Neopeat - fibra de cocos

simona2

Member
Substrat din fibra de nuca de cocos.

Este sub forma unei caramizi ( nu contine daunatori)
Se poate folosi in amestec cu alte substraturi (pamant de padure; de gardina etc) sau ca atare.
Caramida cantareste 650 g si in amestec cu 3 litri de apa se obtine substrat pentru un vas de 10 l.
 

simona2

Member
turturica Trimis: Lun Feb 13, 2006 12:33 pm Titlul subiectului: fibre de nuca de cocos

--------------------------------------------------------------------------------
Am cumparat zilele trecute NEOPEAT (COCOPEAT) , l-am si folosit, mi s-a parut grozav, asa ca iata ce scrie pe eticheta:

" Neopeat (fibre de nuca de cocos) 100% natural (organic) cu o larga utilizare in horticultura ca si substrat nutritiv avand ca rezultat final o crestere substantiala a productivitatii. Produsul a fost testat si i s-a atribuit Certificatul de Calitate ISO 9002.
Produsul confera un substrat dezinfectat, fara seminte de buruieni, cu 700-800 % higroscopicitate, cu pH de 6,5-7,5%, avand calitati deosebite de primire-cedare a apei precum si de aerisire. Poate inmagazina cantitati insemnate de apa, cedeaza apa treptat si nu exista pericolul suprasaturarii cu apa. Este potrivit pentru toate speciile de legume (tomate, ardei, castraveti), flori (garoafe, gerbera, trandafiri, pelargonii), capsuni si pepiniere horticole.
Poate fi folosit in amestec cu alte componente (turba, perlit, amestec de pamant ) sau singur ca si substrat nutritiv."

Importator si distribuitor:
S.C. KERTIMAG ROMANIA S.R.L.
Loc.Cluj Napoca, Str. Traian Vuia, nr.23
Tel/Fax 0264/ 417662
650 g Neopeat + 3 litri apa =10 litri pamant ( o galeata)

Sper sa va fie de folos!
Eu l-am folosit in amestec cu turba si perliflor.


adrianam Trimis: Lun Feb 13, 2006 4:24 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
M-ar interesa si pe mine pentru ghivecele mari pe care le voi avea pe balcon. V-a trebui sa le umplu cu amestec de turba+pamant gradina+nisip. Ma gandeam ca nisipul este foarte greu si ar trebui sa-l inlocuiesc cu ceva mult mai usor (de ex.polistiren expandat maruntit) dar cred ca fibra de cocos ar fi mult mai utila.
Se gaseste si la pachete mai mari?


pupu Trimis: Mie Mar 15, 2006 12:56 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Acelasi produs l-am gasit la o florarie in piata Rahova (Bucuresti).

Am incercat si eu marea cu degetul si am luat un pachet sa-l folosesc pt viitoarele ghivece. Nu sunt convins de "propietatile minerale" ale chestiei, dar mai studiez. Sunt tare curios cum raspunde la ingrasaminte !!

Daca mai vrea cineva si nu gaseste sa-mi dea de veste, cam la 1-2 saptamani eu trec prin locul respectiv


lili Trimis: Mie Mar 15, 2006 1:26 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Neopeat sau Fibra de cocos

Este vorba de invelisul fibros care acopera nuca de cocos (produsul original, cel autohton putin probabil...ramane de vazut)

Fibra taita marunt sau concasata isi pastreaza textura si este folosita la aerarea turbelor brune, a composturilor sau a pamanturilor de gradina grele si cleioase.
Pulverizata, uscata, apoi compactata sub forma de caramizi rehidratabile, uneori este propusa ca inlocuitor al turbei avand o capacitate mare de retentie a apei.
Se incorporeaza in substraturile de cultura ptr. ferigie, bromeliacee si orhidee terestre,etc.,.. in proportie de 10-20%. Desi este numita uneori ca mranita , acest material nu poate alcatui singur substratul unei plante.
Obligatoriu se amesteca cu un alt substrat de cultura, proportia de fibra sa nu depaseasca 50% , pentru ca substratul sa contina suficiente substante nutritive.


simona2 Trimis: Vin Iun 09, 2006 11:46 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
si eu am folosit fibra de cocos dar nu am fost deloc multumita de el .Desi am pus apa mai putina (1 l ) nu stiu se face f sfaramicios (nu este ca cel pe care-l gasim in ghivecele de la florarii ) si-n plus mi s-a umplut ghiveciul de viermisori mici albi . Retine prea multa umezeala ! Voi cum l-ati folosit ?


mi_bios Trimis: Vin Iun 09, 2006 12:16 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
In amestec cu turba, pamant de gradina, mranita.
Eu l-am folosit in locul nisipului.


adrianam Trimis: Vin Iun 09, 2006 2:46 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Si eu tot in locul nisipului o folosesc. Deocamdata este bine cum retine apa. Sa vedem la arsita daca face fata.


