oare ce o fi?

melimeli

Active Member
acum 4 ani cred :? am fost in padure la Cheveres nu foarte departe de noi in cautare de ceva plantute :D tare mi-a placut aceasta plantuta desi florile ii trecusera deja m-am gandit ca e frumos prin frunzeanul urmator nu a fost cine stie ce de el ,iar eu l-am sapat :oops: el a continuat sa tot iasa si anul trecut l-am lasat in pace s cresca in voie :) acum ma bucur ca nu l-am desfintat de tot :rofl:
as vrea sa stiu ce este :D
am cautat pe net poze dar, nu stiu cum sa il identific :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu se inmulteste excesiv, precum lacramioarele?
ca am vazut si eu in padure :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca am si eu de anul trecut asa ceva dar nu a inflorit.Dupa frunze am recunoscut.Bine ca stiu macar :mrgreen:
Melindo tu mi-ai trimis asa ceva anul trecut:

ce e sufletel...........?
Senila inca nu-s dar nu tin minte maica :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

melimeli

Active Member
Gabiuta a spus:
Cred ca am si eu de anul trecut asa ceva dar nu a inflorit.Dupa frunze am recunoscut.Bine ca stiu macar :mrgreen:
Melindo tu mi-ai trimis asa ceva anul trecut:

ce e sufletel...........?
Senila inca nu-s dar nu tin minte maica :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

nope :p :)
da tu crezi ca eu tin minte chiar tot :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asadar.......ce o fi "trimisul" Melindei???
Sau al Rianei???Dupa cum am mai spus pentru mine ele doua sunt una-ntr-una :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

melimeli

Active Member
nu am deschis alt topic :D m-am gandit ca e bine daca pun tot aici pt. identificareeu ii zic garofita cu smoala :) tija e pe portiuni neagra si lipicioasa :rofl:
 

riana

Active Member
eu am un topic deschis "cum se numeste aceasta floare" si nu stie nimeni sa-mi spuna :(
 

gty

Member

tot cutreierand pe ici pe colo am dat de urmatoarele plante si tare as vrea sa le am si eu si daca le pot anmulti si cum, daca iau cative butasi din ele :
1. cataratoare
2. tufa
3. tufa
4. trandafir

multumesc
 

mymo

Active Member
Prima e zorea,sau ruda ei de sange albastru ipomoea-aduni seminte la toamna.
Restul habar n-am ce sunt dar tufa nr.2 si trandafirul merita o poza mai in detaliu-sunt interesante.
 

gty

Member
multumesc mymo si alfa
ft interesant sa stiu- si cum as putea sa le prind si eu daca iau din ele butasi ? si in ce perioada ar fi bine

am facut poze la nr.2 -sper sa fi nimerit tufa , iar la trandafir inca nu am ajuns dar o sa fac cu aparatul foto , facusem cu telefonul de aceea nu a iesit asa bime
trandafirul asta gen buchet e tare ciudat
poze la 2 :
 

gty

Member
si totusi nu stie nimeni ce fel este trandafirul ???
am reusit sa fac la cerere poze mai detaliate - culmea am mai gasit in parc unde ma duceam cu picea mea ( si nu mai fusesm de mult ) pe linga acest trandafir si pe urmat . :
a trandafirul :
b seamana cu iasomia dar are florile mai mici si grupate :
c 2 soiuri de weigella : alba si colorata
 

mymo

Active Member
a-trandafirul e foarte interesant,n-am mai vazut pana acum
b-aia cred ca e deutzia
c-weigela alba-alba? super si variegata.
 
Sus