O gradina din seminte

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una tot asa procedez.
le pun la incoltit in casa si pe urma afara pentru ca rata de germinare e mult mai mare asa decat daca le-as punde direct in gradina.
am un pamant destul de prost in gradina si din cauza asta nu prea am noroc sa germineze ca lumea afara.
:D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am pamant prost in gradina, dar cand pun seminte il amestec cu pamant de flori.
 

nick1971

Active Member
incredibil, deja in minisera si-au scos capul niste plantute :D
in prima seara pusesem frumos etichete pe pahare, iar dupa ce le-am mutat in minisera mi-a fost lene sa mai fac biletele asa ca... voi face concurs "cine ghiceste ce a rasarit" :tavalit:
 

adiadi

Member
ce harnice mai sunteti,dragelor.
multumesc Aura :hug:
eu dupa anul infernal pe care l-am avut ,inca mai suport consecintele. :(
dar tot nu m-am rabdat si am pus cate ceva la incoltit.
am reusit ceva cu un mic copacel.
cand aflu cum il cheama am sa pun si pozele.
in rest...am inmultit o gramada de iedera.
si ceva leandrii. inca sunt datoare sa trimit niste puiuti :oops: . n-am uitat.o sa -i trimit asa maricei(30cm)

pt anul acesta, gradina mea de flori are planuri drastice.
craite peste tot.organizate pe culori.
si ce a ramas din perene.

:roll: si visez o mica sera pt rosii si gogosari. chiar visez!
 

lelia

Well-Known Member
Adiadi,anul asta sa-ti aduca doar bucurii ,sa redevii cea pe care am cunoscut-o ,mereu printre plantute ,experiemente ,si mereu alaturi de familia ta :hug:


Eu nu prea am rabdare cu semintele ,insa anul trecut am facut ceva experimente,am fost chiar, multumita .Asa cum spunea Irina ,instructiunile de plantare sunt trecute pe plic ,daca incercam sa le respectam ,reusim cu siguranta .
Va doresc ,cat mai multe plantute ,obtinute din semintele pe care le-ati semanat :D
 

adiadi

Member
multumesc.
citesc cu nesat tot ce scrieti (adica cat reusesc. e greu sa tin pasul!)
legat de seminte: nu numai ca respect ce scrie pe plicuri,dar chiar fac si fise pt fiecare plantuta. la unele am reusit sa fac si obs, legate de experiment.... am organizat totul pe perioade de inflorire,pe inaltimi si preferinte,si ultima gaselnita a fost sa le aranjez pe culori.
ei,vreau sa spun ca a iesit o dezordine totala in practica
dar tot a fost minunat de colorat !
 

baby_blues

Member
adiadi a spus:
multumesc.
citesc cu nesat tot ce scrieti (adica cat reusesc. e greu sa tin pasul!)
legat de seminte: nu numai ca respect ce scrie pe plicuri,dar chiar fac si fise pt fiecare plantuta. la unele am reusit sa fac si obs, legate de experiment.... am organizat totul pe perioade de inflorire,pe inaltimi si preferinte,si ultima gaselnita a fost sa le aranjez pe culori.
ei,vreau sa spun ca a iesit o dezordine totala in practica
dar tot a fost minunat de colorat !
Sunt foarte invidios pe puterea de-a pune seminte. Anul asta am facut si eu experimente cu cel putin 30 de plicuri de seminte, marea majorittea perene.
Au rasarit cam in felul in care se vde in poze, aplecate catre partea de unde vine soarele.


Intrebarea era daca trebuie rarite sau le las asa cum sunt?
 

nick1971

Active Member
lasa-le in pace, nu vreau sa te dezamagesc, poate la tine va fi altfel, la mine au rasarit si apoi s-au topit :x
 

baby_blues

Member
nick1971 a spus:
lasa-le in pace, nu vreau sa te dezamagesc, poate la tine va fi altfel, la mine au rasarit si apoi s-au topit :x
Si la mine au inceput sa se ingalbeneasca iar unele chiar s-au "topit", altele in schimb rezista binisor. Oare ar fi fost mai bine sa le pun doar in gradina? Care ar fi cauza?
 

dana_rusu

Member
cauza ar fi ca te-ai grabit ,ziua era scurta si ciclul lor de viata era dat peste cap ,mai planteazale o data si respcta indicatiile de pe plicuri ,ma refer la luna indicata pt plantare,lumina este cheia in reusitele noastre ,daca nu avem lumina suficienta nu facem nimic.
 

