Nu stiti ce hibiscus aveti?

carmenushka

Active Member
Am ceva dubii dar poate sa fie si Pink dream... desi in descrierea oficiala Pink dream are nuanta de roz pe margini nu alb-crem...dar cine stie :?
 

danref

Member
Daca tot ai pomenit de descrierea oficiala chiar te rugam sa faci descrierea si public sa stie toata lumea .Deschizi un nou topic unde aduci informatia daca stii ca este originala si unde putem aduce toti completari daca este cazul.
Multumim anticipat Carmenushka!
 

carmenushka

Active Member
danref a spus:
Daca tot ai pomenit de descrierea oficiala chiar te rugam sa faci descrierea si public sa stie toata lumea .Deschizi un nou topic unde aduci informatia daca stii ca este originala si unde putem aduce toti completari daca este cazul.
Multumim anticipat Carmenushka!
Multumesc pentru acreditare dar eu :oops: sunt cea mai neavizata persoana in domeniul hibiscusilor, abia imi infloreste si mie prima floare, un Sunny Cities Madrid, si ma straduiesc sa prind cativa lastari primiti prin bunavointa adevartilor pasionati de hibi de pe acest forum. Singura calitate pe care o am este ca ma documentez cat de bine pot asa incat sa le mearga bine florilor mele si eu sa ma bucur de ele in cunostinta de cauza, nu prea imi plac lucrurile facute dupa ureche :D
Revenind la Pink Dream eu am gasit initial aceasta descriere: http://www.50298.dk/nyhed/vis/nyhed_h.asp
Pink Dream: Bine ramaificat cu frunzis verde inchis. Floarea este perfect roz in centru nuanta deschizandu-se spre marginea petalelor pana la un roz suav, pastelat. florile rezista aproximativ 3-4 zile. Face parte din seria "Hawaii special collection" care cuprinde varietati cu flori multicolore. Sezon de inflorire: mai-octombrie. Producator: Hawaii Garntneriet, Danemarca
Insa profesionistii spun altceva despre varietatea Pink Dream
http://www.internationalhibiscussociety ... p?letter=p
Asa ca Dan am nevoie de ajutorul tau :oops:
 

nki

Member
am si eu un nou inflorit ,nu e cine stie ce :) dar mi-e drag ,ma ajutati sa-l botez?
,
mersi fetelor astept un raspuns :D
 

nki

Member
eram foarte surprinsa de nume... painted lady (doamna vopsita) :rofl: dar am vazut in acel album ca painted lady are si ceva alb pe petale ,al meu nu are alb deloc :?
 

michaela

Active Member
Splash Painted Lady are acele dungute pe petale.... :wink:
in fine.... probabil ca nu e Painted :) dar daca nimeni nu-l "boteza" am zis sa incerc eu sa te ajut; :rofl:
unknown hibiscus pana una alta :(
 

LauraT

Member
Are frunzele complet verzi Deci este Andersonii nicidecum El capitolio Asta e ...... am luat "teapa" :) Multumesc pt raspuns fdana
 
Sus