o iarba...ca un muschi

Din pacate, in lipsa iernii in sud, iarba grasa de mai jos a inceput sa se dezvolte in detrimentul gazonului...

http://picasaweb.google.com/arescelmare/Muschi

aveti idee ce as putea face sa-l combat?
alte informatii:
-iarba e grasa, face o retea in care cu greu intra masina de tuns iarba, si omoara practic gazonul
-s-a dezvoltat, cel putin pana acum, in zona umeda si umbroasa a proprietatii
-solul e usor acid si gras

tkx
 
A

Anonymous

Guest
Nu stiu exact ce specie este iarba ta grasa .. dar cu siguranta este o dicotiledonata. Exista o serie de erbicide pentru grau. porumb .. etc .. care se pot folosi cu succes si in gazon. Ele omoara doar dicotiledonatele.

Intreaba la fitofarmacie ce erbicid iti pot recomanda care sa ucida doar dicotiledonatele.
 

adrianam

Well-Known Member
Master, dar pentru pir exista un ierbicid special?
Ne invadeaza gradina in fiecare an si este durere cand trebuie sa-l scoti, mai ales daca nu ploua.
 
A

Anonymous

Guest
Pirul din pacate este inrudit cu gazonul .. deci nu se poate stropi cu ceva care sa ucida pirul si gazonul nu.

Exista erbicide totale .. care omoara tot .. si pir si gazon si tot. Il poti folosi ca sa distrugi vetrele .. restul .. la mana.
 
:)

si ca sa distrugi totul... parca iti trebuie ierbicide pe baza de glifosat...

si distrug totul... intrebare: apoi pun seminte de iarba sau ierbicidul ramane in sol?
 
A

Anonymous

Guest
Glifosate .. este un erbicid eficient .. si nu e remanent in sol. deci imediat dupa ce ai curatat locul poti semana gazon .. fara nici un fel de problema.

Erbicidele pe baza de glifosat omoara buruienile prin blocarea anumitor procese fiziologice. Deci ca sa aiba eficienta maxima aceste procese .. si intreg metabolismul plantei trebuie sa fie activ. Deci alegeti pt erbicidare o perioada calda dar nu torida ..l cand plantele functioneaza la randament maxim. Ideal ar fi ca 10 ore dupa erbicidare sa nu ploua. Cel mai bine e in diminata unei zile superbe :).
 
:)

mda...tkx

mai am o varianta dar nu stiu daca merge: in loc sa smulg bucata cu bucata si sa se rupa din inele, nu pot pune picatura cu picatura pe fiece planta....
poate suna idiot, dar mai usor decat sa smulg pirul...
 
A

Anonymous

Guest
Iti spun din experienta ca trebuie sa faci un fel de palnie la pompa cu care stropesti.
 
A

Anonymous

Guest
Nu .. nu glumesc .. erbicidul asta se foloseste si cu pensula ... insa muncesti tot lafel de mult ca si la smuls.
 

mflorian

Member
Masterwind a spus:
Nu .. nu glumesc .. erbicidul asta se foloseste si cu pensula ... insa muncesti tot lafel de mult ca si la smuls.
Dar mult mai eficient. Cunosc şi eu buruiana din poza lui Ares. Este suficient să rămînă în pămînt 2-3 cm de tulpină că în cîteva luni e la loc. La fel şi la pir, care îşi întinde rizomii pe distanţe incredibile. Dacă rămîne o bucată de rizom cu un nod, iese din nou. Cu erbicid migăleşti doar odată.
 
aha

poate muncesc la fel de mult, dar cred ca mai eficient...
la smuls, scot cateva bucati dar radacina ramane, la pictat sper ca distruge toata planta... poate maresc pt siguranta si concentratia...?
 
A

Anonymous

Guest
Ares .. stai putin .. ca m-am confuzat .. tu esti cu buruiana dicotiledonata .. deci la tine e mai simplu .. iei Icedin Plus .. respecti indicatiile de pe eticheta .. ca nu mai stiu concentratiile pe de rost. Asta e un erbicid pt dicotiledonate .. si va omora buruiana ta fara a afecta gazonul. Conditia este sa astepti un pic caldura.

Icedinul intra si in monocotiledonate (gazonul de exemplu) dar planta are capacitatea de a-l elimina .. cu conditia sa fie cald afara.
 
tkx

ai dreptate :rofl:

am prins ideea cu buruiana dicotiledonata...:)
dar ma gandeam sa mai stopez si pirul, desi acolo unde-mi creste face un gazon reusit...:)
 
A

Anonymous

Guest
Pirul e o super planta medicinala ... din pacate potentialul lui nu este inca folosit.

Cand eram student ... visam sa fac o plantatie de pir ... in scopuri medicinale :oops:
 
:)

m-ai convins... nu-l mai omor...:rofl:

Am plantat trandafirii primiti de la Oradea de la www.trandafiri.ro

Rezultatele experientei:
1. plantele au fost aproape toate 15 cate am comandat...adica 14
2. am cerut sa le trimita cu Cargusul, au venit cu Posta Romana....
3. am cerut sa le puna radacinile in rumegus, mi le-au trimis in punga
4. neamtul le daduse un punctaj (**), romanul pe site l-a imbunatatit (***)

....in rest sper sa ma bucur de ei...:)
 
Sus