Nuc - Juglans regia

dancoman

Member
diana999 a spus:
de unde pot sa-mi cumpar un nuc altoit?
Eu mi-am cumparat 12 anul acesta din supermarket,sunt de Yurta,dar nu cred ca sunt altoiti,am inteles ca nu prea se practica la nuc,ma gandesc ca nu au pus la incoltit cine stie ce nuca mica(cei de la firma).
 

diana999

Active Member
multumesc lili.

Cei de la Yurta nu intra pe rod decat dupa 8 - 10ani.

Doamna de la MultePlante a zia ca nucul altoit intra pe rod dupa 2 ani (poate depinde de soi)
dar din pacate nu mai au nuci.
 

diana999

Active Member
De la Multe Plante am vrut sa cumpar dar nu mai aduc nuci pana la toamna.

incerc si aici. Multumesc. :D
 

anasstasia

Active Member
Pai e asa de 3 ani, e din ce in ce mai chel. Nu are cine sa ii taie crengile, este destul de inalt. Cred ca ii tai tot coronamentul si daca mai lastareste bine, daca nu...ghinion.
 

ghia_don

Active Member
In iarna aceea au inghetat multi...pe strada mea care se numeste a Nucilor, sint numai nuci...si au fost multi afectati atunci..
 

carmenushka

Active Member
Toti nucii cred ca au fost afectati de iarna asta, daca anul btrecut nucul nostru de la gradina a fost foarte productiv, anul asta cred ca numaram pe degete nucile, si foarte multe crengi tinere au fost afectate de ger
 

florin srcl

Active Member
IMG_20181206_141330.jpg IMG_20181206_141058.jpg IMG_20181206_140753.jpg Eu am încercat un experiment: am pus o nucă la încolțit într-o caserolă de plastic învelită într-un șervețel de hârtie pe care l-am umezit. Acum am plantato într-un pahar cu pământ și aștept să răsară copăcelul...voi reveni cu poze.
 

crysty

Active Member
Bravo :visator: si eu ma gandeam sa caut o nuca si sa incerc dar ma gandesc ca va ocupa spatiu mult, mai tarziu cand incepe a creste, chiar daca as vrea sa il fac bonsai in casa cum esta asta :
(videoul ne arata si da de inteles ca nucul nu e chiar bun de bonsai, totusi tulpina aia groasa care se formeaza ii da o nota de arbore exotic :wink: chiar daca iarna or sa ii cada frunzele ca asa e invatat )
Mai degraba crescut si plantat afara undeva decat bonsai si sa ocupe un sfert de balcon.
Plus ca vroiam sa incerc cu nuci pecan sa iau cateva sute de grame dar cand am vazut cat este kilogramul la kaufland (vreo 70 de lei ) m-am lasat pagubas :giggle:
Plus ca ma gandesc ca astea din comert, mai ales daca e adus de peste mari si tari, chiar daca sunt in coaja, sa nu fie cumva prafuite cu ceva ca la cartofi sa le previna incoltirea sau sa fie prea vechi ca sa aiba rata de germinare buna.
Deocamdata ma rezum la seminte de lamai pus la incoltit ,vad ca fenomenul cresterii unui lamai in casa in Romania devine viral , am avut un lamai de 3 ani din saminta si cineva nu s-a lasat pana nu m-a convins sa il vand chiar daca trebuie altoit. Acuma o iau de la capat si am deja vreo 2 pui de lamai de vreo 7 cm inaltime :rock:
Lamaile la plasa de 500g de la kaufland sunt soi Meyer si acest soi este recomandat pentru cresterea la interior http://planteverzi.blogspot.com/2016/12/cresterea-lamaiului-la-interior.html am scris pe blogul meu asta din cartea de Pomicultura.
Cartea de pe timpul lui ceausescu, am dat-o recent, nu o mai am, dar am pozat toate paginile si daca te intereseaza cresterea tehnologica a nucului imi spui si caut pozele cu paginile despre nuc.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nucul e un copac foarte viguros si sensibil la taiere..... e departe de a fi bun pt bonsai... sigur nu il vrei. Ca idee nu cred ca vrei sa chinuiesti un pom pt un astfel de exercitiu. Stiu ca arata bine..... dar e un exercitiu strict estetic care face planta sa sufere destul de mult.....mai ales daca nu te pricepi si nu ai suficient timp sa te dedici multi ani ingrijirii bonsaiului.
Incearca cu ceva ce e natural pitic daca vrei neaparat..... de exemplu gutui japonez.
 

