Narcise

Roxana Peled

Active Member
Am gasit in gradina plantate de anul trecut niste narcise foarte interesante. Nu mai tin minte numele sau de unde le-am achizitionat dar sunt cele mai mici narcise pe care le-am vazut vreodata. Floarea e un pic mai mare decat unghia de la degetul mare iar frunza e aproape ca firul de iarba :D

 

sarselia

Active Member
Moderator
Geo minunata combinatia de culori!
Roxana cred ca narcisele tale sunt specia Narcissus Little Spell.Zic eu...Nu sunt hibrizi....Insa sunt atat de delicate!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana, am si eu exact acelasi tip de narcise asa ca eu zic ca vin dintr-o comanda comuna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tare frumoase narcisele astea micute ale Roxanei si Madalinei. Si acum, intrebarea de baraj: au parfum? :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
M-ai omorat :rofl: :rofl: :rofl: Ca sa te citez:"m-am asezat pe burta in gradina si mi-am bagat trompa in ele" si concluzia este satisfacatoare: da, au parfum! Destul de suav dar "se exista".
Eu de la Cebule mi-am luat un mix de narcise deci cred ca de acolo provine varietatea respectiva.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Na bun atunci! Macar asa mai mirositi si voi o floare, ca va fac eu sa va puneti pe burta :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Inscrie-te la mama direct pe email si vei putea fi servita cu prioritate...... inscriere si rezervare se poate face tot timpul anului... dar evident rezervarea e un pic nesigura pt ca nu am in fiecare an din toate varietatile...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Martie 27
Sezonul narciselor e in toi, au mai inflorit:
Au mai inflorit.......completare narcise:













 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Martie 31-Aprilie 1

Sezonul narciselor e in toi, au mai inflorit:










 
Sus