Narcise

A

Anonymous

Guest
Eu nu mai ma joc cu voi,doar nu credeti ca eu nu am daca nu pot sa transfer poze pe lap.Foarte frumoase narcise ai si tu Mihai,dar mi-a placu t si papadia,ma bucur ca ai pastrat-o si nu ai smuls-o.
Azi am primit oferta carrefour,
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa Mihai ca o sa punem de un schimb :D .....La viitoarea intilnire o sa-ti aduc niste bulbi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
[/quote]
Ma bucur ca iti plac..... intr-adevar este o regina a primaverii si exista o diversitate enorma in lume de forme si culori. Unii din hibrizii noi sint absolut spectaculosi, abia astept sa infloreasca anul asta cei pe care i-am plantat in toamna trecuta.[/quote]

Nu am vazut o gradina mai frumoasa, e intr-adevar fermecata! Felicitari! :clap: Si ma inscriu si eu pe lista, daca e posibil, pentru bulbi de primavara: narcise, crocus, lalele, chiar si ghiocei si toporasi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit...
Au mai inflorit....si iata si primele roz..



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Citeva poze cu rondul de narcise.. dupa cum se vede e cam seceta...

 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cele galbene nu sunt mirositoare,precum cele albe,sunt si eu curioasa?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mnina a spus:
Cele galbene nu sunt mirositoare,precum cele albe,sunt si eu curioasa?
Nu tine de culoare, si cele albe si cele galbene si cel cu roz pot sa aiba sau nu aiba miros. Mai multe din astea care sint hibrizi noi nu prea au miros.
Apropos exista narcisa care are parfum de trandafir.. mai discret ce e drept...Exista o gramda de variatie in ceea ce priveste parfumul la narcise.
 

iris

Active Member
:eek: Sunt foarte frumoase. Pentru cei ce doresc sa cumpere( la toamna) ai putea sa realizezi un album cu fotografii numerotate? Adica sa pot si eu da comanda de ex. doresc narcisele 1, 2 si urmatoarele ..... adica din fiecare specie. :) Exista o lista cu prenotari? :) Eu ma asez la rand de pe acum daca este cazul. :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buchete din narcisele inflorite... cel cu narcise albe duble e de anul trecut dar odata ce inloresc o sa fac unul si anul asta.









 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
iris a spus:
:eek: Sunt foarte frumoase. Pentru cei ce doresc sa cumpere( la toamna) ai putea sa realizezi un album cu fotografii numerotate? Adica sa pot si eu da comanda de ex. doresc narcisele 1, 2 si urmatoarele ..... adica din fiecare specie. :) Exista o lista cu prenotari? :) Eu ma asez la rand de pe acum daca este cazul. :rofl:
Ok, o sa incerc. Am nume la mai toate dar trebuie sa le identific.

Iata alte citeva mai intirziate..


 

v.cristina

Active Member
narcisele mele pe langa cele prezentate de popgeo sunt la pitici :rofl: :rofl: :rofl: dar sunt ale mele :wink: :wink:

minunate popgeo!! am ramas fara cuvinte :eek: :eek:




 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata citeva care se deschid mai greu sau dureaza mai mult pina floarea prind e forma si culoarea finala.

Narcisa cred ca numita Calgary, alba , dubla, mare si foarte tirzie. practic e penultima narcisa care infloreste. Este insa de o frumusete rara si are un parfum foarte frumos.

In anii buni face si 3 sau 4 flori pe o tulpina, dar anul trecut le-am mutat asa ca abia face 2 flori pe unele tije.




Inca una mai deosebita... hibrid intre cele de grupa 11 si cele cu mai multe flori pe corola.
Observati aici 3 flori pe corola si floarea e mare...


Una numita Pooka, rosul de pe margine ar trebui sa fie mai intens in anii ulteriori.
 

michaela

Active Member
Superba!! aceasta Calgary alba .....

Am si eu narcisa cu mai multe flori pe o tija... grand soleil d`or.. galben si alb anul acesta practic este primul an in care infloresc la mine si arata mai saracacios insa vor face un buchet din cate am inteles insa Calgary.... as vrea si eu... si am mai vazut eu ceva pe-acolo.. pe cand se preiau comenzile? :)
 
Sus