Narcise

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Unele narcise infloresc toamna, asa ca se pot planta in timpul verii dupa ce au trecut frunzele. La fel de bine, functie de timpul de inflorire se pot planta si primavara devreme de tot si vara si toamna.
 

ghia_don

Active Member
Popgeo, scuze pentru intirzierea raspunsului...narcisele mele se numesc "Cum Laude"
Am vazut ca au aparut bulbi in magazine.
 

Nicol_M

New Member
Buna seara, sper ca am ales bine subiectul,am plantat pe 22 septembrie bulbi de narcise si deja au iesit (au cam 5-6cm) ce sa fac? sa-i scot sa pun altii sau asa trebuie sa se intample?
 

ghia_don

Active Member
Stai linistita, si lasa bulbii unde i-ai pus, nu vor pati nimic peste iarna, narcisele sint plante rezistente care au nevoie de frigul iernii ca sa infloreasca frumos primavara.
Doar daca i-ai pus prea la suprafata ar fi bine sa-i acoperi cu ceva ( frunze, sau alte resturi vegetale, dar nu cu folie).Bulbii se planteaza la 8-10 cm in pamint.
 
Si la prima ninsoare,sa dai bine zapada peste ele.Le va face bine.Si la mine e la fel si asa am fost sfatuita de batrani.Stii vorba:daca nu-l ai e bine sa-l cumperi!
 

Nicol_M

New Member
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, le-am plantat la 10-15cm in pamint ca asa scria pe pungi si am pregatit si paie sa-i acopar.
 

ghia_don

Active Member
Cu placere Nicol...asteptam ca la primavara sa ne arati poze cu narcisele tale inflorite :D ...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Au inceput sa infloreasca cele mai intens colorate...Gradina Fermecata devine neincapatoare.
:eek: Eu una sigur am rămas fermecată de aceste minunăţii! Nu degeaba sunt pentru mine regine între florile primăverii!
Felicitări, popgeo!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adina-Ioana a spus:
popgeo a spus:
Au inceput sa infloreasca cele mai intens colorate...Gradina Fermecata devine neincapatoare.
:eek: Eu una sigur am rămas fermecată de aceste minunăţii! Nu degeaba sunt pentru mine regine între florile primăverii!
Felicitări, popgeo!
Ma bucur ca iti plac..... intr-adevar este o regina a primaverii si exista o diversitate enorma in lume de forme si culori. Unii din hibrizii noi sint absolut spectaculosi, abia astept sa infloreasca anul asta cei pe care i-am plantat in toamna trecuta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Ma bucur ca iti plac..... intr-adevar este o regina a primaverii si exista o diversitate enorma in lume de forme si culori. Unii din hibrizii noi sint absolut spectaculosi, abia astept sa infloreasca anul asta cei pe care i-am plantat in toamna trecuta.
Ţi-am urmărit cu mare atenţie pozele postate. Cu siguranţă atestă faptul că ai o vastă experienţă în ce priveşte cultura acestei plante încântătoare. Apelez la această experienţă nemijlocită şi te întreb: aceşti noi hibrizi se pretează fără probleme la condiţiile noastre climaterice, ori necesită îngrijiri speciale, spre deosebire de narcisele "locale".
Deşi am avut dintotdeauna narcise în grădiniţă, m-am axat pe varietăţile clasice, bine adaptate şi rezistente. Până în această toamnă nu am îndrăznit să plantez hibrizi străini, iar acum am pus doar o varietate fiind circumspectă în ce priveşte evoluţia lor ...
 

Fleur

Active Member
Planteaza-i fara grija (la toamna :wink: ) ca le place la noi si cresc la fel de bine ca cele autohtone fara ingrijiri speciale.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adina,

Marea majoritate se preteaza fara probleme. Exista si exceptii, unele sint mai sensibile la frig decit altele. De exemplu cele care provin de la hibridizatorii din Australia, sau cele care infloresc toamna. Inca nu am din cele care infloresc toamna dar cu putin noroc o sa gasesc ceva care rezista si la noi.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc pentru promptitudinea răspunsurilor! :D Mi-aţi dat ceva încredere! Abia aştept să văd cum se prezintă noile narcise în primăvară! Iar la toamnă, sper să le diversific!

Şi dacă tot sunteţi atât de amabili, am să "profit" din nou :oops: şi vă întreb: care e frecvenţa cu care scoateţi din pământ bulbii şi îi ţineţi în repaus?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Mulţumesc pentru promptitudinea răspunsurilor! :D Mi-aţi dat ceva încredere! Abia aştept să văd cum se prezintă noile narcise în primăvară! Iar la toamnă, sper să le diversific!

Şi dacă tot sunteţi atât de amabili, am să "profit" din nou :oops: şi vă întreb: care e frecvenţa cu care scoateţi din pământ bulbii şi îi ţineţi în repaus?
Eu nu ii scot din pamint, decit daca observ ceva probleme...si necesita tratament sau trebuie scosi peste iarna....
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Interesant!

Ştiam că odată la câţiva ani (3-4), bulbii se scot din pământ după uscarea frunzelor, se depozitează la loc uscat şi răcoros şi se replantează toamna.
Pe ai mei nu i-am mai scos de cel puţin 5 ani. Oricum va trebui să îi scot şi să îi replantez pentru că s-au înmulţit şi sunt tot mai înghesuiţi!
 
Sus