Nutritia plantelor

cornelia

Fondator
Membru staff
Am tot cautat resurse accesibile de pe net despre subiectul asta si n-am gasit decat o singura carte, care e de chimie avansata in engleza. Dificila rau pentru cineva care n-a suportat niciodata chimia. :) Asa ca as vrea sa discutam aici in topic sub forma de ... chimie populara in romana.

Hai sa luam mai intai macroelementele:
Azot de exemplu - stiu ca ajuta la crestere. Stiu ca daca e folosit in exces rezulta plante etiolate, fragile si putin capabile sa faca flori sau fructe.

Dar mai mult decat atat? Stie cineva?
Uite, as vrea sa aflu o chestie: in asociere cu ce substanta se absoarbe mai bine azotul? Care este cantitatea optima de azot de folosit in functie de etapa de vegetatie a plantelor...

Si tot asa si cu celelalte macro si microelemente.

Fabiane help, ca pe tine te banuiesc de asemenea cunostinte.
 

sicora fabian

Active Member
Pai, ar trebui sa scriu despre fiecare macro si microelement in parte, rolul sau si simptomele in caz de carenta (adica boli fiziologice).
 

MASCHA

Active Member
Eu tot aud de nevoia plantelor pentru fier,as vrea sa stiu in natura ce aduce acest fier in pamint,...ca doar nu cuiele ruginite ....
 

sicora fabian

Active Member
Roca mama, Mascha. Roca pe care s-a format respectivul sol, de-aceea unele soluri sunt mai bogate, altele mai putin.
 

sicora fabian

Active Member
De duminica, abia azi am ajuns pe acasa si nu stau mult . . . :)
O vom rezolva, un pic de rabdare, ca s-a anuntat ninsoare si saptamana viitoare! :x
 
Sus