Obiecte decorative in gradini

simali

Member
A... mentionez: comentariul meu nu are nicio legatura cu ce s- scris mai sus. Din pozele vazute mai sus nu am avut impresia ca exagereaza cineva.

Dar este o tendinta si la noi. Am o matusa mult prea plina de bani si a luat-o si ea razna complet. Cumpara fel de fel de ragalii: fantanite, statuete de 1m din acril, insecte cu arc care se agata in pomi, etc. Ma dispera.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si mie imi plac obiectele vechi, pe care imi place sa le reconditionez si sa le un aspect nou sau chiar o alta utilizare
eu si sotul meu am scotocit pe la bunici si ne-am ales cu niste butoiase ruginite, aproape nefolosibile, dar cu rabdare se pot reconditiona si transforma in niste oaze pline de flori
o sa postez pozele cand o sa le termin de curatat :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
Iza, nu am terminat butoaiele ca nu am avut timp de ele :(
in schimb iti arat scaunele din coltul meu de gradina amenajat in stil romantic
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) pai doar ce le-am vopsit, ca aratau jalnic. Le-am gasit aruncate prin curte pe la socrii mei, cu 3 straturi de vopsea albastra-verde-alba scorojita pe ele...
Partea proasta e ca nu mai aveau si masuta :cry:
asa ca acum trebuie sa improvizez una :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai am de gand sa fac una
am descarcat de pe net niste imagini si schite de bricolaj]
mai ramane sa-mi fac timp sa ma si pun pe treaba :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
ultima mea achizitie :)

am cules-o de pe rau si am plantat langa ea un trandafir climber rosu, cu care am de gand sa o imprietenesc :wink:
 

lelia

Well-Known Member
E destul de interesanta ,dar cred ca deja te-ai gandit cum vei face sa o poti conserva o perioada mai lunga de timp ,altfel va putrezi .
Si mie imi plac decoratiunile care te duc cu gandul in natura ,la ea acasa .
Spor la decorat si sa ne arati si noua :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai trebuie sa o curat de toata coaja, sa o dau cu bait, apoi cu lac. E singura cale ca sa reziste :D
 

sicora fabian

Active Member
AP

Sunt uleiuri speciale care se impregneaza si apara lemnul. Lacul sare si-i da si un aspect nenatural din cauza luciului.
 

mymo

Active Member
Eu i-am dat coaja jos,l-am dat cu ulei de transformator si l-am lacuit cu lac de lemn.Pana acum e bine :D
 

sicora fabian

Active Member
AP

Pentru Aleynad - nu am lucrat cu asa ceva, insa am colegi care se ocupa si-i voi intreba, pentru ca vreau sa-mi fac o masuta decorativa pentru bonsai si va trebui sa o tratez si eu. Te voi tine la curent!
 
Sus