Novalis

adrianam

Well-Known Member
Am si eu Novalis, plantat la munte.
Are un parfum extraordinar, ca toti trandafirii mov pe care i-am vazut pana acum.
Infloreste destul de bine, dar petalele se ard un pic din cauza soarelui. Si mi se pare mie ca se scutura cam repede.
http://adrianam.sunphoto.ro/Novalis
 

Rose

Active Member
La mine s-au parjolit toate florile din cauza soarelui. Imi pare atat de rau pt ca-i tare harnicut, pacat!
 

Luciana35

Member
A inflorit toata vara, doar ca i-a cam stricat ploile florile. Si acum are o multime de boboci. Nu e deloc sensibil si e tare harnic comparativ cu Mainzer fastnacht
 

nick1971

Active Member
o fi harnic, dar eu sunt dezamagita de cum il arde soarele, dimineata arata bine, la pranz deja era ars
 

Luciana35

Member
N-am stiut ca e sensibil la soare, adevarul e ca la mine nu are soare direct decat inainte de apus, cam vreo ora.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arata foarte frumos al tau! Si eu l-am vazut intr-o gradina unde avea soare direct si il taiasem de pe lista.
 

bebe Iris

Active Member
Al meu Novalis a ajuns sus pe bolta:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2014/97542414
...cam 2,5 m inaltime are bolta, iar el a acoperit-o complet, ceea ce inseamna ca tijele au in jur de 3,5 m.
A inflorit bogat si intr-una. Singura problema este ca din tijele legate pe bolta, tot face tije drepte si lungi care fac bughete mari in varf... asa ca arata destul de ciudat pe bolta. Se comporta exact ca Westerland, un arbustiv mare, care la mine s-a catarat in prun si a depasit 5 m.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Oau !:tmi: Si eu care l-am pus intr-un rond de piticei cu gandul ca se face cam pe la un metru cum zice teoria.:envy:
 

bebe Iris

Active Member
Eu am noroc, pentru ca oriunde as planta ceva, precis am si ceva bolta in apropiere pe care pot sa catar eventualii lastari urcatori :D
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Acum serios vorbind, as vrea sa stiu de la cei care il au de mai mult timp cam cat de mare se face tufa. Stiu ca dimensiunile de pe site-ul producatorului Kordes (h-80 cm, l - 40cm) sau helpmefind (h>100 cm, l>40 cm) sunt relative dar la bebeIris este urias.
 
Sus