1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nuc - Juglans regia

Discuție în 'Fructe. Pomi si arbusti fructiferi. Pomicultura.' creată de isabella, 22 Oct 2009.

1. dancoman

dancoman Member

Localizare:
    Bucuresti,Chitila
    Eu mi-am cumparat 12 anul acesta din supermarket,sunt de Yurta,dar nu cred ca sunt altoiti,am inteles ca nu prea se practica la nuc,ma gandesc ca nu au pus la incoltit cine stie ce nuca mica(cei de la firma).

2. lili

lili Member

Localizare:
    Deva
  3. diana999

diana999 Active Member

Localizare:
    oradea
    multumesc lili.

Cei de la Yurta nu intra pe rod decat dupa 8 - 10ani.

Doamna de la MultePlante a zia ca nucul altoit intra pe rod dupa 2 ani (poate depinde de soi)
    dar din pacate nu mai au nuci.

4. lili

lili Member

Localizare:
    Deva
    Cu placere :wink:
    La MultePlante aveau nucul Milotai . Este un soi creeat in Ungaria si recunoscut in Germania. Cele mai multe livezi de nuc din ungaria se bazeaza pe acest soi (Milotai botermo, Milotai 10) . Extrem de productiv, precocee in fructificare dar usor sensibil la inghet tarziu .
    http://puiet-nuc.ucoz.com/index/lista_de_produse/0-5

5. diana999

diana999 Active Member

Localizare:
    oradea
    De la Multe Plante am vrut sa cumpar dar nu mai aduc nuci pana la toamna.

incerc si aici. Multumesc. :D

6. anasstasia

anasstasia Active Member

Nucul meu cred ca este bolnav, insa nu stiu ce poate avea. Mare parte din crengi par uscate. Asa a fost si in anii trecuti, insa pare ca degenereaza, an de an este tot mai rau...
    http://anasstasia.sunphoto.ro/Nuc

7. ghia_don

ghia_don Active Member

Localizare:
    Iasi
    Cred ca are crengi afectate de ger...trebuie taiate..

8. anasstasia

anasstasia Active Member

Pai e asa de 3 ani, e din ce in ce mai chel. Nu are cine sa ii taie crengile, este destul de inalt. Cred ca ii tai tot coronamentul si daca mai lastareste bine, daca nu...ghinion.

9. ghia_don

ghia_don Active Member

Localizare:
    Iasi
    In iarna aceea au inghetat multi...pe strada mea care se numeste a Nucilor, sint numai nuci...si au fost multi afectati atunci..

10. carmenushka

carmenushka Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    Toti nucii cred ca au fost afectati de iarna asta, daca anul btrecut nucul nostru de la gradina a fost foarte productiv, anul asta cred ca numaram pe degete nucile, si foarte multe crengi tinere au fost afectate de ger

11. florin srcl

florin srcl Member

IMG_20181206_141330.jpg IMG_20181206_141058.jpg IMG_20181206_140753.jpg Eu am încercat un experiment: am pus o nucă la încolțit într-o caserolă de plastic învelită într-un șervețel de hârtie pe care l-am umezit. Acum am plantato într-un pahar cu pământ și aștept să răsară copăcelul...voi reveni cu poze.

Distribuie pagina asta