Narcise

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Era un banc.... se aplica si la cutzu tau... :eek:

Tzaranul : Vaca mea da zilnic 50 de litri de lapte.
Fermieru: Extraordinar, ce rasa este, cite premii are... ?
Tzaranul: e o corcitura, nu are nici un premiu...
Fermierul: Pai si cum ai reusit performantza asta ?
Tzaranul: Pai in fiecare zi cind intru in grajd, o intreb: Ce mincam azi lapte sau carne ?


gradinar1 a spus:
Mie mi le-a facut praf cainele - s-a culcat fix pe locul unde erau narcise, zambile si niste lalele timpurii rasarite desi era imprejmuit.
Cred ca e cea mai calda zona a gradinii (e pe partea de vest si casa tine adapost) asa ca i s-a parut perfect pentru siesta de dupa amiaza. M-am ofticat dar ce pot sa fac...
 

geodezia

Well-Known Member
intrebare
anu trecut m-a mincat undeva si am tuns narcisele de frunze .anu asta ciuciu flori
Au acelasi regim ca bujori ca si la bujori am patit la fel cind le tai frunzele anu urmator ciuciu flori?
 

Roxana Peled

Active Member
Bine ca au mai iesit saracele :)
Nici unei flori de primavara nu poti sa-I tai frunzele cat sunt inca verzi. Abea dupa ce intra bulbul in repaos si se usuca toate frunzele poti sa te apuci de taiat.
 

elipopa

Active Member
foarte frumoase, eu am foarte putine flori la narcise anul acesta, tufe intregi numai frunze, care o fi cauza? anul trecut au facut foarte multe flori, in conditiile in care iarna a fost foarte grea cu munti de zapada si ger, iar acum , cu iarna asta blanda si precipitatii mai mult sub forma de ploaie....oara asta o fi cauza?
 

geodezia

Well-Known Member
Poate ai fi facut ca mine si ai taiat frunzele dupa ce au trecut florile .. acum stau si ma uit la citeva feluri de narcise .. asta e invatatura de minte la mine ... :oops:
 

ghia_don

Active Member
Sau poate sint prea dese..am si eu citeva tufe cam mari numai cu frunze...
Restul stau sa infloreasca :D ..
 

popescu gp

Well-Known Member
Sotia este de vina ,caci de cum trecea floarea rupea frunzele,.in ,loc sa le lase sa se usuce si sa se dezvolte bulbul;cred ca asta este cauza;anul acesta nu le mai rupe si sa vedem la anul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai nu intzeleg care e logica. Planta stie ce e mai bine pt ea, stie cit sa isi tzina frunzele. De ce sa le taie ?

S-ar putea sa aiba nevoie de mai mult de un an sa isi revina.

popescu gp a spus:
Sotia este de vina ,caci de cum trecea floarea rupea frunzele,.in ,loc sa le lase sa se usuce si sa se dezvolte bulbul;cred ca asta este cauza;anul acesta nu le mai rupe si sa vedem la anul.
 

gabriela61

Member
si eu am facut greseala sa tai frunzele narciselor dupa ce treceau florile.Asta s-a intamplat cam 2 ani la rand.Erau prea multe frunze in gradina care nu mai aveau flori si ocupau mult loc :oops: .Asta am facut la narcise,bujori si lalele.Si m-am mirat eu ca nu mai infloreau pana am citit ca de fapt ele nu-si mai hraneau corespunzator radacinile.Si pentru narcise am citit ca din cand in cand trebuiesc scoase si mutate si asa am facut anul trecut iar acuma fiecare frunza are floare(unde le-am mutat)pentru ca sunt si din cele pe care nu am apucat.Iar la bujori daca nu le-am mai tuns frunzele au inceput sa infloreasca.Nu stiu cum sunt zambilele obisnuite de gradina(nu cele bogate si mari)acelea simple si parfumate caci vad ca se transforma in adevarate tufe,e drept si bogate in flori.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sezonul Narciselor e la apogeu......Au mai inflorit:

Cu Rosu-roz






Roz:










Portocaliu & Galben & Alb :











Duble & Diverse:






Multiple:








 

victoria222

Active Member
Popgeo, ca de obicei, in fiecare primavara ne bucuri cu spectacolul narciselor :visator:

Sa ma laud si eu cu preferata mea:

 
Sus