Nuc infectat cu o ciuperca

ste

Member
Va cer un sfat - la nucul meu, care are 7 ani, au aparut doua gauri cam de 1/2 cm in diametru in scoarta, una aproape de pamat, cealalta cam la 1 m inaltime din care se scurge un lichid maroniu. Am incercat sa curat ce era inauntru si am pulverizat cu mospilan dar nu cred ca am rezolvat ceva pentru ca in continuare curge acel lichid. N-as vrea sa-l pierd pentru ca face niste nuci foarte mari, nu mai stiu ce sa fac mai departe
 

Monika

New Member
Nucul tau e infectat cu o ciuperca - Sirococcus clavigigenti-juglandacearum - care provoaca sancrul nucului. E greu de detectat de la inceput, pentru ca apare mai intai pe partea superioara a trunchiului, apoi ploaia il propaga in jos. Ciuperca ataca scoarta, apoi miezul, provocandu-i o rana care nu se mai inchide si care lasa sa se scurga seva copacului, lipsindu-l astfel de hrana.
E destul de greu de combatut. Poti incerca pulverizare cu zeama bordeleza (cea cu care se stropeste vita de vie) si curatarea ranilor, apoi cauterizarea cu un cicatrizant care sa contina un fungicid si un bactericid. Ramurile bolnave trebuie taiate si arse. Tratamentul se face toamna, dupa caderea frunzelor. Atentie, uneltele cu care faci taierea trebuie dezinfectate dupa ce faci fiecare taiere de ramura (cu ajutorul unei flacari).
 
A

Anonymous

Guest
Daca gaurile sint asa mici,si cred ca nici adinci,nu ar putea fi cauterizate cu ceva de metal inrosit? Nucul are capacitatea de a trece peste o trauma de genul asta!!! Deci : intreb!!! ,nu dau sfat.
 

ste

Member
Multumesc pentru sfaturi, dar deja am sigilat gaurile cu ceara de albine si nu mai curge nimic. Totusi, ciupercile fac asa gauri perfect rotunde? eu am crezut ca e un vierme pentru ca inauntru erau ceva resturi specifice pe care le-am curatat...daca nu e bine, la toamna incep cu zeama bordeleza
 
Sus