simona2 Trimis: Vin Iun 09, 2006 6:46 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
eu am folosit-o si niciodata nu-mi dadeam seama daca trebuie sa ud planta sau nu pt. ca se usca deasupra rau si mai jos era ud rau ( si mi-am pierdut multe violete din cauza asta )


simona2 Trimis: Vin Iun 09, 2006 6:49 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
si cam ce amestec ati facut ? ati pus o parte de fibre de cocos la doua de pamant sau mai mult ?
 

simona2

Member
Alla a spus:
Eu l-am folosit ca substrat de inradacinare pentru butasi de hibiscus, begonia, fuchsia..., intr-o minisera inchisa. A fost OK, nu l-am udat foarte tare si am fost multumita de felul in care a pastrat umiditatea. In plus, radacinile au evoluat bine datorita substratului afanat. Un hibiscus a ramas in continuare in Neopeat simplu dupa ce l-am scos din sera (in urma cu un an), si se dezvolta bine. O observatie ar fi ca in cazul lui pot controla umiditatea pentru ca ghiveciul este transparent, altfel probabil ca as fi si eu derutata de suprafata uscata.
 

lili

Member
Eu il folosesc, chiar cu succes!!!!. Dintr-o bricheta de 5kg imi iese o roaba de pamant. :D :D + 1 sac de 20-40 l pamant normal .....reusesc sa obtin o cantitate multumitoare :wink: Cu acesta fibra , ca pamant nu il poti numi....este foarte greu sa omori o planta. Este foarte bun pentru cei care au obiceiul de-a uda generos :rofl:
In asemenea substrat , eu am toate fuchsiile, leandrii , s.a.m.d.
 

simona2

Member
Depinde si de plantele pe care le plantam in acest substrat .
Eu , de exemplu , am pus violete si toate mi-au murit , pentru ca pamantul de la suprafata se usca iar mai jos era imbibat cu apa .Mi se pare ca retine prea multa umiditate .
 
A

Anonymous

Guest
A mai gasit cineva "caramizi de fibra de cocos" in ultima vreme? sau a mai cumparat?
io il foloseam cu succes la rododendronii din gradina
multumesc
 

vali

Active Member
Moderator
Acum o saptamana am vazut in Cora - Pantelimon, la raionul de plante, langa hrana pt animale.

Si eu il recomand. Marele avantaj este ca retine foarte bine apa pe care apoi o elibereaza lent radacinilor. In plus, este GARANTAT steril, nu ca pungile cu turba, cu care am mai avut surprize.
Eu, de cand l-am descoperit (in urma cu 2-3 ani) am renuntat definitiv la turba de alte feluri si folosesc la toti bonsaii aceasta fibra in amestec cu alte materiale granulate.
 

vali

Active Member
Moderator
Acolo l-am vazut eu, de curand :) ... Dar la fel de posibil e sa fie si in MrBricolage, Hornbach, Bricostore. Din cand in cand, dadeam de el ba pe la unul, ba pe la altul. Nu e chiar o raritate.
 

vali

Active Member
Moderator
Daca mai am drum pe-acolo (Cora) sau dau de el prin alta parte, iau in plus? Ca oricum tre' sa-mi refac si eu stocul, nu mai am decat o caramida.
 

vali

Active Member
Moderator
:rofl: Bun! Atunci, daca vad pe undeva, nu cumpar. Te sun si astept acolo pana apari :rofl: .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si pentru ca esti asa dragut, dupa cumparaturi, te voi invita la un pahar de ce vrea muschiul matale. :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
Mah, cum n-am stiut eu mai dinainte ca ai nevoie de cocopeat?... :):p
Muschiu' meu o tine inca pe ceai de dude roz, ca tot nu mi-a trecut raceala :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Pentru cei interesati, ieri inca aveau la Cora fibra de cocos. Pachet mare 20 lei, pachet mic 7 lei. Mi-a zis un amic ce a avut treaba pe-acolo.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mie imi trebuia cocopeatul pentru hibiscusi. Vroiam sa pun la toti acelasi amestec. Primisem de la Cluj o "caramida" dar nu-mi ajungea. In Cora am fost o data si n-am vazut. Stiam ca e un furnizor prin Dambovita dar mi-a fost mai la indemana sa aduc cateva caramizi din Ungaria. Acum pot sa fac comparatie: nu se compara. Cel din Ungaria e mai bun. Imediat se "umfla". La celalalt aveam rabdare si 1 zi pana se umfla.

Stie cineva cum e cocopeatul de la furnizorul din Dambovita? L-a folosit cineva?
 

emeclau

Active Member
da, Cornelia, eu am din ala
e la 5 kg, mai ce sa zic? pretul e foarte bun, ceva in jur de 25 lei ..parca..l-am luat anul trecut
cand imi amintesc de el, mai pun in substrat..la violete, evident :mrgreen:
eu nu l-am inmuiat in prealabil, pur si simplu razuiam cu un cutit din ala cum vezi in filmele de groaza..mama ce brand am facut vara trecuta..!!
si-l amestecam asa cu Florimo, perlit si cateodata pun si muschi
destul de bun amestecul, doar ca se compacteaza si se strange
 
Sus