O gradina din seminte

gabiee

Active Member
am " incercat " si eu " puterea de germinare " :) la cateva seminte de catalpa , a doua zi dupa ce am cules semintele si .... au germinat toate :)
am deja vreo 6-7 copacei de aproximativ 5 cm si nu au nici trei saptamani
ma mananca si pe mine palma cu semanatul
:D
 

ghia_don

Active Member
Mai fetelor, si eu care credeam ca numai memoria mea are probleme...nici nu voiam sa spun la nimeni, de asta mi-am si semanat , sa am ginko-ul meu personal :rofl: ...
Seminte de ginko am gasit in gradina botanica la discretie :) ...era un nene care avea strinsa o sacosa plina :eek: cu fructicele. Fructele seamana foarte bine cu corcodusele , semintele sint de fapt niste simburi rotunzi si mari, iar parfumul lor...insuportabil...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ghia eu si mymo ne bazam pe tine sa ne aduci aminte in primavara ca vrem ginko.
asta ca tu ai deja si deci esti pe calea ce buna cu memoria nu ca noi...
:)
 

mymo

Active Member
Oare in dendrologicul din Simeria gasesc vreun pom? cel mai sigur o intreb pe Lili ca ea stie tot ce misca in jur in materie de plante.
:rofl: ai tacut chitic Doina,ai crezut ca esti singura "amnezica" de pe Terra?
 

gabiee

Active Member
am si eu doua seminte de ginko in pastile de turba de vreo luna si ceva , si nu dau nici un semn de viata
ghia_don , care sunt plantutele de ginko din poza ta ?
si cum le-ai tinut , la ce temperatura si in cat timp au rasarit ?
 

ghia_don

Active Member
Ei, nah...nu voiam sa ma fac de ris...dar daca am vazut ca mai sint si altii, m-am destainuit si eu :rofl: ...
Ginko sint cele patru mai viguroase, si sint puse pe 16 noiembrie (mi-am notat, nu-i de la memorie :rofl: ). Banutii i-am pus intr-o tavita, am acoperit-o cu folie, si tavita am pus-o pe calorifer, dar nu direct am pus ceva sub ea sa nu fiarba semintele :wink: .. Au deja vreo saptamina de cind au rasarit si le-am scos de sub folie.
 

v.cristina

Active Member
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ..mama ce de ghivecele!!!
dar te-ai pus serios pe treaba din cate vad eu si din timp ....felicitari!

si ce seminte ai pus acolo?? :?
 

gabiee

Active Member
nici eu nu mai stiu ce sunt :)
albizia , catalpa , plumeria , rodii , semintele de maslin de la sarselia , ceva mix de palmier de la seminte.de ( care inca nu a rasarit nici una ) , arborele calatorului ( una rasarita din cinci ) , passi ( mi-a rasarit una - uraaaa ) , pomelo ....
uff... sunt multe - dar nu ma pot aptine .... :D
 

Aura

Member
dar voi...v-ati pus serios pe treaba ...nu gluma! :)
Bravo!e deosebit ceea ce faceti voi, munca, daruire, pasiune , curiozitate...toate acestea voi le puneti in paharutele acelea de unica folosinta pe langa seminte!
..intr-un timp aveam si eu obiceiul acesta....dar cum stam la bloc si spatiul este limitat...m-am lasat....aveam rodieri rasariti, nuca de cocos pusa la germinat, curmali care ajunsesera la un metru, ananas...
...e o bucurie pe care numai noi o simtim cand rasare ceva pus de manutele noastre....eu nici nu aveam rabdare...si de multe ori, ceea ce nu era bine, scormoneam prin pamant, sa vad ce fac semintele acolo la caldurica in pamant.... :oops:
...acum am semanat kiwi...si clementini.... :mrgreen: :mrgreen:
...Gabi, ma gandeam si eu zilele acestea la varianta cu pomelo...eu niciodata nu am cumparat pomelo...am auzit ca-i acriu la gust....si ca ar fi o amestecatura de grapefruit si de portocal...asa-i? in fine, nu ma intereseaza gustul, dar imi place ideea de a planta si un astfel de pomisor...ai idee daca toti pomelo au seminte?
Aura
 

Aura

Member
Adi,
esti plina de idei ingenioase si ai o gradina minunata!felicitari!
jos palaria, asa ceva nu am mai vazut! e deosebit ceea ce ai facut cu manutele tale!
Aura
 

nick1971

Active Member
mi-ati facut pofta :) asa ca m-am pus pe semanat
asta aseara
si azi mi-am cumparat paharele de turba, n-am gasit banutei nici la baumax nici la brico, si le-am transferat :rofl:

... si maine am examen :rofl:
 

Aura

Member
Bravo, Nick!
am dat si eu zilele trecute o fuguta prin Brico,sa ma uit dupa seminte de flori de colt...nu aveau...dar nu am plecat acasa cu mana goala...asa ca am un cumparat un pliculet cu seminte de albastrele(Centaurea cyanus)...am pus semincioarele intr-un ghiveci si am vazut ca au si rasarit cateva firulete.
Stiti ce nu pricep eu? si poate va par picata din cer ca intreb...voi le puneti in paharute si apoi le transferati in gradina?vad ca asa faceti...sau mai le puneti si direct in gradina cand incepe caldurica?eu nu am unde sa le tin, dar ma gandeam sa cumpar cateva pliculete pt gradina blocului.
Aura
 

irinabv

Active Member
Moderator
Da Aura. Cine are gradina le transplanteaza acolo cand se incalzeste. De-aia nici nu se pun de acum la incoltit pt. ca pana vine vremea buna de scos afara exista riscul sa le pierzi in casa. Scrie pe plic daca trebuie puse la incoltit in casa sau se pot pune direct afara in pamant, si scrie si luna cand se face asta. Eu pe cele care se preteaza le pun direct in pamant, ca n-am rabdare cu transplantatul :oops:
 
Sus