Nu mai suport musculitele negre

diana999

Active Member
peste tot musculitze negre ....nu le mai suport.larvele lor imi mananca unele semintze, radacinutzele unor plante tinere. cand am patit-o cu cactusii am folosit nuprid. cu ce solutzie as putea uda, incat sa nu-si mai depuna ouale ? as vrea sa ud TOATE plantele. :x
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: musculitze negre!!! :x

Musculitele astea nu apar de la prea multa umiditate?
 

fixpix

Active Member
Re: musculitze negre!!! :x

Ba da. Umiditate le place.
Si apar mai ales iarna cand se tin plantele in casa.
Acuma ar cam trebui sa fie disparute, dar si eu mai AM.
Cica trebuie scazuta umiditatea - printre masuri. Dar... cum eu am tot timpul ghivece cu seminte... la ele nu prea se poate scadea umiditatea ca risc sa nu am nici o plantuta.
Dar poate a scapat Diana de ele, din mai incoace...
 

geodezia

Well-Known Member
Re: musculitze negre!!! :x

buna idee atrge si pe cele albe ca la mine ale albe ma innebunesc la fucsii si brugmansii
 

diana999

Active Member
Re: musculitze negre!!! :x

Asa este, adora umiditatea. Nu mai stiu sigur daca am stropit cu ceva, dar cu siguranta au disparut dupa ce s-a mai incalzit vremea.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: musculitze negre!!! :x

Nu adora umiditate ci materia putreda in care larvele se nasc si se hranesc , fara ea nu exista propagarea speciei si in cele din urma dispar

O varianta buna e sa iei K600 de la Sano , un insecticid uscat pentru a elimina initial zburatoarele mature care vor stopa depunerea oualelor
 

diana999

Active Member
Re: musculitze negre!!! :x

Nu prea ai cum sa scazi umiditatea cand e vorba de rasaduri.
Multumesc pentru sfat dar ma feresc de insecticide in general.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: musculitze negre!!! :x

Daca nu poti atunci intervii pe putreziciune cu Topsin pentru a preveni bacteria si in felul asta masa lor e afectata :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Nu le zice si musculite betive? Eu am scapat de ele lasand pamantul sa se usuce. Din fericire eu nu aveam rasaduri ci plante mature care au tolerat o zi doua de "seceta".
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu , alea betive trag la etilena de la fructele aflate in descompunere , musculita de sol "fungus gnat" lasa larvele in sol si alea se hranesc cu varfuri de radacini si materie organica din sol iar cele adulte uneori inteapa si frunzele
 

helisananca

Member
Am si eu problema musculitelor si nu stiu ce sa le mai fac :cry: decand am plantele in casa ( o parte din ele) ma innebunesc ,nu stiam ca de la umiditate insa nici nu am ce sa fac deoarece in casa este destul de cald si plantele trebuiesc pulverizate.O sa caut prin magazin ceva contra lor..
 
Sus