OBI

angela draganoiu

Active Member
azi am fost la OBI Berceni si aveau multe phalenopsis cu 19,9 lei, miltonii albe si rosu/grena cu 60 lei si niste dendrobium phalenopsis (ei le zic phalenopsis cu 3 tije) parfumate cu 82 ei. mai aveau multi cactusi, ca deh e sezonul lor. aproape toti aveau lipite tot felul de ochisori, caciulite si alte bazaconii d'astea care n-au ce cauta pe plante.
daca luati phalenopsis, dar cred ca e valabil si pt celelalte orhidee, aveti grija ca au acel somoiog de burete si rumegus intre radacini. ma tentase una, insa eram cu carcotasul sef cu mine, si examinand-o (speram si eu ca doar doar o zice ia-o ) am vazut ce avea intre radacini. deci mare atentie sau cand ajungeti cu ea acasa o scoateti imediat din substrat si o schimbati.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ana, ce vrei tu de la Obi? Irisi reticulata i-am vazut si eu la Obi la Ploiesti dar toti erau deschisi bine, cred ca mai rezista 1-2 zile in casa.
Primula obconica e frumoasa, intr-adevar, dar e cam scumpa,. in jur de 16-17 RON.
Daca vrei ceva iti cumpar eu si-ti trimit...cand se mai incalzeste.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Irisi as vrut ,dar maine dau o tura in oras ,poate gasesc si aici la Baumax sau Praktiker !
Gradinar ! multumesc mult mult ,esti o scumpa ! :hug: daca nu gasesc poate ca o sa te rog sa-mi iei un ghiveci :D
 
Astazi am fost prin Obi. Au multe plante frumoase si ieftine.
Am facut o lista pentru cei interesati:
-Primula acaulis=2 lei[ mi-am luat si eu una, dar s-a inmuiat dupa ce am ajuns cu ea acasa]
-Primula cu floare involta=6
-Primula obconica=10
-O planta Serogia sau Seregia=10
-Garofite=7
-Calceolaria=10
+ lalele, narcisae albe involte, narcise galbene, crocusi si amaryllisi[19 lei cei obisnuiti, iar 29 cei cu floare alba cu dungi rosii, involta]-acestea erau la ghiveci
 

fixpix

Active Member
Am dat si eu o tura prin OBI (Oradea) si am vazut multi bulbi de crini, dalii, radacini de bujor rosu si roz (7,99), dicentra spectabilis (7,99).
Gladiole multe, irisi hollandica (3,99).
Ceva iasomie cica, cu flori foarte multe dar mici mici, albe si f. parfumate. Ghivecel minuscul dar "de fitze" ca pretul era peste 20. N-am mai vazut asa ceva :)
Cam astea erau "noutati"
Mi-am luat o gardenie mica, la 9,99 (cel putin 6-7 fire in ghivecel, si mai multi boboci) - mi-am zis ca musai tre sa o tin in viata!
 

elipopa

Active Member
fetelor, as vrea si eu irisi reticulata!!
pe la noi nu sunt in ghivece si ce am avut eu in gradina anul trecut au ajuns in alte gradini, in primavara am avut vizitatori nocturi si mi i-au luat cu totul!!
La ce pret erau?
Daca nu e prea mare deranjul :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: un ghiveci, doua as vrea si eu, chiar daca sunt infloriti!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca ajung la Obi iti iau eu desi, acum aproape 2 saptamani, nu aveau nici un ghiveci cu boboci, toti erau infloriti si chiar pe trecute...
 

elipopa

Active Member
gradinar1 a spus:
Daca ajung la Obi iti iau eu desi, acum aproape 2 saptamani, nu aveau nici un ghiveci cu boboci, toti erau infloriti si chiar pe trecute...
Multumesc mult, daca gasesti, daca nu, nu-i problema! Poate gasesc la toamna bulbi, toamna trecuta n-am gasit!!
 

angela draganoiu

Active Member
am fost azi la OBI si am gasit si luat lavanda augustifolia la 9,99 lei (intre plantele aromatice) planta e maricica, phlenopsis cu 34,99 lei (cica la reducere :eek: ca fusesera, unele, 84 lei), mamilarii inflorite si multe, multe primule, cam pleostite saracutele, la 1,48 lei.
 

ana popa

Member
Azi am cautat si eu clematite la Obi, dar nu am gasit nici una. Mi-am cumparat doar un trandafir alb si un agris.
 
Sus