baby_blues

Member
dana_rusu a spus:
cauza ar fi ca te-ai grabit ,ziua era scurta si ciclul lor de viata era dat peste cap ,mai planteazale o data si respcta indicatiile de pe plicuri ,ma refer la luna indicata pt plantare,lumina este cheia in reusitele noastre ,daca nu avem lumina suficienta nu facem nimic.
Am inteles! Probabil voi pune semintele direct in gradina si asa poate voi reusi sa scot niste plante mai rezistente. Dar asta va fi odata cu incalzirea vremii. Vad din pacate ca nu prea tine cu noi si inca nu vad vreo sansa de revenire. :(
 

PEPE

New Member
Buna,
citesc cu mult inters dialogul vostru si trag invataminte. Am pus si eu tot felul de seminte si bulbi. Mi-au iesit petuniile si cand ma bucuram ca erau cam de 1 cm s-au topit toate. Parca nici n-au fost. Mor de ciuda. Ce sa fac? Voi cum procedati? Sunt tare pretentioase, din pacate pana cresc un pic. Help si succes! :D
 

mama4you

Member
pepe data te ajuta:

Au nevoie de mult soare si prefera soluri bogate in substante organice, in special gunoi de grajd la care se adauga putin nisip pentru ca apa sa treaca mai usor prin acest amestec. Pe timpul iernii le poti cultiva chiar si in interior. Pentru aceasta trebuie safaci rasaduri pe care le transplantezi in septembrie in ghivece mici. Le lasi afara intr-un loc adapostit si inainte de a da inghetul le asezila o fereastra insorita. Prin ianuarie incep sa apara primii muguri deflori.

Pentru o ramificare mai buna si o inflorire abundenta se ciupescvarfurile lastarilor. Plantele au nevoie de fertilizari la fiecare 2-3 saptamani cu un ingrasamant bogat in azot.

Inmultirea petuniilor se face in special prin seminte. In cazul varietatilor mai deosebite si care nu produc seminte suficiente se poate recurge la butasire, care se efectueaza usor, din varfuri de lastari, si aproape in orice anotimp.
 

mama4you

Member
Au nevoie de mult soare si prefera soluri bogatein substante organice, in special gunoi de grajd la care se adauga putinnisip pentru ca apa sa treaca mai usor prin acest amestec. Pe timpuliernii le poti cultiva chiar si in interior. Pentru aceasta trebuie safaci rasaduri pe care le transplantezi in septembrie in ghivece mici. Lelasi afara intr-un loc adapostit si inainte de a da inghetul le asezila o fereastra insorita. Prin ianuarie incep sa apara primii muguri deflori.

Pentru o ramificare mai buna si o inflorire abundenta se ciupescvarfurile lastarilor. Plantele au nevoie de fertilizari la fiecare 2-3saptamani cu un ingrasamant bogat in azot.

Inmultirea petuniilor seface in special prin seminte. In cazul varietatilor mai deosebite sicare nu produc seminte suficiente se poate recurge la butasire, care seefectueaza usor, din varfuri de lastari, si aproape in orice anotimp.

sper sa te ajute aceste informatii pepe!

si bine ai venit!
 

nick1971

Active Member
eu stiu ca petuniile se seamana in ianuarie, februarie, in schimb n-am auzit sa faci rasaduri in septembrie :eek:
 

nick1971

Active Member
nick1971 a spus:
mi-ati facut pofta :) asa ca m-am pus pe semanat
asta aseara
si azi mi-am cumparat paharele de turba, n-am gasit banutei nici la baumax nici la brico, si le-am transferat :rofl:

... si maine am examen :rofl:
la examen am avut bafta :) , la seminte...
facand un bilant la reusite: am o carciumareasa alba, cateva fire de coada soricelului, cred ca o passiflora :? o sa-i fac poza sa-mi ziceti daca ea e, dar am mai pus mai tarziu si parca seamana, phlox, pufuleti, cele 2 dature supravietuitoare, echinaceea purpurea, thunbergia si zorele, batatornita
la nereusite: petunii :x, gura leului, mimulus, in decorativ, regina noptii
 

dacian

Member
oncilica a spus:
mi-a placut la nebunie ideea cu cartoanele de oua!
nu se inmoaie cand le uzi?
Intradevar, ingenioasa treba. Si eu ma gandeam la asa ceva dar nu am luat initiativa sa si plantez in ele. Am vazut cateva cofrage de carton speciale si de acolo mi-a venit ideea.

dacian
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca sa nu aveti surprize cu rasadurile sa va "cada" stropiti-le cu previcur.Este infailibil :D
 
Sus