OBI

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am fost azi in Obi. Nu am nimerit o zi in care sa aiba marfa proaspat adusa, insa mi-au atras atentia cateva plante deosebite: begonii negre (frunzele erau negre, catifeltate la atingere precum frunzele ludisiei - chiar mai negre decat ludisia. Marginile incretite), begonii etna (frunze rosu cu negru, parca semanau cu lava unui vulcan), begonii cu frunze avand picatele albe si begonii cu flori. Mai aveau trandafiri pitici rosii si alb-crem, muscate curgatoare Ville de Paris. Mi-a mai placut si o euphorbia cu flori foarte mari roz.

Ca de obicei stateau bine si la capitolul orhidee (phale, cambria, dendrobium berry-oda si cymbidium) - toate aratau bine.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmmm Carmen tare pofta imi faci de mers prin magazine asa ca astept iepurasul ca sa zbor si eu pe acolo.
:wink:
 

iris

Active Member
:) Azi am fost la OBI siii au aparut semintele profesionale de la Gartenland ( www.gartenland.com ) am gasit seminte de rosii San Marzano , Oxheart, Cherolla sii muuulte alte minunatii printre care si dovlecei ornamentali.
 

victoria222

Active Member
Am fost ieri la OBI din Pallady, cel deschis de curand. Au trandafiri la 5,99lei, insa putine varietati. Am retinut Alinka TH, Parade Urcator, Golden showers Urc., Don Juan? Urc, si inca vre-o cateva soiuri de TH. In rest mi s-a parut cam scump. Mix perene (sedum-uri, salvie, ajuga, euphofbia, heuchera...) 15 lei bucata in ghivece micute. Aster dumosus 10 lei. Crizanteme, de la 5 lei in sus. Erica, 10 lei. Conifere f scumpe, de la 10 lei ienuperasi, pana la...multi lei. Thuia parca era la oferta dar n-am retinut pretul. Erau trandafiri miniatur la container,alb, galben, roz, rosu, frumosi si ieftini, 13 lei parca, dar nu stiu cat de bine rezista la iarna afara, avand in vedere ca nu li s-a oprit portia de ingrasaminte la timp.
In rest nu mi-a venit sa cred cand am vazut un departament intreg de produse de Craciun!!!! si suntem de-abia in octombrie... E plin de Mosi Craciuni acolo :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
Victoria eu al pus in curte trandafiri pitici. au rezistat voiniceste iernilor. au inflorit. dar din cauza solului cam saracacios n-au prea crescut. e drept ca i-am pus primavara si nu toamna. cred ca daca ii pui acum va trebui sa-i protejezi cu pet-uri in cap, paie, sau sa-i musuroiesti ca pe cei de talie normala.
 

victoria222

Active Member
Multumesc Angela, dar eu nu am planuri cu piticii toamna asta. Astept o comanda mare de la Rosafruct :) Dar informatia ta e foarte incurajatoare pentru oricine vrea sa cumpere asemenea trandafiri de la OBI :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am fost eu zilele trecute. Gasesti pachete de bulbi mici, la preturi mici. Depinde ce vrei tu. Daca vrei o cantitate mare la pret decent du-te la Baumax. Vand la bucata narcise si lalele.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
S-au mai deºteptat puþin cei de la Obi ºi vin cu câteva reduceri tentante, la plante de calitate. Pe lângã phalenopsis-ul la 19,99 pe lângã care roia lumea (vreo douã culori chiar deosebite) pe mine m-au tentat cliviile portocalii. Le vãzusem în varã în plinã floare cam la 50 lei. Superbe, nimic de zis, dar pipãrate la preþ. Azi se gãseau în stare excelentã (neînflorite) ºi la preþ decent: 14,99.
 

Cristiana

Member
Dragilor, pentru locuitorii din Arad si imprejurimi, la Obi puteti cumpara acum phalaenopsis la 12,99 precum si Euphorbii la preturi reduse. Mai gasiti si clivii la 14,99 si brugmansii inflorite (!) la 39,99 , le-a apucat dorul de frunze si flori dupa ce au indurat un pic de frig pe afara la sfarsitul toamnei!
 

iris

Active Member
Cei care-si doresc rasaduri de rosii ardei si alte legume gasiti la OBI . Rasadurile sunt mari, frumoase si sanatoase nu mi-a venit sa cred sunt mai multe soiuri de rosii printre care si Cherry. :)
 

iris

Active Member
La OBI Oradea sunt trandafiri cu pedigree :) la reducere : Elfe, Bonica, Westerland, etc. Mi-am cumparat un trandafir catarator foarte parfumat :indragostit: pe tzidula sria Rosa Sympathie .
 
Sus