crysty

Active Member
Incearca cu ceva ce e natural pitic daca vrei neaparat..... de exemplu gutui japonez.
Cu riscul de a face offtopic as vrea sa intreb cu aceasta ocazie, daca as incerca cu buxus oare e mai bine ? Chiar daca am auzit ca buxusul creste mai greu ?
Asta ca sa nu am dureri de cap in plus si cu infloritul. :-D

Cu nucul asa e se vede si in video ca face frunzele prea mari si tulpina mult prea groasa chiar si ca bonsai.Nu prea as incerca in general cu pomi.
Doar ce mai fac cate un puiut de lamai ,iar cu gutui japonez e cam greu de gasit asa ceva .Vroiam sa cumpar in toamna un pom fructifer columnar sa am pe balcon dar pana la urma am luat coacaz rosu si e in balcon in frig dar vad ca s-a prins. Stiu ca coacazul nu se intinde ca zmeurul.
Buxusul are natural frunzele mici , am vazut pe internet poze cu buxus ca bonsai si arata chiar frumos, aduce a copacel in miniatura cum ii sade bine unui bonsai plus ca din cate stiu buxusul nu leapada frunzele toamna ?
Buxus la ghiveci se gaseste usor in comert, bine nu iarna, dar am vazut si la auchan si la dedeman si chiar la precupetii amatori in piata vara de cumparat cate un fir de buxus.
buxus bonsai de 26 de ani, asta e 300$ pe internet :eek:
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buxus e printre cei mai usor de facut pt ca e si cu crestere lenta... si cu rezistenta si se preteaza la tuns ......Se gaseste si gutui japonez usor..... nimic special la el..
 

florin srcl

Active Member
Bravo :visator: si eu ma gandeam sa caut o nuca si sa incerc dar ma gandesc ca va ocupa spatiu mult, mai tarziu cand incepe a creste, chiar daca as vrea sa il fac bonsai in casa cum esta asta :
(videoul ne arata si da de inteles ca nucul nu e chiar bun de bonsai, totusi tulpina aia groasa care se formeaza ii da o nota de arbore exotic :wink: chiar daca iarna or sa ii cada frunzele ca asa e invatat )
Mai degraba crescut si plantat afara undeva decat bonsai si sa ocupe un sfert de balcon.
Plus ca vroiam sa incerc cu nuci pecan sa iau cateva sute de grame dar cand am vazut cat este kilogramul la kaufland (vreo 70 de lei ) m-am lasat pagubas :giggle:
Plus ca ma gandesc ca astea din comert, mai ales daca e adus de peste mari si tari, chiar daca sunt in coaja, sa nu fie cumva prafuite cu ceva ca la cartofi sa le previna incoltirea sau sa fie prea vechi ca sa aiba rata de germinare buna.
Deocamdata ma rezum la seminte de lamai pus la incoltit ,vad ca fenomenul cresterii unui lamai in casa in Romania devine viral , am avut un lamai de 3 ani din saminta si cineva nu s-a lasat pana nu m-a convins sa il vand chiar daca trebuie altoit. Acuma o iau de la capat si am deja vreo 2 pui de lamai de vreo 7 cm inaltime :rock:
Lamaile la plasa de 500g de la kaufland sunt soi Meyer si acest soi este recomandat pentru cresterea la interior http://planteverzi.blogspot.com/2016/12/cresterea-lamaiului-la-interior.html am scris pe blogul meu asta din cartea de Pomicultura.
Cartea de pe timpul lui ceausescu, am dat-o recent, nu o mai am, dar am pozat toate paginile si daca te intereseaza cresterea tehnologica a nucului imi spui si caut pozele cu paginile despre nuc.
Dacă nu te deranjez prea mult, poți căuta acele poze de care spui. Cât despre filmulețul pe care l-ai pus , eu cred că tipul a luat nucul acela din natură, este o imagine cu el plantat într-o curte ceva și după ce la tăiat a vrut să facă din el bonsai. De aceia are și tulpina foarte groasă. Oricum experimentul i-a reușit. Poate că dacă începi cu o nucă evoluează altfel... eu nu mi-am propus nici pe departe să-l fac bonsai dar uite acum voi încerca
 

