Noi achizitii

Simona D.

Member
:rofl:
Nu as stii sa-ti spun sigur dar poate fi tot o lacunosa dar alta varietate :? Sunt o gramada de varietati :wink:
Cand va inflori ne va fi mai usor :rofl:
 

carmenn

Member
:) las ca am eu un butas care initial a avut 4 frunze ( comparandu-l cu planta mare iti dai seama ce situatie haioasa se creeaza ) si a facut anul acesta din martie pana acum 3 frunzulite...
La pensie va arat si eu un exemplar asa mare... 8) :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci de identificare Carmen, nu arata rau deloc (nu era pe lista mea, dar ma bucur ca e mare, pentru ca unii lastari m-au obosit rau de tot - aia pe care nici nu i-am pozat de suparare). S-o vedem in primavara ce stie sa faca.

Da Simona, au fost in magazinele Baumax. Nu stiu cat de multe si cu exactitate ce varietati. N-am fost eu sa le cumpar.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Da. Dupa ce am tropait toata ziua, am picat obosita. :rofl: Dar am dificultati cu udarea. Tot ghiveciul e plin si nu stiu cum sa strecor apa printre crengi. Tu cum faci?
 

Simona D.

Member
Cand le-am vazut, asta a fost primul meu gand :rofl:
Am decis ca am sa le ud cu o seringa. Bag varful seringii ( fara ac ) printre frunzulite si ud. Alta idee mai buna inca nu mi-a venit :nu stiu:

Folosesti o seringa de 5 sau 10 :wink:
 

carmenn

Member
mai, fetelor, m-am gandit sa-mi asigur batranetile admirand flori la picta...asa ca mi-am cumparat si eu una mare :D :oops: asa macar poate prinde si lastarul meu curaj cand vede tufa asta :rofl: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Simona iubito......cite varietati sunt????????2000??Si le-ai vrea pe toate??????Intreb numai :rofl: De Carmenn ce sa mai zic :?
 

carmenn

Member
ehei ehei...banii mei s-au dus pe flori...tot anul asta...dar am o satisfactie la fiecare floare, de merita tot efortul... :D
fetele astea-s secretoase, nu vor sa spuna la cate au ajuns...parca le-ar intreba cineva de varsta :rofl: :rofl:
eu am ajuns la un sfert din cat mi-am propus... :)
 

Simona D.

Member
Eu nu am numarat la cate am ajuns :rofl:
Poate-mi fac timp intr-una din zilele astea :oops: :)

Gabiuta, nu sunt 2000, sunt doar un pic peste 300 :rofl: si nu, nu le vreau pe toate, ca unele au mirosuri "ciudate" si nu-mi permit sa le tin inflorite intr-un apartament la bloc :roll: :)
 

Andrada

Member
:oops: Sfioasa imi prezint si eu micutele mele achizitii la capitolul Hoya:



Eu sunt un copilas mic, mic pe langa voi... la cate varietati am vazut in coletiile voastre :D
 

daisy111

Active Member
Sunt frumoase!!! :D Sa-ti creasca mari si pline de flori!!!!!! :clap: Inceputul e mai greu,ca treptat o sa reusesti sa-ti inbogatesti colectia....asa ca ...la mai multe!!!!!!
 

Andrada

Member
Multumesc!
Incerc sa o iau usurel, dar imi este greu sa ma abtin... cum vad Hoya de vanzare se aprind beculetele si ma mananca degetele....
 

IULIA

Active Member
mai, si eu la debut cu hoya, raportez:
carnosa, pubycalix, linearis, bella(multumesc Diana, a reinflorit), thompsonii, australis, compacta variegata, multiflora, lacunosa, nummumlarioides.
inflorite la moi : bella si carnosa. :D :D :D :D :D
deci, nu ma mai pot opri.
 
Sus