O gradina ca-n povesti

miki70

Active Member
Mie din primul blog mi-au aranjamentele rustice si musai sa-mi fac rost de hosta variegata cu flori lila , m-am indragostit de ac planta :visator:
 

VeraI

New Member
Ma bucur ca v-au placut sursele mele de inspiratie :D eu am in plan sa amenajez o parte din gradina in felul acesta, cu alei de piatra. In unul dintre bloguri scrie ca au adus 50 tone de piatra... imi trebuie muschi pt asta :)
Mikisor imi pare rau ca nu suntem mai aproape, eu am o hosta din aia care a crescut peste masura si au cam gaurit-o melcii anul asta, asa ca am inceput sa o divizez. Din pacate cei doi pui pe care i-am mutat in we sunt cam pleostiti, se pare ca nu am fost destul de delicata. Sper insa sa imi iasa anul viitor. eu vreau sa imi iau acum o hosta care are culorile invers, adica asta:
http://www.tradera.com/Lacker-vit-gron- ... _139765040
 

miki70

Active Member
Vera , in Ro de unde esti? Posibil sa fac rost de hosta variegata verde cu crem pe margini, e superba si fara flori. Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme pt hosta care ai mutat-o , daca rizomii sunt buni la anul va da din nou. Foarte frumoasa si varianta cealalta.
 

Blitz

Active Member
Mie imi plac toate- de la cea "din povesti" pana la ultima :D :D :D

Dar refuz sa studiez prea mult cum sunt realizate- ca iar ma apuc de experiente :rofl: :rofl: :rofl:

Pentru ca sa ai asa ceva- indiferent care dintre ele- trebuie timp, spatiu si ceva bani in plus (oricum nu divulg complet sotului cat ne costa tentativele mele peisagistice :wink: :oops: :D :rofl: - pe care el le clasifica uneori ca "Miciurinada" :rofl: :rofl: :rofl: )

Bravo celor care le au si sa le stapanesasca sanatosi :D
 

mymo

Active Member
N-am reusit s-o "vizitez" decat pe prima si pot sa spun cu mana pe inima ca-mi placve de la cap pana la coada....trandafirul roz mai inchis pe trunchi....m-a lasat masca :eek:
 

Floria

Active Member
Vai de mine ce splendoare, imaginea vazuta de sus este si mai clara ca desing si amplasament. Cred ca nu as mai pleca din gradina asta, imi plac piticutii aceia de pe trepte de nu mai pot de ciuda ca nu-i vad si din fata. Iris nu ne mai chinui cu doar cateva imagini, da-ne si noua calea sa vedem tot albumul autoarei.
 

iris

Active Member
:rofl: eu am copiat multe pozele din albumul ei pt. mine sa am de unde ma inspira . Azi am descoperit albumul autoarei. Primele poze "adunate" de mine sunt de pe un forum nemtesc dar cum am ramas cu pata pusa pe aceasta gradina am tot googalit pana am descoperit albumul autoarei. Si uite asa vazand o astfel de bijuterie de gradina am ajuns la o concluzie vreau si eu :) deci iarna aceasta ma pun pe intocmit schite si de la anul am sa incerc sa-mi schimb cate ceva prin gradina
http://foto.mein-schoener-garten.de/Sho ... do?id=9492
 

belisima

Well-Known Member
of,ma iau insomniile cand vad asa ceva...imi doresc atat de mult sa am o gradina asa frumoasa,dar parca merge prea incet schimbarea :( imi storc creierii cum sa inghesui atatea plante pe care le vreau in atata gradina...
 

aleynad

Active Member
Moderator
Madalina, esti o comoara la casa omului! :D
eu nu inteleg o boaba germana, dar sorb din priviri imaginile, iar gradina aceea e minunata, desi tare micuta!
Chiar i-am spus sotului meu zilele trecute ca uneori e bine sa ai gradina mai mica, pentru ca te ocupi mult mai bine de ea!

eu astept sa ploua, ca deja am zeci de reamenajari in minte, nu mai astept pana la primavara! :rofl:
 

iris

Active Member
aleynad a spus:
Madalina, esti o comoara la casa omului! :D
eu nu inteleg o boaba germana, dar sorb din priviri imaginile, iar gradina aceea e minunata, desi tare micuta!
Chiar i-am spus sotului meu zilele trecute ca uneori e bine sa ai gradina mai mica, pentru ca te ocupi mult mai bine de ea!

eu astept sa ploua, ca deja am zeci de reamenajari in minte, nu mai astept pana la primavara! :rofl:
ma bag si eu in seama ....cine e Madalina :) ? :)
nici eu nu inteleg germana nici nu e musai' :) ideile de "fura" din imagini :) din pacate in toamna aceasta eu nu voi avea timp sa fac multe schimbari in gradina mea dar pana la primavara ma inarmez cu schitze, planuri, listute cu plante noi :) insa sunt sigura ca pt. a avea o astfel de gradina e nevoie de cativa ani dar aici e tot farmecul mereu e ceva de facut/ schimbat si-mi place sa gradinaresc :indragostit:
 

Floria

Active Member
Iris, acum daca mi-ai dat calea am stat aseara 2 ore pe site-ul acela si am vazut planurile gradinii din 2009. Era cam gol pe acolo. In 2 ani nu aveau cum sa creasca asa mari plantele ei , eu cred ca a achizitionat multe dintre e. Asa ca fondul financiar este baza ! restul vine de la sine .....
 
Sus