O gradina ca-n povesti

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E vesela si colorata.
Fara sa supar pe cineva si stiti cum e cu gustul....nu te...in el .....deci din punctul meu de vedere pur personal prea multe elemente decorative intr-o gradina si asa plina de culoare si o mare diversitate de plante.
Dar ce de flooooooooooori.......... :visator: o gradina plina de viata :D
Sa fiu eu prima pe care o injurati :rofl:
 

iris

Active Member
:) si totusi e trendy. :) Mi-e draga asa pestrita e ....altfel ce-i drept pt. a ingrijii o astfel de gradina cred ca e nevoie de muuuulta munca si pasiune in aceeasi masura . Intradevar sunt cam multe elemente decorative dar....nu sunt pitici prin zona . :) imi cer scuze daca supar pe cineva doar ca in gradinile de pe la noi parca prea predomina piticii si rotile de car.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie mi se pare o gradina foarte muncita, in sensul bun al cuvantului.
Eu zic ca spatiu pe care-l au la dispozitie nu e pe masura pasiunii pentru flori si gradinarit :). Da, ar fi fost mai potrivita daca ar fi fost mai aerisita dar e frumoasa si asa
Si sunt de acord cu Iris in ceea ce priveste partea de decoratiuni specifice de gradina :wink: Si uite, apropo de pitici, cand eram copil piticii de gradina ma fascinau de-a dreptul, sincer; era atunci o singura casuta in tot Ploiestiul care avea o scara decorata cu pitici de piatra - pe vremea aia o raritate. Mi se parea cea mai frumoasa casa din lume...)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: cind nu mai au loc in creier de prea multi ce is zburda si se dau si ei cu roata prin gradini :rofl: :rofl: :rofl:
scuze :oops:

Da,ai dreptate Iris,cam asa e.

Piticii sunt poveste la virsta aia....e normal sa fi vazut asa Mada :D
 

anasstasia

Active Member
Mie imi place, insa Gabiuta are dreptate: gusturile nu se discuta. "Nu e frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie". Iar mie imi place gradina tocmai pentru ca e plina de flori.
Cred ca spatiul nu este foarte mare, iar persoana respectiva iubeste foarte mult plantele (ca si noi), si a incercat sa aduca tot ce a visat. Sa ne amintim cite ore ne tot gindim unde plantam trandafirii pe care ii cumparam (eu recunosc, fara sa ma pot controla) si apoi nu stim ce radicali a mai extragem astfel incit sa-i inghesuim pe toti in gradina.
 

iris

Active Member
:oops: Recunosc am avut si eu cativa pitici prin gradina unul mai deocheat de cat altul insa cu trecerea timpului mi se pareau ca ma privesc ciudat :eek: :rofl: si nici macar nu erau pitici erotici :rofl: pe vremea cand i-am achizitionat eu oferta era bogata si gaseai si dastia' mai intr-o ureche. Acum ador pisicile de teracota :indragostit:
 

anasstasia

Active Member
Pe mine aceasta gradina nu ma incinta. Poate nu sint eu mare fan suculente...Nu-mi plac smocurile acelea de iarba, iar plantele in rest foarte inghesuite....nu stiu sa spun exact, insa nu ma atrage.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie imi place foarte mult! De fapt imi place tot albumul, ma tot delectez privind frumusetile de-acolo.
Multumesc, Floria!
 

Floria

Active Member
Cand o sa mai am timp o sa caut unul cu exotice rare. Sa mai vedem si noi cum au alti pasionati gradinile lor. Ca doar nu suntem numai noi asa "defecti"! :rofl: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
anasstasia a spus:
Mie imi place, insa Gabiuta are dreptate: gusturile nu se discuta. "Nu e frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie". Iar mie imi place gradina tocmai pentru ca e plina de flori.
Cred ca spatiul nu este foarte mare, iar persoana respectiva iubeste foarte mult plantele (ca si noi),
Eu nu am zis ca nu imi place gradina .Dimpotriva.Imi place ca e plina de viata si culoare.Cam mult ce-i drept dar o inteleg perfect si o admir pentru munca depusa .Dar.... are prea multe obiecte in ea :(
Ce-i prea mult strica :mrgreen:
Deci va rog sa nu ma intelegeti gresit.Eu stiu ce a zis Anastasia.

Iris...teracota imi place si mie.Foooooarte mult.Poate numai in ghivece :) si alea nu prea multe dar o pisica la coltul casei care pindeste....cine stie :wink: si daca si maiuna :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mie imi place foarte mult gradina prezentata de Iris, poate un pic exagerate decoratiunile, dar aranjarea florilor in strat e minunata, naturala, usor salbatica, exact cum imi place mie! :D
 

lelia

Well-Known Member
Chiar e ....o gradina ca-n povesti ... :visator:

Imi place asa cum e ,are tot ce-i trebuie :alei ,pietre ,gratar 8) chiar si gazon ...si multe plante minunate .Daca as avea o astfel de gradina ,as fi cea mai fericita ........ :visator:
 

miki70

Active Member
Si mie imi place prima gradina foarte mult. Imi doresc in gradina mea cateva obiecte decorative dar nu pot sa-mi pun pentru ca e gradina de bloc si mi le fura :( Poate niste iepuri de tabla sau berze infipte bine in pamant as putea pune.

Din a 2-a gradina nu-mi plac decat platele, cum e aranjata nu-mi place. Prea multe ghivece inghesuite.
 

iris

Active Member
mikishor a spus:
Si mie imi place prima gradina foarte mult. Imi doresc in gradina mea cateva obiecte decorative dar nu pot sa-mi pun pentru ca e gradina de bloc si mi le fura :( Poate niste iepuri de tabla sau berze infipte bine in pamant as putea pune.

Din a 2-a gradina nu-mi plac decat platele, cum e aranjata nu-mi place. Prea multe ghivece inghesuite.
Daca e gradina la bloc eu zic sa te mai gandesti nu de alta dar la centrele de reciclare a fierului vechi primesc cu placere si astfel de "fiare vechi" :mrgreen: cu forme de iepuri, berze, etc.
 

miki70

Active Member
iris a spus:
mikishor a spus:
Si mie imi place prima gradina foarte mult. Imi doresc in gradina mea cateva obiecte decorative dar nu pot sa-mi pun pentru ca e gradina de bloc si mi le fura :( Poate niste iepuri de tabla sau berze infipte bine in pamant as putea pune.

Din a 2-a gradina nu-mi plac decat platele, cum e aranjata nu-mi place. Prea multe ghivece inghesuite.
Daca e gradina la bloc eu zic sa te mai gandesti nu de alta dar la centrele de reciclare a fierului vechi primesc cu placere si astfel de "fiare vechi" :mrgreen: cu forme de iepuri, berze, etc.
Nici din astea nu pot sa pun!!! :cry::cry::cry: Poate pun cu beton in pamant si nu se mai chinuie sa scoata un iepuras de tabla :)
Am vrut sa-mi iau ghivece din acelea rasturnate care se pun in rocarie si tot asa de frica ca mi le fura nu mi-am luat. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ultimul blog mi-a placut la nebunie.... :D
Gradinile si daca spuneai ca nu sunt suedeze si tot acolo,in nord ma duceau cu gindul caci au ceva al lor....particular si specific :alb,piatra si lemn.
Pentru verile scurte de acolo arata pasiunea fiecaruia de a-si infrumuseta lunile de caldura :D
 
Sus