Observatii legate de cultura hibiscusilor de interior

cornelia

Fondator
Membru staff
Postati aici descoperirile voastre in materie de ingrijire a hibiscusilor de interior.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ieri s-a deschis prima floare la un hibi luat anul trecut din Carrefour. Am vazut cum se deschidea de dimineata dar pana seara cand am ajuns eu acasa s-a trecut. Asa ca n-am mai avut ce poza. :(

Pentru ca suntem la observatii despre cultura:
- caldura stimuleaza deschiderea bobocilor si accelereaza trecerea florilor
 

AngelEyes

Member
Atunci e bine...macar atat :D Eu am unul galben de 3 ani si acum are boboc mare pentru prima data.Il pandesc de o luna...sa aflu daca e dublu sau nu si ce fel de galben va fi (cu mijloc rosu sau nu,etc) :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
Angel din cite stiu toti hibi au mijloc rosu-grenat, putini sint cei fara.
ai grija ca astia galbeni sint cam mofturosi si cum nu le place ceva cum scutura florile. mare pacoste cu ei.
 

AngelEyes

Member
Mersi Angela de sfat,stiu ca sunt mofturosi,,,insa la mine pana acum nu a facut mofturi.Singurul care nu are boboci este cel roz inchis dublu.Nu stiu de ce ...
 

angela draganoiu

Active Member
Angel ceva nu ii place incearca sa-l muti in alt loc poate ii place mai mult. eu n-am roz dar ma gindesc ca poate locul nu-i place. parerea mea.
 

AngelEyes

Member
Sta exact in acelasi loc cu cel galben,langa geam :rofl:) Chiar nu am unde sa-l duc...hmm...in celalalt balcon e prea cald la pranz,nu cred ca i-ar placea.E chiar sufocant.Insa daca nici in iulie nu face bobocel...acolo ajunge :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
Angel eu ii tin in balconul orientat la apus, pt ca n-am alt loc pt ei, unde au soare de pe la ora 12 pina seara tirziu, ii protejez cu o perdea si sa stii ca le place pt ca au lumina , caldura si aer in cantitati "industriale". probabil ca le-ar place mai mult spre rasarit dar nu am spatiu.
 

adrianam

Well-Known Member
Pana anul trecut nu am schimbat pamantul celor doi copacei de hibi. Doar ii mutam intr-un vas mai mare daca mi se parea ca nu mai au loc in vasul initial.
Deoarece ii tundeam si ii scoteam pe balcon, la soare direct, prin martie-aprilie, incepea sa infloreasca cam la sfarsitul lui iunie. Multi boboci cadeau inainte de a se desface, cu toate ca incercam sa le dau atat apa din belsug cat si ingrasaminte saptamanal.
Tot citind pe net despre ei, am vazut ca se recomanda tunderea radacinilor primavara si completarea golului ramas cu pamant nou.
Asa am procedat primavara aceasta.
Cu toate ca au beneficiat din plin de soare, apa si ingrasaminte, ( sau poate mi se pare mie? :gandit: ), pana acum au facut unul o floare, iar celalalt doua.
In momentul de fata, unul dintre ei are cativa boboci, dar celalalt nu.
Nu stiu ce sa le mai fac.
Crd ca ma supar pe ei pana la urma! :astept:
 

angela draganoiu

Active Member
nu Adriana, nu trebuie sa te superi pe ei. le-ai tuns radacinile si a ramas spatiu in ghiveci pe care acum ei sint ocupati pina peste cap sa-l ocupe cu radacini si au "uitat" de flori, cind isi aduc aminte fac una-doua. pina nu vor ocupa spatiul oferit cu radacini vor face flori dar putine. de aceea se spune ca le trebuie ghiveci cit de mic posibil. eu primavara inlocuiesc un strat de pamint de la suprafata si ii las in acelasi ghiveci. cu toate astea Koening s-a cam suparat pe mine pt ca l-am tuns mai drastic si acum nu face flori.
 

adrianam

Well-Known Member
Daca este asa, atunci, pentru a-i face sa infloreasca cat mai mult, ar trebui sa-i udam cu mult mai multe ingrasaminte decat acum.
Adica sa le punem in fiecare apa de udare, sau la doua-trei zile?
 

angela draganoiu

Active Member
nu cred ca asta ii va "convinge" sa infloreasca. parerea mea este ca va trebui sa astepti sa umple spatiul cu radacini. daca le dai prea mult ingrasamint e posibil sa-i omori, parerea mea.
 
Am primit un ghiveci cu hibi si am observat ca defapt sunt doua plante in ghiveci, nu una. Cat sa-i las impreuna :? :? :? Inca infloresc.
 

AngelEyes

Member
Lasa-i impreuna pana la primavara cand schimbi pamantul sau ii poti lasa asa pentru totdeauna.Si eu am 2 in acelasi ghiveci,pusi intentionat de mine.Alcatuiesc un copacel cu coroana deasa si nici nu se observa ca sunt 2 :D
 
As vrea sa va intreb ... este in regula daca tund un hibi in perioada asta? sau sa-l mai las?
Este intr-o forma jalnica.
Asa arata ultima data cand am fost acasa...
http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... =me007.jpg
http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... =me007.jpg
Apoi florile au capatat ceva daunatori...si hibi a pierdut frunze...si s-a lungit mult..
http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... ure013.jpg
Ma gandeam sa il tai la cativa centimerti de lastareii acestia:
http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... ure036.jpg

Nu stiu ce sa fac, nu am mai tuns nici un hibi, si imi este asa mila de varful lui foarte frumos ( http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... ure020.jpg )...dar este prea lung...
Cum sa sfatuiti sa procedez :?
 

AngelEyes

Member
Eu zic sa-l tai cam la 30 cm de la pamant.Va lastari destul de mult...chiar si mai sus de acei lastari.Varful pune-l in apa sa faca radacini :D
 

ioana_ralu

Member
Poti sa-l tunzi fara nici o problema.Eu l-am scurtat din greseala pe-al mamei acum vreo 2-3 saptamani(mi s-a parut stramb si am vrut sa-i pun arac,iar el fiind destul de batraior nu m-a ascultat si s-a rupt de la jumatate) :x .Era tot asa un bat cu frunze doar la varfuri.Acum e plin de lastari si in sfarsit i-a trecut supararea mamei.Maine daca am timp ii fac o poza.
 

angela draganoiu

Active Member
dupa parerea mea si din experienta pot sa spun ca hibi pot fi tunsi in orice perioada a anului, sigur cel mai bine este toamna sau primavara devreme, rezultatul este ca vor relua inflorirea dupa circa 2 luni.
 
Sus