Obiecte decorative in gradini

A

Anonymous

Guest
...eu vorbeam despre "obiectele"speciale pt. decorat gardina.Nu am decit o pasarica ce se balanganeste,din fier forjat,cumparat de la Nahplio,de la magazinul unei frantzuzoaice.In rest...mai cite "chestii"de la Praktiker,dar nu cine stie ce.
Iar despre fotografii...este prea devreme,daca este adevarat ca o gradina "se face"in vreo cinci ani,atunci,eheiiii !
O sa postez,poate saptamina viitoare pasarica,este interesanta si da bine oriunde.Mai am si niste felinare,tot de acolo,dar nu sint prea deosebite.In schimb am vazut in Anglia si Grecia cum trebuie sa fie tijele din fier forjat pt felinare.In primavara o sa-mi fac citeva.Lanterna japoneza din piatra am vazut-o la Baumax-Suceava,e vreo doua milioane...
 
A

Anonymous

Guest
@mymo,
nu prea am ce se va arat,am sa vad de unde pot imprumuta un digital si o sa fotografiez "pasarica",are doua contragreutati si se balanganeste cu incetinitorul cind bate vintul.O sa mai postez o fotografie cu un velociped de marime aproape normal care este suport de flori.In ciuda faptului ca este manufacturat,ghidonul se rotea,iar pedalele se invirteau.Totul vopsit in alb.L-am"gasit"in Nahplio,in fata unei florarii.Orasul a fost sub ocupatia vebnetienilor si are trotuarele din marmura.Sic !
In rest dupa ce ma apuc de treaba o sa incep sa postez aici.
:wink:
 
A

Anonymous

Guest
am uitat sa va spun ca am gasit la Baumax-Suceava "pasi japonezi"din granit.Parca 150 mii lei bucata.Grosi si de culoare gri.Aveau din acelasi material si un fel de borduri.Acolo era si lanterna japoneza,avea si o adapatoare,dar nu era prea reusita.
:oops:
 

albela

Active Member
Am avut si eu asta vara in gradina un pitic si o broasca testoasa. Mihail sa nu dai tare :rofl: .
 

mycka_rose

Member
vazand piticul si broscuta, albela, mi-am adus aminte ca si eu am niste pitici tare haiosi din ceramica, insa mucegaiesc daca stau in pamant mai mult de 2 saptamani, poate nici atat, stiti cumva cauza?
 

albela

Active Member
Al meu sta de 10 luni afara in pamant chiar si acum iarna l-am uitat pe afara si a fost acoperit de zapada, dar nu are nimic.
 
A

Anonymous

Guest
ha-ha-ha...pai asa...merge.Beton.
Iar broscutza,e tare delicata.
Gata,ma duc rpd sa-mi cumpar o palarie...si mi-o scot in fata domniei tale !
 
A

Anonymous

Guest
...probabil "ceramica"nu a fost arsa in cuptor.Are porii
deschisi"intra apa si ,firesc,mucegaieste !
Trebuie da-ti cu ceva pt."izolare"..asa ca o amorsa.Sa zicem.
 

albela

Active Member
Mihail eu zic ca in loc sa dai banii pe palarie mai bine cumpara si tu un pititc acolo (monocolor) ca pote asa te obisnuiesti cu ideea si chiar incep sa iti placa :) .
 
A

Anonymous

Guest
...ha-ha-ha...am o broscutza de la Praktiker,imita culoarea teracotei,sau poate ii chiar din acest material.Nu stiu,m-am holbat multe saptamini la ea pina m-am decis sa o cumpar.Nu sint convins ca-i de bun gust,infine
 

mirelush

Member
Mihail, dupa ca iti faci iazul vei avea, fara sa vrei, o multime de broaste ( si nu de teracota :) ) ...sa vezi atunci concert !!! Sa nu iti faci iazul sub geamul dormitorului , ca te-ai scos :)
 

tranda09

Member
Sunt 2 feluri de pitici. Cei din material acrylic care costa de la 100ron in sus si care n-au problema sa stea afara peste iarna si cei din argila arsa care sunt pana in 50 ron. Acestia, daca raman afara peste iarna, isi pierd parti din "corp", ranile se vindeca cu chit pt argila si culorile se refac cu tempera pt argila.
 
A

Anonymous

Guest
mycka_rose a spus:
vazand piticul si broscuta, albela, mi-am adus aminte ca si eu am niste pitici tare haiosi din ceramica, insa mucegaiesc daca stau in pamant mai mult de 2 saptamani, poate nici atat, stiti cumva cauza?
si eu sunt curioasa,eu am doi pe care ii tin in vasul cu feriga si la fel patesc,si erau asa frumosi :cry: :cry:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
A

Anonymous

Guest
[quote ma rog parerea fiecaruia dar pitici coloratzi sunt inventzia kisch-istilor germani
in schimb ghivecele din teracota,amfore,urne si altele pe care le vezi in gradinile italiene si frantzuzesti,poate o statuie delicata ...asta da..arata minunat in gradina
ce ziceau ce-i 2 mihai despre roba si velociclu mi se par nemaipomenite
oare roaba e de aia de lemn?
prima data cand am vazut carutza incarcate de muscate si petunii (asta acu vreo 10 ani sau mai bine) mi-a placut ,dupa ce la fiecare a 3-4 casa vedeai carutza in gradina deja am obosit
 

IZA

Active Member
M-am gandit sa postez aici. Recunosc ca se poate si mai bine dar deocamdata atat am putut vad eu pe parcurs :wink:


 

lili

Member
Original aranjament. :wink: ....... daca imi permiti, as avea o mica sugestie...bicicleta se contureaza mai bine pe un fundal verde...daca este posibil.
Succes si imaginatie maxima!!!
:D
 

IZA

Active Member
Am de gand sa schimb florile din cosul din spate(muscate rosii si petunii albe) si mai lipseste ceva din peisaj dar inca nu le am pe toate. Vopseaua trebuia sa fie rosie dar era visiniu, iar in spate sa fie verde as vrea eu dar deocamdata nu am unde :D . Multumesc pentru sugestie :D :wink:
 

simali

Member
Decoratiunile de gradina sunt frumoase daca sunt bine dozate. In America, unde orice nebuna isi permite oricate decoratiuni in gradina, cand treceai pe aleile dintre case te ingrozeai. Aveau zeci de chestii, de la carduri de gaste imbracate cu haine (si carora le schimbau trusoul infunctie de anotimp - existau magazine care vindeau rochii si palariute pentru gastele de piatra/plastic din gradina) pana la insecte, oglinjoare, floricele, etc. Nu mai vedeai gradina sau plantele de atatea chestii...
 
Sus