Nectarin

bebe Iris

Active Member
Doresc sa va intreb daca intra mai tarziu in vegetatie decat caisul de pilda.
Pare verde, dar nu cresc mugurasii, l-am plantat in martie, inainte sa ninga.
Caisul a infrunzit, dar l-am plantat in toamna.
Am si un piersicut comun, nealtoit si are si el frunze, numai nectarinul stagneaza, oare e ok?
 

Floria

Active Member
Nectarinul infloreste mai tarziu decat caisul, daca l-ai plantat in Martie intra si mai greu in vegetatie. Cred ca este mai frig la Baia Mare, nectarinul meu a inflorit deja de ieri iar caisul si-a scuturat florile.
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc Floria, mai am o speranta...
inca la noi nu au inflorit nici ciresii, e tare frig noaptea...de caisi nu mai zic...
 

happy

Well-Known Member
In primavara am cumparat un nectarin pitic de la AtlasPlants in ghiveci.Acum are fructe o mimunatie,l-am plantat in gradina si ieri i-am lasat 4 fructe,restul le-am arncat.Trebuie sa si creasca in primul an.Imi pare bine ca este un soi la care frunzele nu s-au basicat ca la ceilalti piersici si nectarini!
 

riana

Active Member
din samburi de nectarine ies piersici normali. are meli doi pomi pusi din sambure de nectarine
 

bebe Iris

Active Member
happy a spus:
In primavara am cumparat un nectarin pitic de la AtlasPlants in ghiveci.Acum are fructe o mimunatie,l-am plantat in gradina si ieri i-am lasat 4 fructe,restul le-am arncat.Trebuie sa si creasca in primul an.Imi pare bine ca este un soi la care frunzele nu s-au basicat ca la ceilalti piersici si nectarini!
Vai ce rau imi pare ca nu am cumparat si eu unul in primavara :(
Bravo Hapy! :D
 

happy

Well-Known Member
Oare pe ce se altoiesc nectarinii pitici?As incerca sa altoiesc in ochi dormind in septembrie.De sub pctul de altoire am vazut ca ii da un lastar tot de piersic! :D
 
Sus