Noi achizitii

D

dyayzh

Guest
Frumusei "soldateii" aliniati la fotografiere. Sa te bucure cat mai curand cu floricele :D
 

ALEX

Member
In curand o sa aibe si flori cele din poza 1,2,4
Prima va avea floarea galbena
Al doilea va avea floarea rosie
Al patrulea va avea floarea portocalie
 

oana_oana

Member
Wow ce gama variata de culori. Abia astept sa vad poze. Am inceput sa admir si flori de cactus. Astept sa faca si ai mei o floricica macar.
 

AncaS

Member
Eu nu prea ma pricep la cactusi si habar nu am ce am cumparat, stiu ca-s dragalasi, micuti si au fost f. ieftini din pacate n-au mai etichetat marfa iar la 50 de centi nu pot avea pretentii :D
Primul din stanga e o opuntie dar restul nus' cum ii cheama :)


 

oana_oana

Member
Foarte frumos aranjametul. Nu ma pricep deloc la cactusi, dar iti doresc sa infloreasca cat mai repede. Sa te bucuri de ei.
 

AncaS

Member
Merci, eu am un fix cu cosuletele :) acum astept sa-mi mai aduca fii-mea pietricele si ii decorez...
 

adana

Member
anca,kat de inalte sunt cosurile tale?k si eu am pus niste cactusi in cosulete,si parca nu stau bine.au radacina,dar cateodata o mai iau la vele.adica pur si simplu se apleaca,incet incet.si treb sa ii ridic,mai asez pamantul pe langa ei,si tot asa.
 

magda

Active Member
Moderator
Anca poza ta este destul de neclara si din pacate nu se mareste ca sa-mi pot da bine seama ce plantute ai, dar o identificare aproximativa ar fi :
1. opuntia
2.gasteria ?
3. astrophytum
4. mamillaria elongata sau gracilis sau prolifera
5. faucaria ?
6. ?
7. mamillaria
8. cred ca tot mamillaria
In cosuletul din spate ai niste specii de semprevivum pe care te sfatuiesc sa le muti intr-o jardiniera. Au nevoie de mai mult spatiu ca sa se inmulteasca. Poti te rog sa modifici poza ? este prea mare pt. pagina de forum si prea mica pt. identicari corecte. :)
 

AncaS

Member
adana a spus:
anca,kat de inalte sunt cosurile tale?k si eu am pus niste cactusi in cosulete,si parca nu stau bine.au radacina,dar cateodata o mai iau la vele.adica pur si simplu se apleaca,incet incet.si treb sa ii ridic,mai asez pamantul pe langa ei,si tot asa.
Pai cosul asta e de paine, are apox 30 cm lungime si cam 10 inaltime. Daca nu le ajunge ii mut :D

Magda merci pt identificare, eu sunt incepatoare in ale cactusilor, aveam mai multi in Romania, multe stapelii :cry: daca or mai exista :cry:

Sempre vivum se va muta in gradina, am facut o incercare cu unul si ii merge foarte bine

Modific poza acu' :wink:
 

AncaS

Member
Incercare nr 2 :) :rofl:



Cred ca asa merge :D

aaaa am 2 faucaria, acum stiu... unu-i faucaria tuberosa si unu-i faucaria simplu, multam mult :D
 

rodica05

Member
Nu sunt adepta aranjamentelor, mai ales a combinatiei intre specii. Daca tot incercati sa faceti aranjamente, ar trebui sa le combinati pe necesitati.

1. Opuntia sp. - are nevoie de mult spatiu;
2. Aloe sp. (posibil feros, dar nu sunt sigura);
3. Nu e Astrophytum, ci un columnar;
4. Mammillaria elongata;
5. Faucaria tuberculosa;
6. Alt columnar;
7. Mammillaria sp.
8. Mammillaria (posibil bocasana).
Sfatul meu este sa le pui in ghivece separate si daca doresti totusi un aranjament, poti sa combini specii de cactusi cu sedum:
http://www.penick.net/digging/images/2009_03_24/Golden barrel cactus & succulent container.JPG
http://farm4.static.flickr.com/3306/3492681009_4bb479e29d.jpg?v=0
http://img.coxnewsweb.com/B/02/64/44/image_8544642.jpg
Aranjamentele din florarii sunt DOAR de estetica, nu dureaza! Fiecare gen de cactus are necesitatile lui: unii rezista in soare plin, seceta si frig, altii nu.
Nici cu cosul de nuiele nu sunt de acord, mai ales ca substratul folosit de tine nu contine pietris si are foarte mult pamant organic.
Magda, scuza-ma ca te contrazic, dar am vazut sempervivum pe acoperis, unde nu are cine stie ce pamant si-i mergea bine-merci. Sempervivum-ul poti sa-l muti in curte/ jardiniera - rezista peste iarna afara fara probleme.
 

AncaS

Member
Habar nu am am googalit si unii au bubite, tuberculosii iar altii nu au bubite :wink: sunt inca in cercetari :wink:

OK, ii mut, si le pun si pietris, ma duc sa fur cateva maini din parculet 8) daca ma ia politia dau vina pe tine si iei amenda din germania :)
 

magda

Active Member
Moderator
uf, nu m-am exprimat eu prea bine - nu era vorba ca nu i-ar merge bine in cosulet din cauza pamantului putin, ma gandeam ca fiind specii diferite nu au loc, o sa creasca unele peste altele si o sa se acopere reciproc. Anca a rezolvat problema - cosuletul este o locatie temporara pana la plantarea in gradina. :D
 

enya

Member
iata si ultimele mele achizitzii
........prima nu mai stiu cum se numeste,a 2-a stiu ca e o aloe dar nu stiu de care.
 

rodica05

Member
Prima e o Fenestraria posibil rhopalophylla (fam. Aizoaceae) - atentie la udari!
A doua e intr-adevar Aloe, asa ca stii dupa ce cauti :wink:
 
Sus