Nuc - Juglans regia

isabella

Active Member
Nucul are o multitudine de proprietati benefice organismului nostru si cred ca merita sa infiintam un topic special pentru cunoasterea acestuia . Este folosit in proportie de 100 % , fructe , coji , invelis , flori , frunze si mai apoi cand acesta imbatraneste folosim si lemnul care este recunoscut ca fiind de buna calitate . Am citit ca este ocrotit si pentru un nuc taiat trebuie plantati alti trei in loc insa realitatea e alta , taierea este masiva si nimeni nu vrea sa si planteze altii in loc , oricum nu-i controleaza nimeni :( .

Acum cativa ani m-am trezit cu doi nuci rasariti spontan in gradina , probabil ciorile , in zborul lor au scapat cateva nuci . Nu le-am dat prea mare importanta celor doi pomi ''nepoftiti '' insa anul trecut am observat cateva nuci razlete pe ramurile acestora si m-am bucurat , nu-mi venea sa cred cat de repede au facut rod . Anul acesta productia s-a triplat fata de anul trecut .
Eu nu ma pricep absolut deloc la nuci insa am un soi care face nuci imense si celalalt nuci micute . Daca stie cineva sa le identifice , m-as bucura foarte mult :D
Aici sunt nucile in pom :D http://flower.sunphoto.ro/Pomi_fructife ... KTVBHLBXUW
si recolta :D http://flower.sunphoto.ro/Pomi_fructife ... RKFWJFHJZT
http://flower.sunphoto.ro/Pomi_fructife ... WTLCBEZFMM
 

mirela06

Active Member
:eek: Isabella. Minunate si enooorme. As vrea si eu, dar acum 3 ani l-a scos, sotul pe cel care a fost, in curtea celor de la care am cumparat casa.Creste enorm. Avem la tara, dar este atit de batrin.O am numai pe soacra mea acolo si femeile care au grija de gospodarie. Nu am curajul sa duc ceva acolo pt. ca stiu ca si altii sunt abonati si niciodata ”nu se vor face”. Poate conving pe fiica mea cea mare sa-i plantez unul ei si atunci.. Pot apela la tine!? :D
 

anasstasia

Active Member
Doamne cit sint de mari!!!!!!!!!!! Si eu pe terenul meu am un nuc (sfrijit si amarit). Iar nucile lui sint miiiiiiiiiiiiici si chinuite. Trebuie sa fi tare fericita cu o asemenea recolta! Oau, sint de-a dreptul socata! Ne poti arata si infractorul care face minunatiile astea?
 

isabella

Active Member
mirela , cu tot dragul iti pot trimite anul acesta cateva nuci ca sa incerce sotul tau sa le planteze , el este expertul :wink: . Eu am trei pui iesiti langa insa nu stiu exact care soi sunt , mare sau mic . :D
 

mirela06

Active Member
Oh, cit iti multumesc. Am sa incerc sa o fac si pe asta. Poate se lasa convins, daca le va vedea :)Si-asa sunt mare devoratoare de bunatatile astea :)
 

isabella

Active Member
anastasia , infractorul este inca puiut , nu vreau sa-mi imaginez ce delicvent va iesi cand creste mare :rofl: Voi reveni maine cu poze :D
 

anasstasia

Active Member
Sint verde de invidie :cry: . Sa atasezi poze sa-i arat netrebnicului din curtea mea ce inseamna sa fi cu adevarat NUC. Nu bataia de joc care e el..... :roll:
 

isabella

Active Member
anastasia , lasa-l saracutul , daca atata poate nu-l necaji :D Poate anul viitor voi avea pui si ii vei aduce un prieten :wink:
 

anasstasia

Active Member
Il pun pe foc daca se usuca de ciuda :rofl: . Multumesc mult Isabella, dar nu vreau sa deranjez. O sa vad cum se descura anul viitor si voi vedea ce hotarire iau in legatura cu el. Mai am citiva pomi care sint pe lista neagra :evil:
 

mirela06

Active Member
Stii regule de aur!?
nimic nu se pierde, nimic nu se cistiga, ci totul se transforma dintr-o forma in alta.
Daca nu ai sa faci ceva din lemn, mai ales ca este esenta tare si valoroasa, ai pierdut legea asta, desi , daca ma gindesc bine...faci caldura. Pacat de ce ar putea iesi din asa lemn :)
Scoate niste idei acolo, un raft, un pat, etc, si ai ceva nou prin casa. Pui apoi poze si uite asa mor altii (ex. eu) de invidie ca nu pot ei face asemenea transformari :rofl: :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Am exagerat, evident. Nu as face asa ceva. De fapt nu voi reusi nici sa-l tai, pentru ca nucii mi-s tare dragi. Cu siguranta voi cauta sa mai ia un nuc, unul mai rodnic, insa acesta cel mai probabil isi va pastra locul lui in gradina.
 

isabella

Active Member
anastassia , ma bucur ca ai glumit , poate de bucurie ca nu i-ai pus gand rau va rodi mult mai mult anul viitor :hug: :D .
 

victoria

Active Member
In primavara asta m-am trezit si eu cu 4 pui de nuc in gradina.Din pacate,pe unul l-am taiat cu sapa fara sa vreau.La ceilalti am pus cate un par langa,ca sa nu mai fac iaceeasi greaseala. :) Au cam 25-30 cm inaltime.
Avand in vedere ca nucii din jur sunt de destul de buna calitate,o sa ii las sa creasca si ma hotarasc la toamna pe care sa il pastrez.Ca nu vreau decat unul si trebuie sa ii hotarasc si locul in toamna ,unde sa il replantez.Asta pentru ca am citit ca nucului ii creste radacina in acelasi timp cu coroana si cam la fel de mare :eek: ,deci nu am timp prea mult sa ma hotarasc,ca am vazut ca au viteza mare de crestere,mai ales ca sunt in gradina de legume si ii ud mereu.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
mihail-the ex a spus:
@Mihai63,
E adevarat ca se "ciopirtzesc "si nucii tineri ???
:idea:
mihai63 a spus:
Habar nu am despre nuci,ca nu am.Dar poate imi face cineva cadou :) .Nu sunt pretentios,unu ,doi, acolo,ca teren am 1500mp.
Gabiuta a spus:
Din batrini (la machedoni am auzit :mrgreen: ) se spune ca nucul trebuie plantat de catre un barbat batrin ca altfel nu se prinde si rodeste bogat.Iar cind este de taiat nu trebuie sa il taie stapinul sau cel in curtea caruia creste ci tot un barbat strain de casa si curtea respectiva. :D
Jasmine a spus:
mihai63 a spus:
Habar nu am despre nuci,ca nu am.Dar poate imi face cineva cadou :) .Nu sunt pretentios,unu ,doi, acolo,ca teren am 1500mp.
Pai, daca vrei , am chiar eu vreo 2 copacei de nuc in gradina, insa nu garantez ce soi de nuci or fi...Cred ca ciorile le-au plantat in gradina noastra...interesant e ca le-au plantat in rind cu via.
Mie imi plac nucii dar trebuie plantati cit mai departe de casa (au radacinile lungi si viguroase) si prefer sa nu faca umbra la casa (vreau multa lumina)...
:(
Gabiuta a spus:
Mihai draga ambii trebuie sa ii cumperi ca stii cum e:daca nu ai batrin iti cumperi :rofl: desi cred ca nucile sunt mai scumpe de multe ori :(
 
Sus