O gradina din seminte

baby_blues

Member
Doamnelor si domnilor, avand in vedere faptul ca mi s-au topit unele rasaduri azi m-am dus la parintele unui prieten de-al meu care se ocupa exact cu legumicultura. Avand in vedere faptul ca omul se pricepe bine si isi face singur rasadurile de rosii, etc, m-am dus la el si i-am expus problema. Omul a zis foarte simplu:
1. semintele nu se pun inghesuite ci cat mai rarute.
2. dupa ce fac mot nu se mai uda ci se stropesc cu un bidon din acela de spalat geamuri.
3. Temperatura si soarele sunt factori foarte importanti. El are solarii. :)
4. Cum ati spus si voi dupa ce plantele ajung undeva la 6-8 cm se transplanteaza singurele in cate un pahar.
Oricum mi-a spus ca cel mai bine e sa pun semintele direct in gradina daca n-am conditii.

Principala problema a plantelor dupa ce rasar este apa in exces care le face foarte rau. Daca n-au soare mai supravietuiesc deoarece se dezvolta la radacini.

PS: Cred c-o sa duc ce-a mai ramas din rasaduri la sera la el 8)
 

dacian

Member
baby_blues a spus:
Doamnelor si domnilor, avand in vedere faptul ca mi s-au topit unele rasaduri azi m-am dus la parintele unui prieten de-al meu care se ocupa exact cu legumicultura. Avand in vedere faptul ca omul se pricepe bine si isi face singur rasadurile de rosii, etc, m-am dus la el si i-am expus problema. Omul a zis foarte simplu:
1. semintele nu se pun inghesuite ci cat mai rarute.
2. dupa ce fac mot nu se mai uda ci se stropesc cu un bidon din acela de spalat geamuri.
3. Temperatura si soarele sunt factori foarte importanti. El are solarii. :)
4. Cum ati spus si voi dupa ce plantele ajung undeva la 6-8 cm se transplanteaza singurele in cate un pahar.
Oricum mi-a spus ca cel mai bine e sa pun semintele direct in gradina daca n-am conditii.

Principala problema a plantelor dupa ce rasar este apa in exces care le face foarte rau. Daca n-au soare mai supravietuiesc deoarece se dezvolta la radacini.

PS: Cred c-o sa duc ce-a mai ramas din rasaduri la sera la el 8)
Salutare,

Eu sunt nou in tainele gradinaritului dar aprob cele scrise mai sus pentru ca eu am procedat in felul urmator si va recomand si voua sa faceti la fel:

1. Prima data alegem planta ce dorim sa o plantam fie din seminte sau bulbi. Ulterior e bine sa fim informati ca sa ne putem raspunde la urmatoarele intrebari?
- In cat timp germineaza?
- Ce temperatura optima are nevoie planta pentru a germina?
- Ce sol trebuie folosit?
- De cate ori udam planta?

Legat de acest punct va recomand sa folositi:
- pastile te turba daca plantati plante ce trebuiesc mutate ( ex: ardei iuti )
- jardiniera ( ex busuioc ) daca doriti sa plantati mai mult.
- temperatura, va recomand propagatoarele si dispozitiv de incalzit. Nu consuma mult si sunt ieftine.
- Udatul, e bine sa aveti termometru pentru a vedea umiditatea si sa folositi pulverizator. Apa sa fie la temperatura camerei.

2. Dupa ce germineaza e bine sa stim daca planta are sau nu nevoie de lumina si la ce temperatura minim - maxim e nevoie sa o tinem.

Exemplu : Am pus seminte de X, si au germinat in 5 zile la o temperatura de 32 - 25 Grade C. Dupa ce au avut 2 frunze le-am mutat in pahare si le-am scos afara la soare. Temperatura nu trebuie sa fie mai mica de 18 Grade C. Cand am temperatura mai mica le mut in casa imediat. Folosesc un termometru langa ele.

Tot aici, e nevoie sa cunoastem ce pamant sa folosim din nou. Eventual putem incepe sa ii oferim ceva ingrasamant natural.

3. Cand ajunge la maturitate ( pentru a fi plantat ) e bine sa cunoastem planta pentru a ii oferi un ghiveci, teren cat mai bun.

Eu cam asa am facut si pana acum nu am probleme.

Dacian
 

baby_blues

Member
Azi am dus plantele la solariu 8) Astept sa vedem rezultatele. Dupa ce mi-a zis omul , am inteles ca am sanse foarte mari sa-si revina toate plantele. Sa speram ca le salvam.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai incredere baiatule! :)
Daca nu.......si nu.....si nu......o iei de la capat . :rofl:.Vezi ce te incurajez? :mrgreen:
 

baby_blues

Member
Raspund tarziu deoarece n-am mai intrat pe net baremi pe forum.
Maine ma duc sa iau plantele care au mai rezistat la solariu. Sper sa mai salvez cateva . Daca am timp fac si poze.

Gabiuta: Cd-ul il am de luat sau de dat?:? (Stiu ca am raspuns cu intarziere de vreo aprox 2 luni dar... :oops:

PS: E voie duminica sa plantezi flori in gradina si ghivece? :?:
 
Sus