Narcise

Roxana Peled

Active Member
elianna a spus:
Roxana Peled a spus:
E deschis un topic pe o tema foarte asemanatoare :)
Unde e topicul? Eu, care sunt patita :rofl: as fi curioasa ce parere au si altii.
Acesta e topicul general: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?f=49&t=2963
si nu mai tin minte daca mai erau sau nu ceva injuraturi la adresa gazonului si pe aici :) viewtopic.php?f=49&t=16953

Apropo de asta, nu e o problema sa plantez niste narcise albe in gazon daca nu le tai frunzele prea devreme, nu? Planific un pic de gazon pe care sa-l intrerup pe ici colo cu flori.
 

elianna

Well-Known Member
Poti planta flori prin gazon insa cum vei tunde gazonul fara sa tai frunzele? Eu am o portiune cu gazon in curs de reducere fiindca nu vreau sa-l desfiintez de tot si mi-am cumparat o foarfeca electrica de tuns gazonul. Pentru aprox 50 mp mi-a luat cam 5 ore. E drept ca eu am crocus, toporasi si alte pitice care sunt mai greu de protejat. Cu caldura asta in 10 zile a crescut la loc si ma asteapta o noua runda. Asta pana prin iunie-iulie cand pot folosi masina.
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu tot cu foarfeca electrica planuiesc sa-l tund dar la mine adunati nu vor fi mai mult de 10 mp de gazon ca nu am unde. E mai mult un fel de mediu vizual pentru flori, tufe si trandafiri pentru ca ceea ce intentionez eu este sa creez ca si design o gradina nu o "pepiniera" cu flori :) . In opinia mea gazonul in gradina este ca apa in ciorba, nu contribuie cu nimic dar fara e nu mai e ciorba e sos :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
In opinia mea gazonul in gradina este ca apa in ciorba, nu contribuie cu nimic dar fara e nu mai e ciorba e sos :rofl:
Hai ca m-ai facut sa rad in hohote :rofl: Asa e iar comparatia e super :rofl:
10 mp de gazon de tuns cu foarfeca vor fi o distractie. Efectul vizual al florilor in gazon mi se pare deosebit. Eu am gasit mai demult bulboase pitice, parca la Bakker care au ajuns din intamplare in gazon insa arata bine si de aceea le-am lasat si completat cu altele.
 

nick1971

Active Member
elianna a spus:
Poti planta flori prin gazon insa cum vei tunde gazonul fara sa tai frunzele?
le ocolesti si tu :)
si mie-mi plac florile astea de primavara prin gazon, dar am observat ca lalelele au cam disparut, nu le-a placut, cred ca s-au afundat in pamant
 

veretregn

Active Member
Narcise în peluză? Nicio problemă, atâta timp cât nu se pășește deasupra bulbilor (compresie), se înlătură fructele (semințele) și se lasă foliajul. Părerea mea plantați narcisele în grupuri de 15 - 50 de bulbi și apoi tundeți în jurul lor.

Alegeți varietăți cu diferite momente de înflorire pentru a muta interesul vizual de la un punct neinteresant spre un punct interesant. Astfel odată ce florile au trecut de la un grup, interesul vizual se va muta spre alt grup. Începeți cu February Gold, Dutch Master , apoi varietăți care înfloresc acum și apoi cele mai târzii, precum Narcissus recurvus.
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
Si eu tot cu foarfeca electrica planuiesc sa-l tund dar la mine adunati nu vor fi mai mult de 10 mp de gazon ca nu am unde. E mai mult un fel de mediu vizual pentru flori, tufe si trandafiri pentru ca ceea ce intentionez eu este sa creez ca si design o gradina nu o "pepiniera" cu flori :) . In opinia mea gazonul in gradina este ca apa in ciorba, nu contribuie cu nimic dar fara e nu mai e ciorba e sos :rofl:
Offtopic:
Ciorba! Ea este cauza! Asta ar putea explica de ce gazonul a devenit foarte popular în România... însă ciorba noastră este din vremuri pre-gazon.

Pentru a face o analogie între gazon și peluza naturală, îmi aduc aminte de mania anilor din urmă în care oamenii își scoteau parchetul masiv din case pentru a pune HDF lamelar. Asta doar pentru că nu exista idea recondiționării la acea vreme sau pentru că au fost duși de valul comportamentului imitativ.

Nu este dincolo de limitele imaginației, nici ale bunului gust și nici ale priceperii (ci doar ale posibilității) să îmi imaginez o grădină decorativă fără gazon. La fel cum nu îmi este imposibil să îmi imaginez o pepinieră cu gazon.

Din punct de vedere estetic post-modernismul a insuflat apatie și un soi de funcționalism minimalist crud care limitează expresia artistică în foarte multe feluri, în același timp, a permis eliberare și deschidere spre alternative.
 

elianna

Well-Known Member
Imi place ca te exprimi filozofic. Exista o multitudine de posibilitati din care fiecare va alege ce ii place, ce i se potriveste, functionalul sau cine stie ce... De gustibus non disputandum.
 

Roxana Peled

Active Member
Draga Horea, pepiniera cu gazon imi imaginez si eu dar gradina decorativa fara, in conditiile pe care le am eu e un pic mai complicat. La mine loc de pomi nu e, de tufe mari nu e, nici de prea multe alei, nici de roci prea mari, dupa cum spuneam e complicat. Spatiul este mic si majoritar aflat pe acoperisul casei :) ceea ce inseamna ca daca pe margini imi mai permit sa ma intind cu o inaltime de 50 cm a substratului nu pot totusi sa generalizez aceasta adancime pe toata suprafata acoperisului pentru ca risc la primul cutremur sa fac etajul ghiveci :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bravo Nick... superba colectie.

la mine cele tirzii inca se straduiesc sa faca fatza caldurii.................Au mai inflorit:





 
O sa cam tanjesc dupa mirosul lor special, la mine doar una mai e inflorita in fata blocului. Cele clasice (poeticus recurvus) s-au trecut deja.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Un experiment cu narcise din emisfera sudica... se pare ca au rasarit.

 
Sus