavara seminte de ochiul boului ~pana de strut~.
Asa aratau acum vreo 2 saptamani.



Acum s-au mai ofilit dar mai sunt boboci care cred ca vor reusi sa mai infloreasca.
 

Blitz

Active Member
Si mie imi plac, merg bine in gradina mea. Eu am avut cateva rasaduri de la o vecina, care au prins si s-au facut, dar au trecut. Din semintele cumparate in primavara nu a iesit nimic. Este drept, le-am pus direct in pamant si a fost perioada aceea rece in aprilie. :wink:

Voi cum le puneti incepand cu semintele? Direct sau mai intai in rasadnita?
 

albela

Active Member
Eu le-am plantat direct in gradina inainte de pasti (sfarsitul lui aprilie) si se pare ca le-a placut :D .
 

Kati

Active Member
Si eu tot direct in pamant, cand vremea era deja putin mai calduroasa afara.
 

ghia_don

Active Member
Cine vrea seminte de la "ochioasele" mele, sa spuna, ca altfel nu string seminte, ies singure la primavara :wink: ...
 

Blitz

Active Member
Daca nu te superi si nu este deranjul prea mare, as dori seminte! Ca tot ce cumpar din magazine nu iese...
 

victoria

Active Member
Oooooooooooooff,ce desteapta sunt.Am citit tot ce s-a scris aici si mi-am dat seama ca am facut cea mai mare prostie.Asta toamna , cand au inceput sa se ofileasca,le-am taiat cu foarfeca si le-am aruncat ca se vedeau urat.
Inteleg ca adio Ochiul boului anul asta.haha
Lasa ca imi cumpar iar seminte.
 

elipopa

Active Member
anul acesta am pus si eu seminte de ochiul boului, au iesit superbe, atat de variate, am si pitice si inalte si franjurate!!!!!! o splendoare, in special cele franjurate!
http://elipopa.sunphoto.ro/OCHIUL_BOULUI
sper sa reusesc si anul viitor, pentru ca-mi plac tare mult! daca obtin seminte de la ele va comunic!
 
Sus