Nedumeriri plantare

Andrei D

New Member
Buna ziua,
Am achizionat mai multe tipuri de seminte de pe aliexpress si as avea cateva intrebari.
Semintele sunt de: frasin ; artar verde,rosu,albastru ; cedru japonez Semillas ; Paulownia ; Pink Sakura ; pin japonez ; mar ; lamai ; albizia ; Incense Cypress ; Auspicious Noble Conifer; Azalea.

Daca am vazut bine,toate speciile mentionate sunt de exterior.Cea mai mare intrebare ar fi daca le pot planta acum sau sa astept pana la toamna,sa le plantez atunci si sa le las la cursul naturii,sa treaca normal peste iarna.
O alta nedumerire este cea a pamantului.Am citit despre sacii de "pamant pentru bonsai" ca nu ar fi buni(toate topicurile gasite sunt vechi).Oare nu s-a mai schimbat situatia de atunci ? Dispun in localitate de magazinele Dedeman,Praktiker,Auchan,Metro,Billa. Imi puteti recomanda un material organic si anorgamic care se poate gasi in aceste magazine ? Pe fundul vasului as putea pune pietre de rau ?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri pe care le voi primi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut Andrei si bun venit!

Sper sa nu te dezamagesc spunand ca Aliexpress nu e sursa buna de seminte si ar fi fost de preferat sa faci o scurtatura si sa cumperi direct plantele. De la samanta la pomisor tip "bonsai" e o cale foarte lunga si destul de grea care iti cere multa rabdare.

O iesire la padure cu o lopatica iti aduce atat satisfactia unui Yamadori frumos cat si o clipa de relaxare , trebuie sa fii ca in filmul Avatar , unit in tot ce faci cu acel copacel. Cand ceva iti va placea acela e alesul tau iar el te alege pe tine pentru a il desavarsi

Discutia cu solul e veche si pentru ca apar mereu variante noi , si cu akadama nu sunt toti impacati , o reteta buna de sol gasesti la Nigel Saunders pe youtube , iti arata o reteta si apoi poti vedea si rezultatul acelui sol asupra radacinilor

Ce e acum pe piata satisface mediocru necesarul unui copacel dar trebuie sa ai mereu in gand drenajul excelent , cel care iti va fi de ajutor si vara si iarna.

Poti lua un Agro Bonsai si il poti imbunatati cu putin perlit si ceva argila expandata de mici dimensiuni si asta doar pentru drenaj

Succes , drumul e lung si sper sa ai rabdarea sa il parcurgi si sa lasi natura sa te formeze in adevarat maestru :)
 

Andrei D

New Member
Salut si multumesc
Stiu ca aliexpress nu e cine stie ce,dar avand in vedere ca am dat ~20 de lei pe vreo 600 de seminte nu pot sa zic ca am pierdut cine stie ce.
Stiu ca mai usor e sa cumpar direct pomisorul dar am ales varianta asta pentru ca vreau sa vad daca sunt in stare sa cresc ceva "din nimic".Sunt constient de durata.
La acel pamant ma tot uitam si ziceam ca voi incerca ceva cu el.

Ce ma intereseaza mai mult in acest moment e,daca e o perioada buna de plantare.Am citit ca semintele ar trebui tinute in apa 24 de ore,dupa care pana la 3 luni in frigider..dar eu daca le-as baga acum le-as duce dintr-o iarna artificiala in una naturala si nu e bine..

Voi face si un Yamadori in primavara,din fericire oriunde m-as uita cu ochii as da de o padure.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Semintele care trebuiesc stratificate e necesar sa fie tinute intradevar 3 luni la rece . Problema nu e ca nu le poti pune ci ca deja suntem aproape de luna 6 si plus 3-4 luni o sa iei cu ele in mijloc de toamna , clar cand nu apuca sa se fortifice
 

Andrei D

New Member
Asa ziceam si eu,atunci ar fi mai bine sa le mai pastrez putin,le pun in toamna si le las sa hiberneze in iarna.
 
Sus