O gradina de poveste

carmenushka

Active Member
Foarte faina ideea cu borcanele decorate cu vopsea fosforescenta! Caramell am gasit pe Amazon cateva variante mai caut si pe e-bay.co.uk ca eu acolo am cont si am mai luat diverse ca si eu as vrea sa pun in practica ideea, ar arata super in gardina in noptile de vara :D
 

bogdan_g

Member
vopsea fluorescenta

la hornbach exista o sectiune speciala pentru fond plastic, unde, este prezenta o companie (maimeri, polycolor-acrilic, adica cele folosite si in exemplu) care produce si astfel de vopseluri.
 

iris

Active Member
:) Eu as inlocuii borcanele cu sticle :)
Sigur vor da tarcoale betivanii din sat crezand ca s-a inventat pomul minune "para malaiata in gura lui Natafleata". :rofl:
 

FlorentinaS

Member
Dar oare cat dureaza efectul fosforescent?
Eu am cumparat niste stelute fosforescente, pe care le-am lipit pe tavan, dar nu "luminează" decat vreo 15 minute dupa ce sting lumina, dupa care se "sting" si ele...
 

bogdan_g

Member
la cele fosforescente ceva mai mult (de ordinul zecilor de minute), insa, trebuie stiut ca sunt foarte toxice. au in componenta lor ceva materiale radioactive (ceva mai demult se folosea radiu(Ra), acum tritiu (T), ambele radioactive). cele comerciale sunt in general fluorescente (fosforescenta este emisie de lumina cu timp mare in urma excitarii exterioare, radiatie corpusculara sau UV;, fluorescenta este cumva acelasi lucru, numai ca "de durata mai mica").
 

FlorentinaS

Member
Sa inteleg ca stelutele mele sunt fluorescente, adica nu sunt toxice si vopseaua aia ar fi fosforescenta, adica mai toxica?
Nu de alta, dar stelutele le-am luat de la un magazin pt copii, fac scandal maaare daca mi-au bagat ceva materiale radioactive :x
 
Sus