Noi achizitii

D

dyayzh

Guest
Asa este. Banii sunt facuti sa ne daruim frumuseti :D Cu adevarat deosebita plantuta. Dar mie imi place si cea din avatar, stapelia, nu?
 

enya

Member
azi mi-am mai cumparat si eu trei suculente...pe toate scrie aloe dar atit,nu scrie ce fel de aloe este...asa ca vin cu poze,poate ma ajuta cineva cu denumirea.......
.
 

magda

Active Member
Moderator
draga mea, te rog sa nu mai muti/ stergi pozele. Pana sa identifice cineva plantele tale am ramas fara obiectul identificarii. :)
 

gino

Member
Este adevarat, am vazut fotografiile, cea din ultima fotografie cred ca o am si eu dar nu eram pe deplin edificat, asa ca ar trebui sa vedem iarasi fotografiile ca sa te ajutam cu denumirile.
 

gino

Member
Asa DA ! Fotografia trei : Aloe brevifolia, aproape cu siguranta .
Pentru primele mai caut....
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
enya incearca sa faci niste poze unde sa se vada bine si dosul frunzelor. Usureaza identificarea. Parca prima ar fi aloe aculeata, dar trebuie sa vad frunzele. Corectati-ma daca am gresit!
 

enya

Member
azi am primit(cumparat) un tinar si dragalas pachypodium saundersii...e atit de frumos...are tulpinitza alba,parca sidefie si un motz plin de frunze...e foarte frumos...il ador...am sa revin cu poze...nu prea stiu multe despre el...daca sint sfaturi de dat...
 

enya

Member
Acesta este micutzul pachypodium saundersii despre care va spuneam...
........iar aceasta aloe am cumparat-o azi dar nu scria decit aloe.....stie cineva ce fel de aloe este?
 

magda

Active Member
Moderator
nu este pretentios deloc. Pamant pentru cactusi, udare cand se usuca pamantul la suprafata (chiar la o saptamana) in curte, balcon sau fereastra cu cateva ore de soare pe zi. Creste cativa cm pe an. Ai mei la cumparare anul trecut aveau 20 cm si acum vreo 40 cm. Au soare dimineata (atat pot sa le ofer) si pamant compus din pietris , nisip si pamant de padure.
 

enya

Member
multzumesc mult ...daca te rog foarte frumos nu pui o poza sa vad cum e mare?al meu nu cred ca are 10 cm...e micutz.
 
Sus