OBI

Marmoset

Member
Zic si eu ca marean, ce rost are sa cheltuiasca inutil cu etichete diferite, cand le pot da la toate aceeasi denumire? :rofl:
Bine macar ca au lasat in ghiveci eticheta cu denumirea corecta, tot e ceva! Sa-i stapanesti sanatosi, sunt frumos foc umflatii! :D :rose:
 

iris

Active Member
Am fost in aceasta seara pe la OBI Oradea au aparut bulbii de toamna poate intereseaza si pe altii. Eu am cumparat bulbi Narcise mix 20buc./punga pret 8,49 Ron; Lalele triumph galbene, rosii si mov la plicuri de 20buc./punga pret 8,49 Ron; Fritillaria 1 bulb/ punga pret 8,49 Ron ; Hyazinth mix 6 bulbi/punga pret 8,49 Ron ; Allium purple sensation 5 bulbi/punga pret8,49 Ron.
 

oana_oana

Member
Am fost si eu la pranz, dar nu aveau mare lucru la OBI Bucuresti. Aceleasi plante in interior si afara niste plante batute de soarta de cum le-am vazut am si plecat. Reduceri nu fac la ele, desi arata vai mama lor. La OBI mi se par neingrijite fata de Hornbach.
 

Sash

Active Member
Am fost azi in Obi - tocmai aranjau bulbii pe rafturi si m-am ofticat (iar) ca n-am gradina. Dar m-am consolat cu o davallia/humata tyermanni :)
 
De 5 zile lucrez la Obi, dar nu pe sectorul flori. In fiecare zi trec pe la bulbi si seminte si ma oftic ca nu am si eu gradina. :D Dar o sa cumpar eu cativa bulbi si o sa-i pun in ghivece.
 

karmenutza

Member
:rofl: Ce bine! Poate cand mai treci pe la raionul de gradina ne mai anunti si pe noi ce frumuseti primesc. Noutati, ceva?
 
Da ...dar nu stiu care sunt noutati si care sunt de mult. Am vazut multi bulbi de lalele( erau unele chiar si la 8,4 lei - 20 de bulbi), zambile (parca 4,5 lei 2 bulbi), ghiocei, branduse, hypeastrum amarylis ( nu mai are si vroiam azi sa cumpar :cry: ), narcise. Mi-ai mai sarit in ochi ceva asemanator cu lithopsi de 2 feluri... Azi am avut treaba multa si n-am prea apucat sa-mi arunc ochii prea mult. M-ar tenta niste banuti de turba dar nu stiu daca sunt buni, sunt marca Farilla sau ceva de genul, era vreo 9 lei 20 de bucati. A mai folosit cineva banuti cumparati de aici? O sa ma mai uit sa vad ce mai e pe acolo. :D
 

karmenutza

Member
Nu neaparat flori care nu au mai fost :) . Poate se observa cand se umple raionul, se primeste marfa. Atunci sunt flori multe si proaspete de obicei, la asta ma refeream. Multumim mult ca ne tii la curent.
 
Am vazut azi orhidee marime medie la 27 lei avea si mare parca 40 si ceva de lei. Am mai vazut violete marime medie la 7 lei, mare la 13 lei, kalanchoe medie 6 lei...hmm nu mai imi vine acum in cap, daca imi amintesc mai scriu. :)
 

ileana80

Member
Ieri erau phale la reducere de la 27 la 10 lei.
O singura tija, dar aratau binisor. Albe, mov, sau alb cu mov.
Mi-am luat 3... :)
 

Simina

Active Member
Eu am luat acu o saptamana una, dar am stat o jumatate de ora sa o aleg. Aparent toate erau frumoase, dar privite ca grup, pozionate una langa alta. Cand e sa o analizezi pe fiecare in parte, iti dai seama de anumite defecte. De aceea le-a si redus pretul. (Obi Oradea)
I-am gasit si un ghiveci alb potrivit si am facut-o cadou.

 
Mi-am cumparat si eu una inainte de Revelion,dar dupa cum ziceai Simina,mi-a trebuit si mie mult timp sa-mi aleg una,deorece privita una cate una fiecare are cate un defect,de aceea cred ca si aveau acea reducere mare ,dar sper sa-mi reziste.... :rugaciune:
 
Sus