"Ochiul boului"

ghia_don

Active Member
Nu stiu de ce s-au "albit" asa florile mele :( ...
Anii trecuti, majoritare au fost cele colorate intens, dar anul asta mi-au aparut mai mult albe chiar daca toamna trecuta pe cele albe nu le lasam sa faca seminte..rupeam florile imediat ce se ofileau...
La anul trebuie sa imi "reimprospatez" culorile :wink: ..
 

elenafles

Active Member
sicamin a spus:
La mine au rasarit doar 3-4 fire dintr-un plic de seminte.

Am cumparat si eu seminte cu soiuri deosebite si n-a rasarit nici macar un fir :cry: ,in schimb au inflorit cele semanate din seminte culese de mine anul trecut :D
 

Blitz

Active Member
Ale mel incep usor, usor sa se usuce :( :( :( Habar nu am sa iau seminte :oops: Ma invata cineva? Multumesc anticipat :D
 

elenafles

Active Member
Semintele sunt destul de maricele.Seamana cu semintele de salata.Desfa floarea care e uscata bine si ai sa le vezi. :D Cauta la florile cele mai mari care au inflorit primele.
 

elenafles

Active Member
alfa a spus:
Depinde de soi Elena. Unele necesita o ingrijire mai atenta la inceput. :(
Eu ma refeream la cele obisnuite ce se gasesc prin gradini.Soiurile deosebite sunt foarte pretentioase .Am incercat odata si nu mi-au rasarit.Asa ca....m-am multumit cu acestea comune.
 

Blitz

Active Member
elenafles a spus:
Semintele sunt destul de maricele.Seamana cu semintele de salata.Desfa floarea care e uscata bine si ai sa le vezi. :D Cauta la florile cele mai mari care au inflorit primele.
Multumesc, Elena, asa voi face, singura mea problema este cum or fi aratand semintele de salata :oops: :oops: :oops:

Dar se pare ca soacra mea le stie si va rezolva problema luand seminte de la fostii mei "bebelusi" :D din care are si ea plante faine :D
 

ghia_don

Active Member
Blitz, poti sa culegi floarea uscata cu totul, iar la primavara cind vrei sa semeni, o farimitezi bine si o imprastii pe unde vrei sa-ti rasara, apoi greblezi un pic . Sigur vor rasari...
 

elipopa

Active Member
eu am deja rasarite o multime din cele plantate anul trecut! am avut pitic roz si alb si ciufulit, ca dalia cactus!
am semanat ieri si 2 plicuri de pompoane, luate de la firme diferite, sper sa rasara si acesta ca-mi place tare mult acest soi!!
 
Sus