florin srcl

Active Member
Dacă nu te deranjez prea mult, poți căuta acele poze de care spui. Cât despre filmulețul pe care l-ai pus , eu cred că tipul a luat nucul acela din natură, este o imagine cu el plantat într-o curte ceva și după ce la tăiat a vrut să facă din el bonsai. De aceia are și tulpina foarte groasă. Oricum experimentul i-a reușit. Poate că dacă începi cu o nucă evoluează altfel... eu nu mi-am propus nici pe departe să-l fac bonsai dar uite acum voi încerca
Și dacă va crește totuși ca ,,nebunul,, ce? Îl plantez frumos în grădină. Oricum va avea o viață a lui...
 

crysty

Active Member
@florin srcl am gasit pozele cu paginile despre nuc, sunt vreo 30 , nu-s chiar multe dar o sa dureze ceva ca trebuie sa trec fiecare poza prin Photoshop, sa decupez doar pagina din poza si sa le dau niste lumina si claritate daca e cazul pentru ca pozele sunt facute cu un nokia n95. Pe urma le asmblez intr-un document pdf si il urc pe internet cu link postat aici in acest topic pentru ca oricine vrea sa citeasca de nuc sa isi descarce pdf-ul gratuit.
Il fac si cu semne de carte si tot ce trebuie :-D

Și dacă va crește totuși ca ,,nebunul,, ce? Îl plantez frumos în grădină. Oricum va avea o viață a lui...
Exact. Dar daca vrei sa incerci sa il faci bonsai cred ca trebuie sa tii puiul in cutie mica ,joasa de statura, si cu timpul il transplantezi in vas treptat un pic mai mare decat prima cutie. Ca daca il pui direct in vas mare o sa creasca ca nebunu de mic. Tu trebuie sa il inveti pitic .

Am niste feriga si intr-un vas mai mic de 10 cm diamtru (pe lange alte 2 in ghivece normale) pusa din vara de cand era pui scos de la unu mai mare si am tot amanat mutarea ei, s-a indesit repede si e cam pitica,are frunzele mai scurte si arata chiar dragut , cine ar fi crezut ca am sa fac feriga pitica din greseala :D Am si planuri cu ea, o separ in 2 tufe si le transplantez in niste ghivece artizanale in forma de maini facute de mine si daca rezista pleaca la vanzare ca am pe cineva care abia asteapta sa le cumpere .
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
@florin srcl am gasit pozele cu paginile despre nuc, sunt vreo 30 , nu-s chiar multe dar o sa dureze ceva ca trebuie sa trec fiecare poza prin Photoshop, sa decupez doar pagina din poza si sa le dau niste lumina si claritate daca e cazul pentru ca pozele sunt facute cu un nokia n95. Pe urma le asmblez intr-un document pdf si il urc pe internet cu link postat aici in acest topic pentru ca oricine vrea sa citeasca de nuc sa isi descarce pdf-ul gratuit.
Il fac si cu semne de carte si tot ce trebuie :-D


Exact. Dar daca vrei sa incerci sa il faci bonsai cred ca trebuie sa tii puiul in cutie mica ,joasa de statura, si cu timpul il transplantezi in vas treptat un pic mai mare decat prima cutie. Ca daca il pui direct in vas mare o sa creasca ca nebunu de mic. Tu trebuie sa il inveti pitic .

Am niste feriga si intr-un vas mai mic de 10 cm diamtru (pe lange alte 2 in ghivece normale) pusa din vara de cand era pui scos de la unu mai mare si am tot amanat mutarea ei, s-a indesit repede si e cam pitica,are frunzele mai scurte si arata chiar dragut , cine ar fi crezut ca am sa fac feriga pitica din greseala :D Am si planuri cu ea, o separ in 2 tufe si le transplantez in niste ghivece artizanale in forma de maini facute de mine si daca rezista pleaca la vanzare ca am pe cineva care abia asteapta sa le cumpere .
Mulțumesc pentru informații! Voi vedea până la urmă ce se va alege de nucul meu, o să pun poze în continuare.
 
Sus